Zdravé mlsání: Co takhle třtinový cukr?

[button link=”https://slecna.info/tag/blog-hanky-z/” color=”green”]BLOG HANKY Z.[/button]
Věděla jsi, že průměrný Čech spotřebuje dvakrát více cukru, než doporučují lékaři? A to i přesto, že našemu organismu dlouhodobě vyloženě škodí. Naštěstí se však nabízí zdravější varianta, jak si dopřát sladkou chuť a tělu přitom příliš neuškodit – třtinový cukr.

Třtinový cukr má typickou chuť i vůni

Bílý cukr, ačkoliv mezi lékaři a výživovými speciality tolik zavrhovaný, je u nás velmi oblíbený. Ročně ho průměrný Čech spotřebuje asi 40 kilogramů! Nemusí jít vždy jen o cukr, kterým sladíme, většina je obsažena v různých produktech, jako je sladké pečivo, limonády nebo třeba i müsli tyčinky. Přitom je prokázáno, že bílý cukr může mít (kromě obezity) na náš organismus mnoho špatných vlivů – například naroušení hormonální rovnováhy nebo oslabení imunity.

Jaký je rozdíl mezi bílým a hnědým cukrem?

Proč je zdravější konzumovat hnědý cukr? Rozdíl v jejich složení vzniká při výrobě – bílý cukr prochází rafinací a bělením, a tím ztrácí své cenné látky. To jsou především různé stopové prvky, užitečné pro naše tělo, ale třeba také vláknina. Navíc je bílý cukr při tomto chemickém postupu zbaven i melasy, která je pro naše tělo také velmi cenná.

Jak hnědý cukr používat?

Třtinovým cukrem se dá sladit téměř stejně, jako obyčejným bílým – můžeš jím dochutit čaj nebo ho přidat do těsta na bábovku. Možná ti však jeho chuť přijde nejdřív poněkud zvláštní a bude nutné si na jeho identickou příchuť i vůni (případně i barvu) zvykat. Proto ti na závěr přináším pár tipů, kde ti třtinový cukr bude určitě chutnat:

Americké cookies: Klasika, do které se tradičně přidává třtinový cukr. Vybrat si můžeš v podstatě jakýkoliv recept, a pokud narazíš na ten originální – americký, stěžejní surovinou v něm bude právě hnědý cukr.

Osvěžující mojito: Letní pitíčko s úžasnou chutí. Budeš potřebovat lístky čerstvé máty, trochu třtinového cukru, limetku a sodovku (případně bílý rum, jestli dáváš přednost “alko” verzi). Mátu, cukr a umytou a nakrájenou limetku rozdrť v míse a zalij sodovkou. Podávej v průhledné skleničce s brčkem.

Vyzkoušela jsi ho už? Jaké s ním máš zkušenosti?

Hanka Z.

Miluje sladkosti, letní vzduch po ránu, salsu, moderní tanec a nesnese se s hloupostí a nevychovaností.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.