Sexuální výchova ano či ne?

[button link=”https://slecna.info/tag/blog-katelyn/” color=”orange”]BLOG KATELYN[/button]

BLOG KATELYN – Ani ne před dvěma lety rozvířila vcelku poklidné vody našeho školního života kauza jako stvořená pro nažhavená pera novinářů a senzacechtivé televizní reportéry. Svých pět minut slávy si tehdy užila nejmenovaná učitelka francouzštiny a svými výmysly připravila pár horkých chvilek našemu panu řediteli, mimo jiné právě lektorovi sexuální výchovy a autorovi tolik propírané příručky, jak tuto výchovu správně vyučovat. Celý příběh měl nakonec ale šťastný konec. Vřele doporučuji trochu zapátrat na internetu, nudit se opravdu nebudete. Ráda bych teď ale přešla k otázce samé, a to k problematice sexuální výchovy a věcí s ní spojených.

sexHned na úvod mohu říci, že já osobně jsem pro sexuální výchovu. Proč? Myslím si, že v dnešní době internetu, časopisů a obecně snadného přístupu k informacím je nutné, aby byla sexuální výchova na školách vyučována. V sexuální výchově mají mladí lidé jedinečnou možnost ověřit si správnost dosud nabytých informací, protože názory typu „Napoprvé otěhotnět nemůžeš“, jsou bohužel stále mnoha jedinci brány jako věrohodné. Kde jinde se děti dozví vše potřebné o vhodné antikoncepci, ochraně před pohlavními nemocemi nebo nebezpečí užívání návykových látek? Kdo jim vysvětlí, že umění říct včas ne bývá často rozhodující a velice důležité?
[row_box style=”box border box_green”]Sečteno podtrženo hlavní přednosti sexuální výchovy, jak je vidím já
[check_list]

  • Informace o vhodné antikoncepci
  • Ochrana před virem HIV a jinými pohlavně přenosnými nemocemi
  • Problematika návykových látek
  • Mezilidské vztahy
  • Umění říct NE
  • Správné názvosloví
  • Boření mýtů

[/check_list]
[/row_box]
[divider_space]

My se ještě k tomu všemu učili nasazovat správně kondom, což vůbec nevyvolávalo trapnou atmosféru, nýbrž velice vtipné klima, protože někdo s tím docela zápasil.

Argumenty, které neberu

Může mě vzít čert, když slyším, že sexuální výchova je úplně zbytečná, protože děti by měly být poučeny rodiči doma. Ale kdo mi to může zaručit? Pokud rodiče své dítě nechtějí na kurz poslat, nemusí, není přece povinný. Ať ale neberou tu možnost ostatním. Další výtkou bývá, že mezi tématy jsou v menšině ty, které se týkají vztahů. Takovým věcem však nelze naučit, lze jen ukázat správnou cestu, ovšem to, zda člověk bude používat kondom a vyhne se tak možným komplikacím s pohlavními nemocemi nebo otěhotněním u ženy, je otázkou informací. Navíc počet HIV pozitivních neustále stoupá a sexuální výchova je podle mého názoru jedním z mála účinných opatření, jak takovému nárůstu čelit. Argument, že sexuální výchova děti kazí nebo je nabádá dokonce k deviaci, jsou směšné. Vše záleží na vyučujícím, jak celý kurz uchopí. Někdo má ten dar, že si ho děti zamilují, někde to vypadá tak, že paní učitelka stojí bezradně na stupínku, kouká do země a nakonec je to ona, která se o všech těch věcech stydí mluvit. A to je špatně.

Nebojme se vyjádřit svůj názor

Ať už s výukou sexuální výchovy souhlasíme či ne, svůj názor bychom si neměli nechávat pro sebe, navzdory často až útočným reakcím okolí. Neměl by nám být lhostejný vývoj situace, vzhledem k závažnosti problému. V osmé třídě, tj. před dvěma lety, jsem znala už dost lidí, kteří spolkli všechnu moudrost světa a v televizi se prezentovali jako odborníci, kteří všemu rozumí nejlíp, přičemž často nevěděli vůbec nic. Rozhodla jsem se tedy z vlastní iniciativy napsat na jeden z diskusních portálů svůj názor. V článku jsem pohovořila jak o sexuální výchově obecně, tak především o hře Kompot, donekonečna propírané jako mládež kazící (koho zajímá, opět vůbec není těžké vygooglovat). Co myslíte že se stalo? Strhla se bouřlivá diskuze, přičemž jsem byla nařčena z toho, že nejsem žádná osmačka, ale přinejmenším třicítka, že ničemu nerozumím atd. Našlo se naštěstí i pár těch, co se mě zastali, vyjádřili podporu a schytali to pak i za mě. Tak už to na internetových diskuzích zkrátka chodí. Ale co tě nezabije, to tě posílí a já měla dobrý pocit, že jsem jen nečinně nepřihlížela.

A co vy, jaký máte na sexuální výchovu názor?

Autorka: Kačka Š.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.