Jak se vyrovnat s rozchodem?

Ano, slečny, i já si prošla rozchodem. Proběhl v klidu, protože pro nás oba to opravdu bylo nejlepší řešení, ale i tak se dostaví rána, která vás bodne do srdce. Jak se s tím vyrovnat?

rozchod2Pláčeš, nemůžeš přestat. Máš pocit, že nic v tuhle chvíli nemá smysl a jediné, na co myslíš, je on. Říká se, že po rozchodu se člověk cítí, jakoby mu někdo zemřel. Pokud jsi přítele hodně milovala, bude to o to horší, ale věř, že bude lépe…

Neboj se brečet

Pláč, vztek, lítost. To vše k rozchodu patří. Nebraň se tomu, tělo si potřebuje projít tzv. psychohygienou. Když se tomu nepoddáš, nebude ti líp. Hlavně ne ze začátku. A navíc by se mohlo stát, že zadržované pocity vyplují na povrch v tu nejméně vhodnou chvíli. Já se po rozchodu vyplakala, a i přesto, že jsme se rozešli v dobrém, do pláče mi bylo dál. Ale držela jsem to v sobě. Když jsem přišla do školy, kde mě čekala zkouška, stal se ze mě vodopád slz. Takže slečny – plačte, řvěte, nadávejte. Je to proces, kterým bychom si měly projít všechny.

Vypovídat se

Musíš to ze sebe dostat, vypovídat se. Kamárádka je skvěla volba, a pokud si prošla tím samým, bude tě o to víc chápat. Navíc ti může říct i svůj názor, což není na škodu. Pokud máš hezký vztah s rodiči, vypovídej se i u nich. Mají už své zkušenosti a vidí určité věci lépe, než my.

Kontakt s ex přítelem

Tohle je zapeklitá otázka. Já sama si řekla, že s ním chci být dál kamarádka. Náš partnerský vztah nebyl dobrý a srdce mi nezlomil, tak není problém, abychom byli přátelé . Ale upřímně? Je to jedna z nejhorších věcí, co těsně po rozchodu můžeš udělat. Já se týden po našem konci dozvěděla, že je už s jinou. Brala jsem to, vzhledem k okolnostem. Ale za další týden jsem se na jedné síti dozvěděla, s kým je a jak jí píše, že je do ní blázen. Ano, to byla ta rána, která mě položila a dostala na kolena. V tu chvíli jsem se poučila, že udržování kontaktů s ex není dobrý nápad. Proto se doporučuje, aby sis ho smazala z různých sítí, nemusíš přeci vědět, kde a s kým je. To by tvou bolest mohlo ještě více prohloubit.

Zamysli se

Důvody k rozchodu jsou různé. Někdy tě partner podvede, někdy ho omrzíš a nebo si jednoduše ve vztahu nerozumíte a nevíte, zda to chcete. To byl i náš případ. Ale přesto, když jsem cítila, že přijde rozchod, jsem měla tendenci to zachránit. Mělo by to smysl? Nemělo. Ženy prožívají těsně po rozchodu určité fáze a jednou z nich je ta, že chtějí partnera zpět a idealizují si ho. S kamarádkou se rozešel přítel, který ji podváděl a říkal jí, že ji nemiluje. Ona měla stále tendence mu psát, že to nějak zachrání. Ale neudělala to. A ty musíš být také silná a nepodlehnout. Protože za dva dny si můžeš uvědomit, že je to tak dobře a že on za to nestojí. Mně těsně po rozchodu řekla spolužačka: “Stejně mi přišlo, že s ním nechceš být a nejsi zamilovaná.” Takže si řekni, jak ses cítila ve vztahu, a zamysli se nad tím, jaké to opravdu bylo. Emoce v tuhle chvíli musí stranou…

Když má jinou

Je to nepříjemné, šíleně. Nevyhledávej je. Neptej se, proč je ona lepší. Myšlenky na tohle jsou ty nejhorší, představy, jak spolu tráví čas, jsou srdcervoucí. Zkus se od toho oprostit, zhluboka se nadechnout a pokaždé si říct, že to tak má být. Když budeš zatrpklá, nepomůžeš si. Navíc jsme mladé a víme, že pro jedno kvítí slunce nesvítí…

Zabav se s přáteli

Když zaměstnáš svou mysl, bude ti líp. Navíc nebudeš mít pak pocit promarněného dne. Zpočátku je nejlepší trávit čas s přáteli. Jděte do kina, na večeři, jeďte na výlet, zacvičte si… cokoliv vás baví. Po rozchodu není dobré, abys byla celé dny sama. Budeš se tak víc utápět v myšlenkách na něj a bolestivý proces tím neukrátíš. Najdi si něco, do čeho chceš investovat svůj čas, dělěj to, co jsi chtěla dříve, ale vztah ti v tom bránil. A když přeci jen budeš sama doma, vezmi si knihu nebo se dívej na seriály, které člověka pobaví. (To je můj věčný lék snad od prvního rozchodu)

Vzpomínat, nevzpomínat?

Vzpomínat budeš, tomu neporučíš. Ale zprvu mysli spíše na negativa, která ve vztahu byla, a na to, jak tě přítel zklamal, jak ses cítila. Postupem času, až ti bude lépe, si budeš vybavovat hezké věci, které si na partnera uchováš, ale budeš už vědět, že to jsou jen vzpomínky, které nemá smysl oživovat.

Randění

Tato otázka je individuální. Obecně se radí, že není vhodné navazovat hned nový vztah. Člověk by se měl vyléčit, aby byl připravený na něco nové. To, že on už má jinou, neznamená, že ty musíš mít hned také někoho. Dělala bys to spíš kvůli němu než kvůli sobě. A pokud je ve tvém okolí někdo, kdo má o tebe zájem, dej si trochu čas. Mohla bys jinak ublížit jemu i sobě. Scházet se můžete, díky tomu třeba i poznáš, zda bys s ním chtěla být, či nechtěla. Nebraň se randění. Někomu zase pomůže, když se vyspí s někým jiným. Nezávazně. Ale pozor, nehledej si milence pár dnů po rozchodu, dej tomu trochu čas. Jinak by tě to mohlo spíš položit než povzbudit.

Velké změny

Ty jsou spíš pro ženu, která prožila opravdu těžký rozchod. Hodně lidí se v takovém případě stěhuje, mění práci, odjíždí pryč a cestují. Vědí, proč to dělají. Najednou je před nimi něco nového, spousta zařizování kolem nás zaměstnává a člověk se cítí, že je oprostěn a začíná opravdu od začátku.

Bohužel pocity z rozchodu nezmizí ze dne na den. V každém případě hraje nejdůležitější roli čas… Co bolí, to přebolí. Hodně štěstí!

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.