Milujeme se, ale kvůli sexu se věčně hádáme

Vztahy mezi mužem a ženou často bývají jako jízda na horské dráze. Sex – respektive milování, chceš-li – je obvykle jejich příjemnější součástí, při které se uvolníme nebo vybouříme z případných neshod. Co když je tomu ale právě naopak a postel je pro nás bojištěm?

Sex by měl být potěšení, ne nekonečné trápení

Sex a erotika – na jednu stranu příjemné činnosti, na druhou však Achillova pata mnoha vztahů. I přesto, že nemůžeš říct, že bys s vaším milostným životem nebyla spokojená, je postel jaksi záhadně místem, kde to věčně vře. Místo na mazlení a laskání se tak večer před spaním těšíš spíš na to, že si jen tak lehnete vedle sebe a usnete. Anebo tě bez řečí nechá číst knížku…

Něco podobného zažívá i třiadvacetiletá studentka biologie Maruška. “S Pavlem jsme spolužáci, dohromady jsme se dali hned na začátku prváku. Okamžitě to mezi námi zajiskřilo a já věděla, že je to ON,” říká nadšeně. Bydlet spolu začali před necelým rokem. “Bála jsem se, aby nám to vztah nějak nepokazilo, ale máme podobné návyky, stejný denní režim, ve většině věcí si skvěle rozumíme. Sexuální život je asi jediná oblast, kde máme každý odlišné představy, a zatím jsme nedokázali najít kompromis, který by vyhovoval oběma,” postěžovala si drobná brunetka.

Ani sex se neobejde bez upřímnosti

Sexuologové v tom mají jasno – čím otevřeněji o sexu s partnerem dokážeme mluvit, tím lepší milostný život můžeme mít. Přiznejme si to – většina z nás holek tak nějak počítá s tím, že správný chlap dovede číst myšlenky nebo vycítit naše pocity. A že když na milování zrovna nemáme chuť, jeho senzory tento, ač slabounký a nenápadný signál, spolehlivě zaregistrují a podle toho se také vhodně zachovají. Jenomže tak to v 99 procentech prostě nefunguje, a když se nás “nenaladěných” partner opováží dotknout, jsme o to podrážděnější.

“Holky by si měly uvědomit, že mluvit o takových věcech, je ve vztahu úplně normální. Vlastně to bez toho ani nejde,” myslí si sedmadvacetiletý finanční poradce Zdeněk. “Pochopíme, když nám holka řekne, že na sex zrovna nemá pomyšlení. Pokud to teda není každý den,” souhlasí dvaadvacetiletý student speciální pedagogiky Lukáš. “Vezměte si, že překonáme své chlapskozvířecí pudy, snažíme se k vám být něžní, jak si to vy ženské představujete… a čeho se nám za to dostane? Stojí nám to pak za to, abychom se snažili i příště?” ptá se Lukáš. Takže – nemít občas náladu na sex nebo si zachovávat odstup k některým praktikám není hřích, ale musíš mu to říct narovinu!

Vytvořte si milostný systém

Výbuchy vášně a spontánní milování v době, kdy to málokdo čeká – to je možná na začátku vztahu božsky vzrušující, ovšem dlouhodobější vztah už zkrátka potřebuje nějaký systém a jasně daná pravidla. Proč by ses měla cítit jako špatná přítelkyně, že nemáš náladu na sex v době, kdy zrovna dávají tvůj oblíbený seriál nebo jsi přišla z prodloužené směny v práci a potřebuješ se tak akorát naložit do vany s horkou vodou?

Přestože takové plánování asi nezní příliš romanticky, když se k sexu přemáháš z posledních sil anebo musíš celou dobu přemýšlet nad tím, co jsi zrovna měla dělat, milování si beztak moc neužiješ ty ani tvůj partner. I takto se můžete vyhnout možným neshodám.

Tip Slečny: Máte s partnerem každý úplně jiné sexuální potřeby? Ani to nemusí být problém – a řešením pochopitelně není pouze milenec. Nestyď se a uspokoj své touhy pomocí vrnícího kamaráda – například stylové vibrátory Vibe Therapy ti určitě padnou nejen do oka… Miláčka pro změnu potěší pomůcky od značky Fleshlight. O sexy hračky se ale nezapomeňte starat a pravidelně je čistěte speciálními dezinfekčními přípravky (prodává je například značka Lelo). Díky tomu tito malí pomocníci váš společný milostný život rozhodně nijak nenaruší.

Neschovávej se za ochranný štít

Sex je velice intimní téma a ne pro každého je přirozené o něm normálně mluvit, být před partnerem nahý a bez rozpaků ho nechat, aby se nás dotýkal na těch nejchoulostivějších místech. “Přiznám se, že se s přítelem stále nedokážu milovat za plného světla. Ne že bych se za své tělo vyloženě styděla, ale zkrátka v šeru se dovedu mnohem víc uvolnit,” svěřila se Maruška. “Ne vždy to ale dokáže pochopit, jenže každá taková diskuse většinou končí tím, že nakonec usínáme bez milování. Navíc pak ani nemám náladu, aby mě objal,” dodala.

Snad každý člověk má své hranice, které je mu nepříjemné překročit. Ne že by to nešlo, ale chce to čas a nemalé úsilí. V milostném životě je pro to nejdůležitější budování vzájemné důvěry a otevřené komunikace. To vyžaduje snahu u obou partnerů – jeden musí projevit trpělivost a druhý prostě musí chtít vnitřně, bez pocitu jakéhokoliv nátlaku. Jakmile jeden na druhého naléhá až příliš, v druhém to vyvolá obranný reflex – schováme se za pomyslný štít nebo se jednoduše uzavřeme do sebe a jakékoliv hovory na dotčené téma jsou pro nás dlouho naprosto nepřípustné. Tím možná dáš partnerovi jasně najevo, že na tebe tlačil až moc, ostatně tím rozhodně nic nevyřešíš.

“S přítelem jsme si hned na začátku stanovili znamení – když ho jeden použije, znamená to, že mu něco není příjemné a chce, aby druhý beze slov přestal nebo přešel k jinému tématu. Takhle to zní možní moc teoreticky, ale musím říct, že to funguje snad ve všem včetně sexu,” radí devatenáctiletá studentka jazykové školy Tereza. “Jaké znamení nebo heslo si zvolíte, to už je čistě na vaší domluvě. My říkáme fialový hroch – už ani nevím, kterého z nás to tehdy napadlo a proč,” směje se.

 

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.