Miluje tě, nebo jsi pro něj (už) jenom hračka?

Přítele sice máš, ale už to mezi vámi jaksi není takové, jaké to bylo na začátku vašeho vztahu. Ba co hůř, už se skoro ani nevidíte, protože on tráví většinu času v práci nebo se svými přáteli, a ty máš kromě školy další povinnosti. Zjisti, zda má cenu táhnout to dál.

Má to cenu "táhnout" dál?

Zamilovanost opadla. Postupně začínáš vidět na svém protějšku chyby, ale přesto ho miluješ a chceš s ním být. Avšak co on, ptáš se sama sebe, neztratila jsi pro něj to kouzlo a výjimečnost? Miluje tě, nebo jsi pro něj už jen hračka? Nevíš, jestli za to trápení, které zrovna zažíváš, tvůj přítel opravdu stojí? Jsi zmatená, víš, že pro tebe hodně znamená, ale váháš, zda by nebylo lepší  utéct?

Uvědom si, že to, jak se rozhodneš, už v budoucnu jen stěží napravíš, učiníš-li špatné rozhodnutí. Proto rozmýšlej pečlivě. Slečna ti snad pomůže ukázat tu správnou cestu.

Jsi mu přednější než jeho přátelé?

To, že jsi pro něj výjimečná, milá, hodná, krásná… ještě neznamená, že to tak skutečně je, pakliže se podle toho nechová. Jestliže se s ním už skoro vůbec nevidíš a on se ti není schopen sám od sebe ozvat, asi opadl jeho zájem, nebo se něco děje. V hlavě ti vyvstane myšlenka, jestli si třeba nenašel jinou. Ale to je přece hloupost, když ti ještě nedávno šeptal do ouška, že tě miluje, říkáš si. Nebo ho něco trápí, či má nějaký jiný problém. Ale to je rovněž hloupost, vždyť to by se o to s tebou snad podělil. Chceš mu být oporou v dobrém i zlém. Ale pak se nakonec dozvíš, že místo toho, abys s ním trávila páteční večery ty, chodí s kamarády za zábavou. Teď už víš, kde je zakopán pes…

Rada: Na přátele má každý právo. To ale nemění nic na tom, že ti mohl alespoň zavolat, že má jiný program. Na tom není nic špatného. Otázkou ale zůstává, zda mu jeho kamarádi nejsou přednější než ty. To už by moc dobře nebylo. Ultimáta mu v takovém případě určitě nedávej, prohrála bys. Řekni mu ale na rovinu, že tě to trápí.

Sliby chyby!

Tak jako pánové nemají rádi “hysterické žárlivky“, tak my ženy nemáme rády “slibovačníky“, kteří nám naslibují hory doly, a pak najednou skutek utek. Miláčku, pojedeš se mnou na koncert Kabátů? A miláčku, nezapomeň, že letos máme jet na ty hory… To je jen příklad z celého výčtu seznamu “Pana Pošetilého Lháře”, který umí s ženami jednat, slibovat, pět jim ódy na radost, ale málokdy dodrží to, na čem jste se dohodli nebo co slíbil. Na hory se letos samozřejmě nepojede, podle něj vám to stačilo před dvěma lety. Možná to stačilo jemu, navíc si nepamatuje, že na lyžích jste stáli naposledy před třemi lety. A nemluvě o koncertě, na nějž jede nakonec s přáteli z práce, které ty nemůžeš vystát. No výborně! To je životní idylka!

Řešení: Je na čase, abyste si spolu konečně promluvili. Než mu však stačíš vše vyčíst, uvědom si, že třeba ani ty nejsi dokonalá, a třeba jsi mu leccos slíbila a nesplnila to. A pokud s ním nebude řeč a nezlepší se to, ať si slibuje, ale ne tobě. Důvěrou ve vztahu může otřást i taková “banalita” jako tři zrušené koncerty nebo zapomenuté výročí.

Chová se jako sobec

Chová se, jako by mu patřil celý svět? Myslí si, že je nejmoudřejším a nejkrásnějším stvořením pod sluncem? A dokonce i na tebe se dívá shora? Už nemluví o vaší společné budoucnosti, už se neptá, jestli je ti zima, aby ti půjčil svoji bundu. Už ti nedonese kytku, nepohladí tě, nesvěřuje se ti. Má tě ještě vůbec rád, ptáš se sama sebe? Ať řekne cokoliv, v jeho slovech to bije do očí: “Já, já, já…” Tak už dost!

Rada: Pohár už skutečně přetéká. Měla bys zakročit dříve, než bude úplně pozdě. Trochu mu zastřihni křídla a nenechávej se jako vždy postrčit do kouta – vždyť i ty máš své plány a přání, tak proč by mělo být vždycky všechno podle něj? A pokud bude v jeho slovníčku i nadále znít namísto slova My slovo Já, nech ho jít. S takovým člověkem bys v životě šťastná nebyla.

Poroučí ti, co máš dělat

Přestože je tvůj partner starší než ty, neznamená to, že ti bude smět poroučet, co máš dělat a jak to dělat. Máš svoji vlastní hlavu a nepotřebuješ, aby ti tvůj vlastní přítel poroučel, jako to dělala tvoje máma, když ti bylo pět! Něco jiného je, když ho požádáš o radu, nikdy ti je ale nesmí vnucovat. Pokud se k tobě dokonce chová hůř, než se k tobě chovali rodiče, kteří si přece jen mohli dovolit tě správně usměrnit, nasměrovat, vynadat ti, aby tě dobře vychovali, zamysli se, zda si převýchovný ústav opravdu zasloužíš.

Rada: Utíkej, jak nerychleji umíš!

Pokud se ve vašem vztahu vyskytne jakýkoliv problém, je potřeba si rozumně pohovořit, jinak nikdy nic nevyřešíš a trápení tě bude provázet i nadále. Zapamatuj si pravidlo – kluky nikdy nic samo od sebe netrkne a nenápadné náznaky přejdou bez povšimnutí.

Jitka Libigerová

Narodila se ve znamení Kozohora jednoho lednového dne roku 1989. Miluje český jazyk, literaturu, knihy, med, Tři oříšky pro Popelku, květiny, ananas, jógu, tenis, děti a pohádky. Ve volném čase se kromě psaní věnuje také sportu. Závodně se snaží o in-line bruslení a běh, rekreačně hraje tenis, jezdí na kole, plave a cvičí jógu. Blízká je jí také turistika, fotografování, zájem o interiér a pečení. Jednou by se chtěla stát spisovatelkou.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.