Mýty o mastných vlasech

[button link=”https://slecna.info/tag/blog-martiny/” color=”red”]BLOG MARTINY[/button]

BLOG MARTINY – Znáš takové ty babské rady, které říkají, že si mastné vlasy nesmíme často mýt a že je potřeba je nechat pořádně přemastit? No jo, ale co dělat, když jsou vlasy mastné, jako bych si je polila olejem už kolem poledne? V tomhle stavu těžko vydržím chodit týden do práce… Nenechala jsem se ošálit babskými pověrami a pustila jsem se do vlastního ‚výzkumu‘ v praxi i v literatuře.

Vlasová pokožka, stejně jako pokožka kdekoliv na těle přirozeně produkuje maz. Vyprodukované množství záleží na genetice, vlivu hormonů, stresu, nezdravém životním stylu i způsobu stravování. Za nadměrné maštění vlasy2může ale i nesprávně zvolená vlasová kosmetika a péče.

Mastné vlasy se nesmí mýt často

Toto je první a asi nejrozšířenější mýtus o mastných vlasech. Podle dermatoložky Karolíny Kykalové ale nezáleží na tom jak často si vlasy myješ, jako na tom, čím je myješ. Pokud používáš agresivní šampon, který vlasovou pokožku vytrvale odmašťuje, tak ta aktivuje svůj obranný mechanizmus a začne se mastit o to víc. Sáhni proto raději po jemném šamponu s bylinnými výtažky, jako je například březový či kopřivový. Vlasová pokožka bude v klidu a nebude mít potřebu se tolik promašťovat.
Co ještě radí dermatologové a stylisté:

[icon_check]Pokud ti vadí mastné vlasy, myj si je klidně dvakrát denně, ale jemným šamponem vhodným pro tvůj typ vlasů.

[icon_check]Vlasy řádně namoč pod proudem vlažné vody. Nikdy nepoužívej moc teplou nebo dokonce horkou vodu, ta více podporuje činnost mazových žláz.

[icon_check]Malé množství šamponu naber do dlaně, smíchej ho s trochou vody a rovnoměrně aplikuj na vlhké vlasy.

[icon_check]Vlasy jemně promni v rukou a pokožku hlavy lehce masíruj. Určitě se vyhni drbání a drhnutí, které vlasovou pokožku jedině podráždí.

[icon_check]Šampon nech chvíli působit a poté pečlivě vymyj vodou. Vodu z vlasů jemně vymačkej a zabal je do ručníku.

A co teď, nechat vlasy volně uschnout nebo vyfénovat?

“Vlasy je lepší nechat volně uschnout. “Druhým, ne zrovna dobrým doporučením, je nechat uschnout vlasy volně na vzduchu. Zní to celkem logicky, ale… chlorovaná či tvrdá voda vlasovou pokožku opět vysušuje a ta se na truc začne mastit o to víc. Proto je dobré, když si pořídíš fén s funkcí studeného vzduchu, a když už ne celou hlavu, tak alespoň vlasové kořínky vždy vysušíš.

Ale ani teplý vzduch vlasům neublíží, spíš naopak. Stačí dodržovat pár jednoduchých pravidel:

[icon_check] Jak už jsem zmínila, vlasy po umytí vymačkej a na chvíli zabal do ručníku. Stačí chvilka než si vyčistíš zuby. Kdybys začala s vysoušením hned, vlasy by se mohly ve vodě ‚uvařit‘ a poškodit.

[icon_check]Ze začátku vysoušení použij fén s difuzérem, aby byl teplý vzduch co nejvíce rozptýlený.

[icon_check]Až pro konečnou úpravu použij úzký nástavec a kartáč.

A co na to já?

Musím říct, že se mi tyto jednoduché rady osvědčily. Dříve jsem si vlasy myla každý den šamponem z lékárny a divila jsem se, že se mi již během dopoledne nehorázně zmastily. Pak jsem se ale podívala na složení šamponu a zjistila, kolik tenhle lékárenský zázrak obsahuje dráždivé chemie. Šampon letěl kilometr daleko a já si pořídila obyčejný březový za pár korun. Změna nenastala okamžitě, s vlasy je to vždycky běh na dlouhou trať, ale po 3 měsících se vlasová pokožka zklidnila a již se tolik nemastí. Na začátku jsem byla celkem skeptická, ale takováto změna, i když pozvolná, mě velice příjemně naladila a rozhodně se budu výše zmíněnými radami řídit i nadále.

Věříš při péči o mastné vlasy babským radám nebo dermatologům a jejich výzkumům? Co se proti maštění nejvíce osvědčilo tobě?

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.