Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti

[button link=”https://slecna.info/tag/blog-dragell/” color=”cyan”]BLOG DRAGELL[/button]

BLOG DRAGELL – „Můj dědeček je blázen, když si myslí, že mu všechny ty jeho příběhy o podivuhodných dětech budu věřit. Naši už mi vysvětlili, že je to jeho způsob vyrovnání se z nepěkného prožitku s válkou. Přesto si ty příběhy vždy rád vyslechnu. Jenže děda teď zemřel a monstra z jeho příběhů ožila. Alespoň v mé mysli…?“

Sirotcinec-slecny-PeregrinoKdy jsi naposledy četla něco napínavého a dobrodružného? Mohu ti doporučit knihu, která mi nedávno prošla rukama. Hlavním hrdinou příběhu od Ransoma Riggse je 16letý Jacob, kterému umírá dědeček za podivných okolností. Jacob se s tím nedokáže vyrovnat, rodiče jej posílají k odborníkovi. I přesto v Jacobovi žijí podivné příběhy, které mu do dětství děda vyprávěl – že by právě ony vězely za tím, že viděl něco snad nereálného, nemožného, když byl svědkem smrti svého příbuzného? Nebo je na světě toho více, než víme?

Autorův styl

Děj vyznívá střídavě nepřátelsky, střídavě hravě, ale nakonec si zlo prodere cestu do popředí a zabere si celý děj až do konce. Zajímavá je myšlenka světa. Kniha je autorovou prvotinou a je čtivá a napínavá.

Velmi se mi zalíbilo zvláštní propojení starých fotografií s příběhem, podobnou věc jsem zatím neviděla. Fotografie krásně podkreslují příběh, samy o sobě jsou zajímavé a hodnotné, z mého pohledu pozvedly příběh k hranici uvěřitelna.
Staré fotografie viděné v knize jsou vůbec či jen minimálně upraveny a pocházejí ze soukromých sbírek autora knihy a dalších lidí (více podrobností ke sbírce najdeš uvnitř knihy).

Obálka v černobílých tónech nese jistý nádech nostalgie. Je na ní vložena jedna ze starých fotografií, která krásně reprezentuje příběh uvnitř skrytý.

Podivné děti

Spoilerová část hodnocení – čtěte jen, když nejste rozhodnuti o pořízení, určitě pomůže v rozhodování!
Velmi se mi líbilo, jak autor dokázal pracovat se schopnostmi dětí. Dokázal jich nejen využít v boji jako výhody, pro dětskou zábavu, ale nezapomínal na jejich negativa.
Jako např. u Millarda, neviditelného hocha. Neviditelný byl pouze on; oblečení a tedy věci, kterých se dotýkal, nikoliv. Pokud chtěl být neviditelný ve vodě, stále zůstával být vidět právě díky vodě, která byla vytlačena jeho tělem.
Konec spoileru.

Úryvek

[box]
Kev odešel něco zařídit, a protože poprosit o garde někoho z jeho podnapilých štamgastů mi nepřipadalo zrovna jako dobrý nápad, zamířil jsem do nejbližšího obchodu poprosit o radu někoho, kdo byl alespoň výdělečně činný. Na dveřích stál nápis RYBÁRNA. Vešel jsem dovnitř a okamžitě jsem si připadal jako trpaslík před vousatým obrem v zástěře zbrocené krví. Upustil rybu bez hlavy, aby si mě prohlédl, v ruce sekáček, ze kterého kapala krev, a já jsem si slíbil, že už nikdy nebudu diskriminovat opilce.
[/box]

Hodnocení knihy

Velmi zajímavá kniha psaná podle ilustračních fotografií, které podporují celý příběh. Nečekejte žádný duchařský příběh. Děj se vyvíjí jako dobrodružná četba pro náctileté, ale jistě jí nepohrdnou ani starší. Líbí se mi autorova práce, knihu jsem měla hned dočtenou.
Dle otevřeného konce se jistě můžeme těšit na další pokračování a nejen to, do zfilmování příběhu by se měl vrhnout Tim Burton!

Závěrečné shrnutí

Autor: Ransom Riggs
Titul: Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti
Žánr: fantasy
Vazba: pevná
Počet stran: 358
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2012
Moje hodnocení: 9/10

Četla jsi tuto knihu? Co na ni říkáš?

Autorka: Dragell, Dragell.cz

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.