My Muffins: Ne děkuji, jsem bezlepkář…

[button link=”https://slecna.info/tag/mijin-blog/” color=”blue”]MIJIN BLOG[/button]
Miluju pečení muffinů, které ráda nosím do školy, aby mi moje úsilí kamarádi zkritizovali. Mezi mé nejlepší přátele patří i kluk s bezlepkovou dietou, neboli celiak. Bylo mi ho líto, a tak jsem se rozhodla vymyslet pro něj recept.

Bezlepkové muffiny podle Míši (mymuffins.blog.cz)

Celiakie je něco jako alergie na mouku, proto nemůže jíst výrobky s jejím obsahem a téměř na všechny nabídky něčeho dobrého musí odpovídat “ne, děkuji”, ať už jde o sušenky nebo třeba o brambůrky.

Šla jsem tou nejjednodušší cestou. Koupila jsem kukuřičnou mouku a přidala ji místo pšeničné do receptu na třenou kokosovou bábovku. Jenže ouha, zjistila jsem, že tak lehké to asi nebude. Bábovka se mi ani ne po půl hodině ukázkově spálila. Po jejím ochutnání to s výsledkem mé práce bylo ještě horší. Nepříjemně štípala na jazyku.

Po vylíčení této události mému příteli jsem se dozvěděla, že jeho maminka při pečení bezlepkových buchet používá nejméně čtyři druhy mouky, které různě míchá. Začala jsem nad tím uvažovat. Mouky pro celiaky jsou příliš drahé a pečení s nimi není nijak lehké… Vzdát jsem se ale nechtěla. Rozhodla jsem se zkusit to jinak a začala jsem pátrat po receptech bez mouky.

Po několikaměsíčním úsilí jsem zvítězila. Našla jsem tip na pečení, kde pro celiaky pekli z pudinkového prášku. Zprvu jsem tomu moc nevěřila, ale výsledek byl skvělý! Můj kamarád mi dokonce složil poklonu, že než se jeho maminka naučila péct něco tak lehce poživatelného, trvalo to dost dlouho.

Recept na bezlepkové muffiny s mandlemi a čokoládou

Budeš potřebovat:
– 4 vanilkové pudinky
– 20 dkg moučkového cukru
– 4 vejce
– 1 lžíci rumu (pokud máš rumovou esenci ráda, dej klidně víc)
– 1 vanilkový cukr
– 1 prášek do pečiva
– 20 ml oleje (ne víc!)

Dle chuti přidej další ingredience. Mně se nejvíc osvědčily nasekané mandle s čokoládou. Čokoládu doporučuji nestrouhat, nesekat ani nic podobného, je z toho pak zbytečně matlavá kaše, která není v konečné buchtě ani cítit. Nejlepší je ji nakrájet nožem na přijatelné kousky. Já  krájím jeden čtvereček čokolády zhruba na čtvrtiny.

Postup:
V jedné míse smíchej vše, co je sypké (pudinky, cukry, prášek do pečiva, čokoládu, mandle). Do vzniklé směsi pak postupně vmíchej vajíčka, olej a rum. Peč v horkovzdušné troubě na 200 oC  v menších formičkách asi 20 min (na plechu o něco déle – při zkoušce špejlí se nemůžeš splést).

Doufám, že ti bude chutnat a že třeba i ty potěšíš nějakého “bezlepkáře”.

Text a foto: Mija (mymuffins.blog.cz)

2 Comments
  1. No, bezlepkové pečenie je aj o šťastí… niekedy to vyjde, inokedy nie… Použiť puding sa dá aj v prípade piškóty… je taká viac škrobová… ale dá sa…
    Renata
    Určite vyskúšam aj mafinky… :)

    1. Naprosto souhlasím :), ale použití pudinku se mi nejlépe osvědčilo, narozdíl od drahé bezlepkové mouky, které je nejlepší kombinovaná s různými druhy a na to musí být člověk lépe vypečení v oblasti bezlepku :)

Leave a Reply

Your email address will not be published.