Vatikánský chléb štěstí

[button link=”https://slecna.info/tag/mijin-blog/” color=”blue”]MIJIN BLOG[/button]

MIJIN BLOG – Slyšela jsi někdy o tomto chlebu štěstí nebo jsi ho dokonce měla doma? Já jsem se o něm dozvěděla, když ho babička přinesla domů. A co že to vlastně je? Je to něco jako řetězový e-mail, akorát mnohem zajímavější, kdy se ti do rukou místo obrázků dostane těsto.

Říká se, že vatikánský chléb se ti dostane do rukou, právě když u tebe může něco změnit. Nikdy bys ho neměla vyhledávat. On si tě najde sám.chleba
Někdo tomu věří, někdo ho upeče jen ze zvědavosti. Mnozí spekulují nad tím, kdy tento koloběh započal. Já si myslím, že pokud nebyl recept průběžně upravován, moc staré to nebude. Používá se tam totiž termín“ umělá hmota“. Každopádně mi to přijde jako zajímavý projekt. Nevím, jak moc se změní těsto, když ingredience přidáváš postupně místo toho, abys je dala na jednou. Co vím je, že pokud ti někdo nepřinese těsto staré (což by se podle pravidel nemělo) není v těstu nic, co by se zkazilo. Vše co by v těstě dělalo neplechu, se do něj přidá až v den pečení.

A jak že to funguje?

Vše započne tím, že ti někdo přinese část těsta, a k tomu ti dá dopis. V dopise jsi obeznámená, co to vlastně je a s celým postupem, jak s chlebem nakládat. Ty se o něj pak po celý týden staráš podle postupu. Každý den tam něco přidáš nebo těsto zamícháš a na konci týdne těsto rozdělíš na čtyři díly. Do svého dílu přidáš ještě zbylé ingredience a dáš chléb (buchtu) péct. Zbylé tři díly někomu daruješ společně s návodem (ideální na přenos je sklenice).

Postup

Darované těsto by nemělo přijít do styku s kovovými předměty. Proto ho musíš umístit do plastové či skleněné misky, zamíchej vařečkou, přikryj utěrkou a celý týden nech přikryté těsto stát na lince.
1. Den
Do těsta přidej 250g cukru krupice. Nemíchej.
2. Den
Přidej 250ml mléka. Zamíchej.
3. Den
Přidej 250g polohrubé mouky. Zamíchej.
4. Den
Těsto promíchej ráno, v poledne a večer.
5. Den
Přidej 250g cukru, 250ml mléka a 250g polohrubé mouky. Zamíchej.
6. Den
Těsto dobře promíchej a rozděl na 4 díly.
7. Den
Do jednoho dílu přidej 250g polohrubé mouky, 250ml oleje, 3 vejce, 3 nastrouhaná jablka, půl prášku do pečiva, půl lžičky jedlé sody, půl lžičky skořice, půlku nalámané čokolády (nejlépe na vaření). Pak 2 hrsti nahrubo nasekaných ořechů, hrst rozinek, vanilkový cukr. Vše důkladně promíchej. Peč v pekáči na pečícím papíru. Těsto je potřeba hlídat, protože je poměrně rychle upečené. Upečenou buchtu nedávej do lednice. Sedmý nebo osmý den někomu daruj zbylé tři díly.

Tak co tomu říkáš? Šla bys do toho? Mě to přijde jako hezká naděje pro ty, co tomu věří. A kdo ví, třeba na tom něco pravdy bude.

(S)měj se s pečením!

No Comments Yet

Comments are closed