Mrchy versus hodné holky

holkyMoje maminka mi vždycky říkávala, že mám být moc hodná. Hodné holčičky prý mají všichni rádi. A ty zlobivé, jako například Lucka od Novotných, zdůrazňovala moje maminka, ty skončí v polepšovně. Já jsem sice tenkrát nebyla ještě ani ve škole, ale věděla jsem, že v polepšovně je to jistě velice špatné, neboť tam končí čerti, ježibaby, páni co nabízejí dětem sladkosti na pískovišti… A teď snad i Lucka od Novotných. Bylo mi jasné, že tedy budu hodná, ba úplně nejhodnější!

A tak, když si děti vybíraly do týmu na vybíjenou spoluhráče, já jsem vždy jako první vybírala ty nejslabší, aby se necítili méněcenní. Když někdo zapomněl svačinu, nabídla jsem mu svoji. Později ve škole jsem nechávala ostatní opisovat svoje úkoly a posílala jsem všem správné odpovědi při psaní písemek. Byla jsem totiž moc hodná a ostatní mě měli moc rádi!
Začala jsem dokonce dělat hodně věcí extra. Nosit učitelkám do kabinetů mapy a jiné školní pomůcky, utírat ve volné chvíli tabuli a zuřivě čekat na starší dámy, abych jim pomohla s nákupem. Byla to pro mě tedy veliká rána, když jsem jednoho dne na záchodě, kde se tenkrát spolužačky bavily o „dívčích věcech“ zaslechla, že Lucka bude mít narozeninovou párty a půjdou všichni ze třídy. Tedy jenom Zajícová ne, jelikož ta je „fakt blbá“. Do mě fakt zdrtilo. Byla jsem přeci tak hodná!
Teď se ovšem nad vzpomínkami pouze usmívám. Tento okamžik mi otevřel oči. Uvědomila jsem si, že se nesmím omezovat na to, co chtějí ostatní. Že si mám jít za svým a neohlížet se jen na přání či potřeby druhých.

Rozdíl mezi andělem a mrchou

Hodná žena či dívka se stane brzo obětí svých činů. Začne dělat to, co po ní ostatní chtějí, a za žádnou cenu nechce nikoho zklamat. Pomoc se pro ni stejně tak jako pro její okolí stane samozřejmostí a ostatní ji dřív nebo později začnou využívat.

Mrcha na druhou stranu s tímto problémy nemá. Nikdo od ní nic nečeká, pokud něco udělá, tak ví, že se jí to v jisté formě vrátí. A pokud udělá nečekaně něco „extra“, je to často ještě zviditelňováno, všichni ji za to chválí. Mrcha je oproštěna od určité role a jde si za svým. Je svobodná, spontánnější a díky svému přístupu se tak může dostat mnohem dál. Naopak od hodných holek, které jsou většinou velice konzervativní.

Můj nejlepší kamarád začal chodit se svou šéfovou z jedné prestižní marketingové firmy. Když nám hrdě oznámil na společné párty, že nám ji dovede představit, všichni jsme čekali starší zachovanou dámu. Ve dveřích však nebyla žádná padesátnice, nýbrž ta zlá Lucka od Novotných! Svět je opravdu malý. Milé holky jdou do nebe a zlobivé přesně tam, kam chtějí. 

Text: Lenka Zajícová

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

31 Comments
 1. dobrej článek. já sem za znamení štír a musim prohlásit že sem tak trochu mrška ale i takovej andílek, my tomu říkáme anděl s ďáblem v těle. Lidem často pomáhám, no spíš kamarádům nebo tak, ale občas když se naštvu tak dokážu bejt mrcha. nenadarmo se o štírech říká ,, kdo po mně kamenem, po tom já panelem,,. no ale zas až tak často se jako mrcha nechovám. je dobrý chovat se tak i tak. aspoň podle mě.

 2. Super článek…..upe si říkám jak kdybyjste psali o mě..taky patřím mezi spíš takove hodné holky..myšleno bez legrace….nj ale tichá voda břehy mele…

 3. Musím se rovněž přiznat ,jsme spíšmrcha ale vyhovuje mi to .Nehchci
  byt mala rozkošna holcicka trerou vsichni vyuzivaji k dosazeni svych silu

 4. lucilka.. ja sem taky štír, ale neni zasadou bejt trošku mrška… ja se tim moc neprojevuju a sem alergická na to když někd ořika jak sem moc slušná, hodná atd… chtělo by to navod jak byt mrcha:D

 5. .. :-D fajn článek … :-D …já jsem spíš něco mezi andílkem a mrchou :-D … záleží při jaké příležitosti :-D … když někdo potřebuje pomoc … nedívám se na to co z toho mám já … atd .. :-D .. ale … když mě někdo vytočí tak … :-D … jsem spíš ta mrcha .. :-(

 6. ahojky…nefunguje vám poradna tak píšu sem, ptz bych potřebovala s něčím poradit…včera se mi objevil na kalhotkách takový hnědý výtok, nijak nezapáchá ani nesvědí ani nebolí…co všechno by to mohlo být? musim chodit ke gynekologovi? problém je že zanedlouho jedu k moři, takže návštěvu gynekologa už asi nestihnu…s menstruací to asi nemá nic společnýho, protože tu jsem měla před týdnem…prosim odpovězte co nejdřív, spěchá to…kdyžtak odpovězte sem nebo i na email Angi12@email.cz

 7. Angi, někdy může dojít i ke špinění mezi menstruacemi. Obvykle je to spojeno s kolísáním hladiny hormonů v těle a není to nijak závadné, pokud s tím nemáš dlouhodobější potíže. Většinou se to objeví tak na den až dva a samo od sebe to ustane.

