Padesátka – nejúspěšnější český film tohoto roku

Padesátka, poslední český film roku 2015 byl do kin uveden na loňský Štědrý den jako zimní komedie. Podle traileru a filmového plakátu určitě získáš dojem, že se jedná o snímek s prostým horským humorem o souložení. A zřejmě přesně tak na tebe Padesátka zapůsobí i po shlédnutí: jako jednoduchá hořká komedie – o souložení.

Jen si to představ: otec je drsný krkonošský horal posedlý Tříkrálovou padesátkou. Syna ale zajímají tak trochu jiné “padesátky”. Pokud do téhle filmové rovnice přidáš řadu nečekaných událostí, nových příbuzných a bizardních postav, vyjde ti zdařilá komedie z romantického prostředí Krkonoš.

Vojta Kotek za kamerou

Taky se ti vybaví úspěšný film Snowboarďáci, odvysílaný před několika lety? V určitém smyslu je jejich duch snímkem Padesátka vzkříšen. Opět se totiž můžeš těšit na Vojtu Kotka a Jiřího Mádla před kamerou, byť ne v tak zásadních rolích, a opět na horách. Teenagerský hit Snowboarďáci ale na mě působil mnohem přirozenějším dojmem, než Padesátka, kde je vše tak nějak uměle směšné.

Tenhle film je režisérským debutem Vojty Kotka a filmovou adaptací stejnojmenné divadelní hry Petra Kolečka. Talent a oprávněnost studia režie Vojtovi rozhodně upřít nelze. Ač nejsem filmový odborník, neřekla bych, že se Kotek ve svém řemesle a roli režiséra dopouští zásadních chyb, přesto nemůžu říct, že by mě film vyloženě nadchl.

S “padesátkou” v krmelci

Třicetiletý erotoman, ztělesněný Jakubem Prachařem, si to rozdává s “padesátkou” v krmelci či v horské boudě poblíž vleku v plném provozu. Během soulože si navíc fotí selfíčka, které si doma se zálibou promítá na plátno. Přijde ti zábavná už jenom tahle představa? Pak se u filmu určitě budeš bavit! O tyto a podobné scénky v Padesátce rozhodně není nouze.

Možná ti, stejně jako mně, bude z plakátu, traileru a fotografií připadat, že se Padesátka odehrává v 70. letech. Drtivá většina filmu je však ze současnosti, s tím, že v kratších scénkách se ocitáme v roce 1977. Celková délka těchto retrospektivních ohlédnutí je podle odhadu asi 20 minut. Terezu Voříškovou hraje v minulosti Vilma Cibulková a hodně humorně působí Jirka Mádl v roce 1977 jako záchodový Casanova s drsňáckými kotletami.

Lechtivý začátek, dramatický závěr

První polovina filmu na mě působila jako typická lechtivá komedie. Humorné scénky se prolínají s několikavteřinovými flashbacky a u vtipných záběrů se v pozadí ozývá práskání bičem.

Postupně vtipné scény slábnou až se vytratí docela. Děj se hodně točí kolem sexuálních záletů rozverného syna a reakcí zklamaného otce. Retro záběry diváka často matou, takže se možná ztratíš v tom, kdo je s kým v jaké přízni a kdo s kým měl vlastně poměr. Není vyloučeno, že tě pobouří lehce homofobní a sexistické vtipy, kterých je v Padesátce na můj vkus trochu moc, i když některé gagy (například proflusávání mlhy Ondřeje Pavelky) jsou docela povedené.

Poslední třetina filmu zcela změní svůj ráz, humor odezní a zpočátku lechtivá Padesátka nabírá směr k psychologickému dramatu. Touha po pomstě, lež, smrt a dávná tajemství minulosti – přesně na těchto vlnách se nese závěr filmu, který vlastně ani trochu nepřipomíná zimní komedii z filmového traileru. Závěrečný pokus o návrat k počáteční rozverné nótě působí spíš zoufale.

Padesátka v pěti bodech

Přemýšlela jsem, jak bych film Padesátka jednoduše zkrátila do pěti bodů, které by snímek nejvíc vystihovaly. Co pro tebe vlastně tvůrci Padesátky připravili?

• komedii o sexuální posedlosti
• drama mezi otcem a synem
• parodii s troškovskými a cimrmanovskými prvky, možná s lehkým nádechem filmů inspirovaných knihami Michala Viewegha
• retro scénky s excelentním Jirkou Mádlem jako horským svůdcem, lovícím ženy na svou neplodnost
• díky postavě Jiřího Schmitzera coby hajného prahnoucího po pomstě také horor

“Trochu pestrý kaleidoskop na jednu komedii”, řekneš si možná, stejně jako já. Vytvořit z tolika různých prvků jednotný celek dá poměrně zabrat a Vojta Kotek společně s dalšími tvůrci Padesátky často sází na absurditu vyznění. Řekla bych, že někdy je to šikovný tah, někdy ne. Absurdní v tomto případě ne vždy znamená humorné.

V každém případě je jasné, že si Padesátka najde svůj okruh obdivovatelů, na něž bude bizardní nadsázka působit zábavně.

Vezmu-li v potaz, jak herecky kvalitně je Padesátka obsazena, bezu snímek tak trochu jako promarněný. Čekala jsem něco vtipnějšího, žánrově vytříbenějšího a rozhodně ne tak nekonzistentního. Jestli ti ale není úplně cizí zvrhlý humor a retro hity sedmdesátých let, na Padesátku se rozhodně do kina vyprav. Úplným zklamáním snad bude jen pro málokoho.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.