Už nejsem začátečník, jsem žena!

[button link=”https://slecna.info/tag/zuzcin-blog/” color=”green”]ZUZČIN BLOG[/button]

Tak mám za sebou téměř dva měsíce tvrdých tréninků ve fitku. No, tvrdých… alespoň z mého pohledu ano. Sice už pár let nosím na rukou děti, tahám těžké nákupy a denně šlapu po schodech k našemu bytu, ale jakmile mi někdo vrazí do ruky činku, už se mi ta párátka klepou.

Důležité je líbit se sama sobě, vzkazuje Zuzka

Jak mi řekl trenér, pokud chce mít žena pevné paže, musí zvedat závaží jako chlap. Mně stačí tři kila a mám co dělat, abych poslední sérii dotáhla do konce. Vypadá to asi směšně, když se zapotím u skoro nejmenší činky, ale opravdu mi to připadá jako těžká dřina.

Vezmeme to ale popořádku… Asi nejdůležitější je, že jsem změnila fitko. Ani trošku se mi znovu nechtělo mezi ty kulturisty, ty vymakané korby a nafoukané mistry světa. Odhodlávala jsem se opravdu dlouho, až jsem to nakonec vzdala a vyrazila do menšího fitka. Sídlí v malém městě, které ještě nedávno bylo vesnicí a atmosféra je tam mnohem uvolněnější. Na cvičení se schází dva tři lidé, hraje hodně hlasitá hudba a všichni se tu dobře znají. Musela jsem se bohužel vzdát trenéra Pajiče a bála jsem se, zda mi vůbec někdo kvalitně poradí a vysvětlí co a jak.

Samozřejmě byly moje obavy zbytečné, v každém fitku je instruktor, který musí klientovi všechno vysvětlit a pomoci mu v prvních nesmělých krůčcích k lepší postavě. A tak jsem se seznámila s novým cvičebním plánem, podle kterého jsem se řídila šest týdnů. Posilovala jsem záda, prsní svaly, paže, břicho i nohy. Před cvičením i po něm nesmí chybět strečink a velice příjemné je, že zahřívání si odbudu už cestou do fitka, jezdím tam totiž na kole. Takže ještě ušetřím pár korunek za autobus.

První lekci se mnou chodil trenér od jednoho stroje k druhému, předvedl daný cvik a pak kontroloval, zda ho provádím správně. V druhé lekci jsem už cvičila sama, ale jakmile jsem někde udělala chybu, už byl trenér u mě a opravil mě. Ze začátku jsem do posilovny jezdila dvakrát týdně a jednou na spinning. Po měsíci přišla menší krize. Jednou jsem lekci vynechala, protože mě kamarádka vytáhla na nákupy a pak jsem nějak nemohla najet do starých kolejí. Hledala jsem důvody, proč nejít cvičit a celý týden jsem se opravdu nedonutila sednout na kolo a jet. Až manžel mě přesvědčil. Poznámky typu  “No jo, to ti to dlouho nevydrželo! To bylo plánů, jak budeš cvičit!” mě nakoply a já zase navštívila fitko. A odměnou mi bylo pokročení do “dalšího levelu”, tedy tréninku pro ženy.

“Sláva, už nejsem začátečník, už jsem žena!” smála jsem se na manžela po návratu z cvičení. Zničená mnohem více, než po původním tréninku, ale šťastná, že jsem se konečně zase odhodlala a hodinu zvládla!

Co tě možná překvapí ve fitku

 • Máš před první návštěvou fitka strach? To je úplně normální, jdeš do neznámého prostředí, které pro nás křehké ženy není právě přirozené. Zatni zuby a udělej ten první krok! Buď veselá, sebevědomá a netvař se ustrašeně, jedině tak zapadneš mezi ostatní!
 • Bojíš se, že na tebe budou ostatní koukat? Tak s tím bohužel nic nenaděláme.  Možná ti trenér řekne, že tomu tak není, že když chlapi zvedají obří závaží, nemají čas rozhlížet se kolem sebe. Ale oni mají mezi sériemi pauzu a při ní skutečně koukají!!! Smiř se s tím a nevšímej si jich, nebo taky koukej! :-) Rozhodně se kvůli tomu nenech odradit od cvičení, vždyť na mužské pohledy jsme my ženy zvyklé!
 • Nevíš, co si na cvičení obléci? Rozhodně si neber tepláky a plandavé tričko, to je totiž poznávací znamení všech vyděšených začátečníků. V letních dnech je nejvhodnější tílko a kalhoty pod kolena, mini kraťásky nejsou moc praktické, mohla by ses “přilepit” na sedadla posilovacích strojů.
 • Najdi si svoje fitko! Vyzkoušej jich více, pokud máš tu možnost a porovnej je. Někomu vyhovují velká fitcentra, kde se nikdo nezná, jiný má radši komornější prostředí. Nepracuje se ti s trenérem dobře? Nevyhovuje ti jeho přístup? Tak ho vyměň, neplýtvej zbytečně časem ani penězi za něco, co tě nebaví!
 • Nemysli si, že zhubneš po dvou týdnech cvičení! Tvarování postavy je běh na dlouhou trať a jen poctivou dřinou dosáhneš svého cíle. Vytrvej alespoň tři měsíce a pak posuď, zda je tato metoda pro tebe ta správná.
 • Ve fitku se řídí heslem: “VŠECHNO JDE, KDYŽ SE CHCE!“ A opravdu to platí. Pohled na kulturisty tě přesvědčí. Je to správná motivace.

 Jde to i bez osobního trenéra?

Nechce se ti investovat do soukromého trenéra a nestojíš o výživového poradce? Přesto bys ráda zformovala svoji postavu, zlepšila držení těla a zkvalitnila svůj stravovací režim? Jde i to bez drahých odborníků, jen to zabere trochu víc času:

 • Na internetu je mnoho informací o cvičení i zdravém jídelníčku. Hledej, hledej a hledej. Pročítej články i diskuze, můžeš tak najít “přátele”, kteří ti poradí, motivují tě a podrží v momentě, kdy budeš mít chuť se vším seknout.
 • S cvičebním plánem by ti měl poradit každý trenér ve fitku, nejen ten soukromý. Pokud přijdeš na první hodinu a nikdo se tě neujme, nevysvětlí co a jak, zkrátka se ti nebude věnovat, je to špatně! Zkus to raději jinde! Ale rozhodně není nutné platit hned nemalý peníz za soukromé hodiny s trenérem u za… závaží.
 • Zapisuj si, co jsi během dne snědla, a to alespoň týden. Buď důsledná a nic nevynechej! Pak si jídelníček prostuduj a určitě sama poznáš, kde je chyba. Nemusíš hned pospíchat za odborníkem, nejprve to zkus sama a vypracuj si zdravější jídelníček. Nezapomeň, že tvým cílem není hladovka! Pokud chceš vytvarovat krásnou postavu, musíš jíst, jinak nebudeš mít energii na cvičení a navíc budeš ztrácet svaly a to přeci nechceš!
 • Dodržuj pitný režim! Ideální je čistá voda, bylinné čaje, minerálky bez sladidel. Pokud máš ráda kávu, nepij více než dvě denně, zbytečně by ses odvodnila.
 • Neutrácej zbytečně za drahé přípravky na hubnutí. Chceš urychlit spalování tuků a tvorbu svalové hmoty? Poraď se ve fitku, tam tomu rozumí lépe než v lékárně.

Hodně sil všem cvičím a hubnoucím přeje Zuzka!

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.