[button link=”https://slecna.info/tag/mijin-blog/” color=”blue”]MIJIN BLOG[/button]
MIJIN BLOG – Čas běží rychleji než by většina z nás chtěla. Někdo se ještě nevzpamatoval z Vánočního pečení a už nám na dveře klepou Velikonoce. Velikonoční pečení není sice zdaleka tak hektické jako Vánoční, ale má stejně hezkou tradici. Většinou víš co si představit. Mazanec, beránka nebo zajíce. Jak už to ale v dnešní době chodí, těch kteří si mazanec nekoupí v obchodě je minimum. Je to škoda a proto stále doufám, že se to jednou změní.
Pojďme se tedy podívat jak na tradiční jarní pečení a sama uvidíš, že je to mnohem lehčí než se zdá.
Mazanec
Jeden z mých dalších oblíbenců. Bez snídaní s mazancem namazaným máslem si Velikonoční čas už nedovedu představit. Pravý mazanec bez náhražek by neměl být suchý a dusivý. Poměrně často se toho dočkáš u kupovaných mazanců. Sice do nich narvou co nejvíc věcí, aby dlouho vydržel, ale i když by se na první pohled zdálo, že měkký rovná se dobrý, není tomu tak. Těsto sice může být vzdušné, to ale bohužel nebrání tomu aby bylo suché. Zkrátka vše mluví pro, upéct si mazanec doma.
Co se týče těsta najdeš ho v článku Základem je těsto I. A tady je pár rad a tipů:
Proč se zadělává na omládek?
Kdybys droždí zpracovala rovnou do těsta, kynutí těsta by trvalo zbytečně dlouho. Takhle jsou kvasinky pěkně nastartované a pracují hned od začátku. Co se týče cukru, ten do omládku opravdu nepatří. Kvasinky si vezmou dostatek cukru z mouky. Kdybys ho ještě přidala, zabila bys je tím.
Zrání těsta
Zrání rozhodně nepodceňuj, protože v tu chvíli se spojují chutě. A hlavně se ti potom těsto bude lépe zpracovávat. Když necháš těsto dobře vykynout, nebude v troubě dělat neplechu.
Vanilkový vs. Vanilinový cukr
Na toto téma jsem již něco málo zmínila v článku Krém s těstem i bez I. Do kynutého těsta patří rozhodně Vanilkový ne Vanilinový. Pokud neseženeš Vanilkový na Vanilinový rovnou zapomeň a raději ho nahraď obyčejným cukrem.
Citrón
Při strouhání kůry dej pozor abys strouhala jen žlutou část, bílá je hořká. Také doporučuji koupit bio citrón, jehož kůra není chemicky ošetřována.
Beránek a Zajíc
Na těchto dvou symbolech Velikonoc, co se týče pečení, není nic moc těžkého. Každý je peče z jiného těsta, ale nejčastěji je to těsto třené. Recept na něj najdeš tady. Podle mě je nejtěžší a nejdůležitější správně vysypat formu, aby beránkovy nechyběl čumáček, nebo zajíčkovy uši.
Tipy na vysypávání
Většina lidí je zvyklá vysypávat hrubou moukou. Já s ní ale příliš spokojená nejsem. Mnohem lepší je formu po důkladném vymazání, vysypat strouhankou nebo hrubým kokosem.
Zdobení
Nejobvyklejší je čokoládová poleva, nebo jen posyp moučkovým cukrem. Už jsem se ale setkala i s lehce pracnějším zdobením a to krémem nebo sněhem. V obojím případě se zvolená náplň nanáší na beránka pomocí cukrářského sáčku s hvězdičkovou zdobičkou.
Jako oči a čumáček se používají lentilky, rozinky nebo čokoládové čočky. A jako závěrečná tečka zdobení se beránkovi může uvázat červená mašlička kolem krku. Červená proto, že je to znak umučení (Ukřižování Krista, zvaného jako beránek Boží.).
Tipy na velikonoční pečení
Při Velikonočním pečení se často používají rozinky. Ne všechny jsou ale tak sladce šťavnaté. Proto si dej pozor při jejich výběru a nepodceňuj ho.
Další surovina přidávaná do mazance jsou mandle. Spoustu lidí je má v kynutém těstě raději bez šlupičky. Jistě že si je v tomto stavu můžeš koupit, ale podle mě se to nevyplatí. Není nic jednoduššího než mandle spařit horkou vodou a chvilku je v ní nechat louhovat. Po téhle procedůře můžeš vzít mandli mezi dva prsty, mírně stlačit a mandle se ti svlékne skoro sama.
V Čechách k Velikonocům neodmyslitelně patří tradice malování kraslic. Je dobré si sladit pečení a vyfukování vajíček, aby sis pak zbytečně neskladovala vyfouknutá vajíčka, místo toho, že si je mohla použít při pečení.
Snad ti velikonoční pečení zpříjemní náladu a nebudeš tolik myslet na ten nešťastný pondělek.
(S)měj se s pečením!