Konec gentlemanů? Říká mi vole a zavírá dveře před nosem!

Pár náhod rozhodlo, že mě napadlo psát o tomhle tématu. Jednak to byl tip od dobré kamarádky, dále mě k tomu přimělo chování některých kluků v mém okolí a v neposlední řadě objev překrásných dopisů z 30. let, které si psala má prababička s pradědou.

Přála by sis dnes potkat opravdového gentlemana?

Černobílé filmy

Přestože staré filmy moc nemusíš, někdy se na ně podívej. Aspoň na chvíli. Uvidíš pravé gentlemany, jací kdysi skutečně bývali. Když se nějaký mladý muž ucházel o ženu, byl vždycky slušný, milý a nijak nemaskoval své city.

Slečn@tip: „Gentlemanskou“ klasikou jsou filmy s Oldřichem Novým, Jiřím Dohnalem a Raulem Schránilem.

Dnešní kluci

Samozřejmě, že doba jde dopředu a jak holky, tak kluci se ve svém chování mění. Asi těžko se kluci budou dívkám dvořit stejně jako jejich pradědové. Ale někdy se zdá, jako by snad vymizela veškerá slušnost a úcta k ženám. Dnes ti kluk s poklidem řekne vole, přibouchne ti dveře před nosem a místo, aby ti nabídl židli, tak ti s ní ujede.

Je to dobré, gentlemani nevymřeli

I když mi někdy zůstává rozum stát nad chováním některých mladých kluků, mám pro vás, holky, dobrou zprávu. Pár gentlemanů znám. Osobně. Předně bych chtěla říct, že to nejsou žádní suchaři a je s nimi i sranda. Vědí ale, jak se chovat k ženám a nebojí se dělat milá gesta.

Co si o tom myslí čtenářky Slečny?

Nela, 23 let: Gentlemanů je málo, ale když už se jeden takový najde v blízkosti vašeho okolí, dokáže pouhým svým chováním k ženám změnit jejich náladu, dodat jim sebevědomí a rozzářit celý den. Tohle galantní chování má obrovskou sílu a kdyby si to muži uvědomovali, možná by se chovali méně jako hulváti. Můj přítel je naprostý gentleman, a to nejen ke mně, ale i k ostatním ženám.

Míša, 24 let: Stačí se podívat na starší filmy, ženám se držely dveře, přisunovala se židle a nosily kytky. Dneska vidíte na ulici, jak holka na kluka volá idiote a on za ní vole, což je úplně mimo slušnost. Muži se dřív chovali jinak i po milostné stránce. Pokud to muž se ženou myslel vážně, něco pro to dělal, hlavně jí nesliboval hory doly a pak skutek utekl. V dnešní době už má málokterý úctu k ženám. Gentlemanství a romantika, která k tomu náležitě patří, se v dnešním uspěchaném světě asi nenosí.

Hanka, 23 let: Neškodilo by více gentlemanství, ale zase na druhou stranu mám pocit, že některé z nás nedají muži příležitost, aby se gentlemansky projevil. Za sebe můžu říct, že muž, který se chová jako gentleman, si mě získá daleko snáz, než muž, který se snaží předvést a chová jako hulvát. Takže bych to shrnula asi takhle – dejme mužům šanci, aby se chovali jako gentlemani, a budou spokojené obě strany.

Naty, 18 let: V dnešní době doopravdy těžko narazíte na gentlemana. Dnes už se maximálně dočkáte přivření dveří před nosem, vyjádření na váš účet slovy „to je ale hnusná kráva“ a jiných lahodností. Pokud hledáte nad ročník 1990, nenajdete doopravdy nic. Mezi Čechy jsou jen hulváti nebo ti slušní „gentlemani“ – homosexuálové.

A jak jsi na tom ty, znáš nějaké milé gentlemany?

