Základem je těsto 7. Díl

[button link=”https://slecna.info/tag/mijin-blog/” color=”blue”]MIJIN BLOG[/button]

MIJIN BLOG – Vánočnímu pečení odzvonilo, a tak se můžu vrátit k samotnému těstu. Před adventem jsem slibovala těsto listové, tak tedy směle do toho. V dnešní uspěchané době dá přednost domácímu listovému těstu jen málo kdo. Supermarkety nám nabízí těsto mražené a někdy dokonce i vyválené. Takové těsto jen rozbalíš, naplníš a hodíš do trouby. Víš ale vůbec, jak se takové těsto připravuje? A jakou má vlastně chuť jeho domácí podoba?

Pochybuji, že většina lidí by na tyto otázky dokázala odpovědět. A právě proto je tu dnešní díl.listove_testo

O listovém těstě

Základem listového jsou dvě těsta Vodánek a Tukové těsto. Jedno se zabalí do druhého a jejich rozvalováním a skládáním docílíš listové struktury. Není to ani tak složité na ingredience nebo zručnost. Nejsložitější je, najít si čas. Tím, že zpracováváš dvě těsta, která musíš nechat odpočinout a pak je ještě hodnou chvíli válet, potřebuješ času víc. Zato ale získáš velmi chutné domácí těsto, které nabízí rozmanitou škálu použití. Rozdíl od předešlých těst je ten, že těsto má pouze jednu podobu, možné jsou jen lehké úpravy, a tak jeho rozmanitost spočívá pouze v náplních.

Použití
Protože těsto samo o sobě není ani sladké, ale ani příliš slané, dá se využít k přípravě nejrůznějších pokrmů. Od štrúdlů, šátečků, pizz, koláčů, po jednoduché sladké nebo slané tyčinky k vínu nebo pro děti. Těsto není těžké, myslím tím pro žaludek, takže ideální svačinka nebo snídaně. Pokud máš těsto připravené v ledničce, následující příprava pokrmu, společně s pečením, netrvá nijak dlouho. Těsto se skladuje běžně i v mrazáku. Zásoby proto nejsou od věci. Takže ve výsledku si dáš jednou práci a pak už můžeš vyndávat z mrazáku, stejně jako bys ho právě koupila.

Recept

[box]

Vodánek
150g hladké mouky
150ml vody
1 lžička octa
1 žloutek
Sůl
Všechny ingredience zpracuj do pružného a nelepivého těsta.
Tukové těsto
250g hladké mouky
250g másla
Máslo a mouku prohněť. Těsto zpracuj na určitý tvar, který nech v chladu odležet.

[/box]

Vodánek rozválej na plát, na něj polož tukové těsto, plát slož na třikrát jako obálku (aby tukové těsto bylo uvnitř) a rozválej. Znovu slož a postup nejméně třikrát opakuj. Poté těsto ulož do chladu odležet a ztuhnout.

Co myslíš? Není to zas tak složité. Cena vyjde levněji než u kupovaného a chuť je lepší. Co víc si přát.

V příštím díle se můžeš těšit na těsto odpalované.

(S)měj se s pečením!

No Comments Yet

Comments are closed