 8. Tak já nevím…nazývat sama sebe mrchou nebudu, ale andílek taky nejsem. Pomáhám jen lidem, o kterých vím že by pomohli mě, takže neplýtvám zbytečně svojí energií a časem na lidi, co toho jen využijou. Na druhou stranu jsem občas potvora, ale kdo neni? Jen mi připadá, že z tohoto článku vyplývá, že v podstatě je lepší být mrchou, ale není lepší být zlatým středem?
  A jinak – andílci jdou do nebe a k smrti se tam nudí s ostatními andílky, protože mrchy jsou v pekle s ostatníma lidma a mají super party :)

 9. dřív jsem si zakládala na tom, že budu “hodná” holka, ale zjistila jsem, že je daleko lepší bejt mrcha, aby si na tebe nikdo nedovoloval… :D tág lidi, jestli chcete poradit, jak bejt silní a obrnění proti lidem, který vás využívaj, buďte hodní, ale jenom k těm, kteří si to zaslouží! :)

 10. S tímhle mám zkušenost…od té doby co jsem na gymplu jsem se změnila tak, že bych se “každému rozdala”, no víte, jak to myslím. Vážně se to envyplácí. Člověk by měl být takový, aby byl na okolí příjemný a dokázal pomoct, ale zároveň vymezit hranice a dokázat říct “ne”. Já už se to nějákou dobu snažím změnit, ale je to těžké…buď jsem pořád stejně na rozdání a nebo jsem zase moc velká mrcha…tak nevím..

 11. nu,to já sem taky něco mezi…někdy jsem na někoho strašně zlá,a řikám si v dućhu”ježiš,proč jsem tak hnusná?!”,nebo jsem na někoho strašně hodná a řikám si”sakra,proč mu lezu do zadku?”…

 12. ne, samozrejme me to ubijelo. Stale jsem se snazila,at jsem tak nejhodnejsi a at me maji vsichni radi. ale pak jsem si uvedomila,ze me nikdo rad nema, a ze nemam rada ani sama sebe.

 13. Jsem slušná do té míry, že pustím v emhádéčku sednout strhanou mámu ověšenou malými caparty, babku ndbo dědu, co se sotva vlečou nebo ženskou s bříškem. Že uznávám, že profesoři jsou taky lidi. Půjčím tužku, poradím že sasanka má oddenek a ochotně ze sebe udělám zpovědní vrbu. Neurážím a když tak nevině a jen z legrace. Ale vím kde je hranice, využívat se nenechám…

  Milá ano, ale dobře vím, jak na dosáhnu svého… tichá voda břehy mele. Ta definice anděl s ďáblem v těle je přesná.

 14. Pravda, někdy jsem ošklivá, ale jen na ty, kteří
  a) si to zaslouží
  b) nebo vím, že to přežijí s nadhledem

 15. hey já jsem spíš asi mrcha, ale neva, protože na opravdový kámoše jsem hodná…ale ta “malá mrška”, kterou jsem k ostatním mi fakt neva – má to i svý výhody :)

 16. já mám dobbrou kámošku, která je přesně podle popisu – všem dává svačiny, píše správné výsledky úloh celé třídě, radípři písemkách… já už jsem jí několikrát říkala, že se jí to nevyplácí, že se jednou spálí a že jí nikdo neporadí…. le ona na mě prostě nedá… tak jsem se rozhodla, že ji nechám takovou, jaká je, a až se jednou hodně spálí, vzpomene si na mě… dalo by se říct že já jsem vůči tý kámošce docela mrcha…

 17. Já sem dřív bylo ta hodná ale pak sem si uvědomila že přece nebudu nikomu složit nikomu nebudu dělat blbečka. Mám prostě svou hlavu a to už pak všem vadí že neskáču jak pískají. Jedna moje kámoška je úplně stejná jako ta Sabči,ale myslím že chce ,aby se s ní aspon někdo bavil.

 18. taky jsem dřív byla hodně naivní, i když ted se stále snažím dělat vše pro ostatní, a kolikrát mě to dostane až na dno…ale když se ze mě stane mrcha, tak to ten dotyčný odnese, jelikož se do toho plně vžiju…lidi co mě znaj vědí, že je lepší mě neprovokovat…:-)

 19. Já o sobě nemůžu říct,že jsem přímo mrcha,ale ani o sobě nemůžu říct že jsem anděl …. pomáhám jen kámošům anebo těm,kteří mi také pomohli.

  Ale když se naštvu ….. sprostá slova jen létají,a to i ty hodně drsné …. přijde mi spíš že jsem spíš ta mrcha.Mám prostě svou hlavu,a nehodlám dělat ze sebe blbečka jenom aby se ti druzí měli jako prasata v žitě.

  Dokonce jsem schopná se poprat za své kamarády,a za svou pověst.Mám ve třídě přezdívku Extrém :D Mám prostě jen svou hlavu,a nenechám se druhým využívat.Doufám že se těm EXTRÉMNĚ OCHOTNÝM otevřou oči,protože je potom všichni jenom využívají pro své dobro.A to není správné.

 20. Já jsem teda mrcha jako vyšitá.. :) K tomu abych dostala co chci mi stačí udělat kukuč,naklonit hlavu,našpulit rty,zamrkat,zavrtět bokama a je to.. :)

Leave a Reply

Your email address will not be published.