9 Comments
 1. Taky jsem si říkala, že to chování kluků je teď hrozné.. :-( A pomlau jsem se smířila s tím, že kluci, kteří neřeknou holce vole už vymřeli. Jinak moc pěkný článek :-)

 2. Gentlemani jsou sexy:) Ale holky, pokud chceme, aby se k nám kluci chovali jako gentlemani, musíme se chovat trošku jako dámy… A když už nějakého toho gentlemana potkáte, nezapomeňte mu za jeho vstřícné gesto poděkovat alespoň hezkým úsměvem – aby nám slušňáci nevymřeli:))

 3. Hodně kluků v mém okolí si na to teď dává pozor:. V tanečních jsme měli lekce slušného chování…. Všichni kluci ze třídy čekají, než vejdou holky a pak až jdou. :) Můj taneční partner mi otvírá dveře a při oblékání bundy mi pomáhá, jako to bylo v těch starých filmech :) Jinak když jdu někam s kámošema, tk vždycky jdou první holky do dveří a pak až kluci :) Ale taky znám i takové, jak tady píšete…….

 4. Já souhlasím s tím, že v dnešní době se kluci k holkám nechovají příliš jako gantelmani a vůbec vymizela úcta z obou stran, ale také myslím, že i z naší strany už to není tak jak to bývalo, když sposta slečen také mluví docela často sprostě a nechovají se jako pravé dámy. Neměli bychom nic očekávat od mužů, pokud se nebudeme slušně chovat a vyjadřovat my.

 5. Donedávna jsem si myslela, že gentlemani vymželi, ale nedávno jsem poznala jednoho, který mě přesvědčil o opaku. Chová se příjemně jako gentleman, je jemný, ale i zábavný… Doufám, že mu to vydrží…

 6. No milé slečny dovolte aby zde vyjádřil názor i nějaký ten pán . Ono by bylo asi moc snadné házet to jen na muže, že už se nechovají k ženám jak by měli, ale kdyby i chtěli tak nastáva otázka jestli o to dnešní žena vůbec stojí. Z vašich komentářů bych řekl ,že ano ale ne malo-x se mě osobně třeba stalo, že žena etiketu nezná nebo jí člověk pustí jen tak sednout v tramvaji a ona mu ešté vynadá,stáva se, od slušného chování to muže určitě neodradí, ale něco to pomalounku zanechává i na něm. Musím říci,že hodně co do toho má i výchova, mě k úctě vedli rodiče a všechno mě přijde přirozené a přesto to vypadá být vzácné. Zůstavá jen říct ,že v jednoduchosti je krása a jednoduše je potřeba se k ženám chovat slušně. Nic méně trpělivost růže nosí a kdo hledá najde! proto milé čtenařky ruku líbám.

 7. Za prvé výborný článek , za druhé, přesně takovýchhle volujících kluků znám mraky . Zaráží mě to a zároveň jako ženu uráží . Kluk , který se neumí k holce chovat , by ani neměl ráno vylézat z baráku , natož chodit do společnosti . Posledním gentlemanem , kterého jsem potkala , je můj profesor občanky . Bohužel je mu asi tak padesát , ale ke všem ženám , holkám , profesorkám , studentkám , maminkám na rodičácích je vždy milí a neváhá jim pomoci , což na něm upřímně obdivuji . . .

 8. cituji Naty: Pokud hledáte nad ročník 1990, nenajdete doopravdy nic.

  Nejenom, že mě takto urážíš, ale svým komentářem to je, jakoby jsi to doopravdy chtěla, aby to tak bylo, ikdyž si myslíš, že to nechceš. Doporučuji ti zajímat se více o psychologii a nezlomit hůl na všemy kluky! Protože já osobně minimálně jednoho znám a i já sám se mezi ně počítám. Ikdyž je to těžké v mém věku, když kolem jsou jen frajeři, kteří obvykle přitahují dívky více (opakuji: v mém věku – 15)… přeji ti hodně štěstí s hledáním a věř, že určitě nějakého najdeš, pokud budeš chtít. =o)

  Scawe
  Enjoy yourself

 9. No, dovolte abych zde citoval
  “Někde na cestě od malého chlapečka, pro kterého je maminka bohyní, k sebevědomému mladíkovi, který odstrčí na schodech do autobusu paní s berlemi, se něco pokazilo. A zřejmě budeme muset (my ženy) začít hledat u sebe. Neztratili se kavalíři proto, že už vymřely i dámy? S tím souhlasí psycholožka Marta Boučková: “Muži potřebují prostor pro to, aby mohli být gentlemany. Ženy mění pravidla hry tak rychle, že muži vlastně nevědí, jak hrát. Někdy mužům lezou do jejich původního prostoru, ale jindy chtějí, aby se pánové chovali, jako když tam ještě nebyly.”

Leave a Reply

Your email address will not be published.