Prvý rok na VŠ

Školský rok sa už rozbehol, len vysokoškoláci ešte čakajú na ten svoj dátum zápisu. Patríš aj ty medzi nováčikov na škole? Nevieš, čo ťa čaká? Ako sa zaradiť do systému a spôsobu fungovania? Nemáš sa čoho obávať. V prvom rade ťa čaká veľká zmena v spôsobe učenia, ale to si zvykneš rýchlo. Spoznáš nových ľudí z celej krajiny a hlavne veľmi veľa zábavy.
Zápisy na škole bývajú individuálne. Na ťažších školách začínajú druhý septembrový týždeň. Za semester musíš absolvovať povinné prednášky, cvičenia a laboratóriá, preto ten skorý začiatok. Ľahšie školy zvyčajne mávajú zápisy tretí septembrový týždeň a niektoré dokonca až ten posledný. Takže ak si práve zmaturovala a si prijatá na vysokú školu, poriadne si uži predĺžené prázdniny. Už také dlhé nikdy mať nebudeš.zari_skola

Prednášky, cvičenia

Na zápise sa stretnete všetci prijatí do prvého ročníka, takže sa priprav na hromadu ľudí a dlhé rady čakania. Informácie o dátume, čase a mieste dostaneš poštou, takže netreba nič zvlášť naháňať. Semester začína zvyčajne týždeň po zápise. Rozvrh a rozdelenie do krúžkov dostaneš v škole. Prednášky sú zvyčajne hromadnou záležitosťou a opäť sa vo veľkej aule stretáva celý ročník, všetky krúžky. Niektorí učitelia si na nich toľko nezakladajú a väčšinou sú nepovinné. Môžu však nastať výnimky a prezenčná listina bude kolovať aj na prednáške. Cvičenia, prípadne laboratóriá absolvuješ v menšej skupine, vo svojom krúžku. Tieto sú povinné a budú na nich kontrolovať tvoju účasť. Na konci semestra ťa bude čakať zápočtová písomka, ktorá ťa pustí na skúšku. Ak si to bude vyučujúci vyžadovať, budete písať písomky aj priebežne počas celého obdobia. V zásade by ti malo stačiť sa učiť ku koncu semestra. Ale tam už treba naozaj zabrať. Obzvlášť ak chceš stihnúť nejaké skúšky v predstihu.
Najviac sa zblíž s ľuďmi, ktorí budú v tvojom krúžku. S nimi budeš tráviť najviac času, učiť sa s nimi a potrebovať od nich pomôcť. V krúžku vás bude 10-20 ľudí. A určite sa vytvoria skupinky. Niektorí budú chodiť na všetky párty a učeniu veľmi nedajú. Na prednáškach ich neuvidíš a na cvičeniach len vtedy, ak to bude nevyhnutné. Na druhej strane budú poctivci, ktorí absolvujú úplne všetko, možno ešte aj niečo navyše. Ideálne je byť niekde v strede, mať kamarátov z jednej a z druhej skupinky. S jednými zažiješ zábavu v rozmere, pokiaľ budeš chcieť ty a s druhými sa budeš môcť učiť, keď ti bude niečo chýbať alebo niečomu nebudeš rozumieť.

Beánie, párty, práca

Študentský život je krásny v tom, že ti ponúka veľa možností. Musíš chodiť do školy a plniť si určité povinnosti. Dáva ti však aj dosť slobody na to, aby si mohla už ako dospelá ísť na párty a užiť si mladistvý život. Netreba to však s tými žúrami preháňať. Zvyčajne sú to ľudia na internáte, ktorí si dôvod na oslavu nájdu vždy. Organizujú rôzne chodbovice, izbovice a podobne. Všade nemusíš byť. Na spoznanie nových ľudí aj starších, ti úplne postačí absolvovať beánie a good bye party, ktoré sú organizované školou. A samozrejme vaša kružkovica je základ. Musíte sa dobre spoznať a každý niekde zaradiť. Ak patríš medzi tie šikovnejšie slečny, tak popri škole budeš určite zvládať aj nejakú brigádu. Peniaze navyše sa ti vždy zídu. Je to veľmi dobrý štart pre tvoj pracovný život po škole. Naučíš sa zodpovednosti a pripíšeš si ďalšiu kolónku do životopisu.
Ak máš možnosť ísť na vysokú školu, určite choď. V každom prípade to stojí za to. Zažiješ a spoznáš veľa nového, to sa už nikdy opakovať nebude. Seriózny dospelý život ešte chvíľu počká.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.