Základem je těsto 9. díl

[button link=”https://slecna.info/tag/mijin-blog/” color=”blue”]MIJIN BLOG[/button]

MIJIN BLOG – Dnes jsem si pro tebe připravila poslední díl o těstě. Jestli jsi alespoň trochu sledovala seriál, víš, že se náročnost pro přípravu těsta ke konci zvyšovala. V minulém díle to bylo už celkem těžké těsto odpalované. V tomto díle se budu věnovat těstu, z něhož upečené moučníky kdysi patřili k tradičním pokrmům české a moravské kuchyně. Jeho příprava je celkem náročná. Jak na čas tak na práci.

A možná právě proto se v dnešní době už moc nepřipravuje. Je to škoda, protože moučníky z Plundrového těsta bych zařadila mezi špičku. Znám ho velmi dobře, jelikož mám to štěstí navazovat v této tradici na mojí kuchynebabičku a ráda se s tebou podělím.

O těstu Plundrovém

Popsat toto těsto není zas tak složité. Je to vlastně kombinace těsta kynutého a listového. Jeho příprava je velice podobná listovému těstu a zároveň se skládá z těsta kynutého. Abych to tedy shrnula, tukové těsto je stejné jako u těsta listového a vodánek se nahradí těstem kynutým. Během rozvalování, stejně jako u listového těsta, se tukové těsto zabalí do kynutého. Po vyvalování se těsto nechá ještě kynout a teprve pak můžeš začít připravovat samotný moučník. Z tohoto popisu je asi patrné, proč těsto z tolika českých domácností vymizelo.

Použití

Použití Plundrového těsta je opět velice podobné listovému těstu. Můžeš z něj připravit záviny, šneky, šátečky, trojhránky… Zatímco se příliš nehodí na malé křupavé moučníčky jako jsou třeba krachle, perfektně se hodí na záviny s mákem, kokosem, ořechy…(což listové těsto příliš ne), stejně tak jako na záviny slané například se škvarky nebo mrkví.

Recept

[box]

400g hladké mouky
Sůl
200g másla nebo tuku na pečení
Tady bych měla malou poznámku. Doporučuji, aby tuk byl opravdu kvalitní, protože nekvalitním tukem, se dá těsto lehce zkazit.
25g droždí
Trocha mléka
1 vejce
2 žloutky
30g cukru
Citrónová kůra (pokud máš ráda)
Mouka na vál
Tuk na plech

[/box]

Mouku rozděl na dvě poloviny a každou použijeme na jedno těsto.

Tukové těsto

Obdobně jako u listového těsta, mouku jednoduše zpracuj s máslem do obdélníkového tvaru a dej do ledničky odpočinout.

Kynuté těsto

Druhou polovinu mouky vysyp na vál, do hromádky udělej důlek, rozdrob do něj droždí, přidej cukr a trochu vlažného mléka a nech kvásek vzejít. Po vzejití kvásku přidej vejce a žloutky, sůl, nastrouhanou citrónovou kůru, vše pečlivě zpracuj do hladka, klidně i robotem, a na teplém místě nech vykynout.
Na pomoučeném vále obě těsta rozválej, tukové vlož do kynutého a sevři ho jako do desek, okraje přitiskni, rozválej, pak na-třikrát přelož a znovu rozválej. Tento postup nejméně třikrát opakuj. Po rozvalování nech těsto ještě jednou vykynout, a teprve pak tvoř požadovaný moučník. Peč v troubě vyhřáté na 200°C. Čas podle velikosti moučníku, těsto by mělo lehce zezlátnout.
Moučníky můžeš podávat ještě lehce teplé (Pozor na náplň, která může být horká!!! Na příklad povidla.) a posypané moučkovým cukrem.

Nyní jsem se už opravdu dostala ke konci seriálu o těstu. Doufám, že se ti líbil. Už pro tebe připravuji další, který bude věnován krémům, pěnám a polevám.

(S)měj se s pečením!

No Comments Yet

Comments are closed