Novoroční předsevzetí – letos až do února?

kouleKaždý rok, přesně na o půlnoci na Silvestra, si při přípitku přísahám, že zhubnu, budu se víc učit, dokážu to nebo ono. No, se zlepšováním své figury se sice trápím celý rok, ale přísná dieta nebo návštěvy posilovny mi vydrží tak tři týdny (to víš, začnou zkoušky nebo se jede na hory, jednou musím na oslavu narozenin nebo nakupovat). Výmluv proč ne je spousta a důvodů proč ano ubývá každým dnem. Jsi na tom stejně, jako já? Neboj se, nejsi sama, takže klidně čti dál :-)

Podle mého názoru jsou novoroční předsevzetí >>blbost<<. Ano, každý rok si něco v duchu řeknu, ale stejně s tím vnitřně nesouhlasím. Myslím si, že už jen fakt, že si sama něco slíbím, protože to dělají všichni, je možná takovou malou předzvěstí, že stejně jako ostatní svůj slib nedodržím. Nevím jak vy, ale já se docela stresuju, když se mi něco nedaří. Mučím se a říkám si, že musím a výsledek je ještě horší než když jsem začala. Přesvědčováním, abych vydržela ještě týden (nebo měsíc), sama sobě asi spíš ubližuju. A od svých kamarádek vím, že jsou na tom zhruba tak stejně. Hurá, nejsme v tom sami!!

Novoroční slib a jeho dodržování je dalším zbytečným stresem nejen pro naše tělo, ale hlavně pro mysl. Copak nemáme dostatek tlaku od našeho okolí, abychom si museli další vytvářet sami a uměle? Podle mě, pokud někdo chce zhubnout nebo přestat kouřit nebo se víc učit, je ten správný čas hned a ne, že se bude čekat až na druhý den nebo nový měsíc či rok. Odkládáním určitého závazku se vlastně toho slibu chceme zbavit. No, ne že by se mi nelíbilo zbavit se pocitu, že těch pět kilo je fakt navíc… ale zase na druhou stranu, kdybychom to brali z více psychologického hlediska, tak je to také zbavování se odpovědnosti. A to je už o něčem jiném…

V zásadě mi je jedno, jestli si ten nebo onen dá předsevzetí. Jsem spíš proti tomu tlaku, kterému se lidé takto vystavují. Ale na druhou stranu je to každého věc. Jen doufám, že si nedáš takové předsevzetí, které je velice těžké splnit (milovat toho kluka z vedlejší třídy asi nepřestaneš, protože sis to řekla:-)) a nebudeš se tímto velice často porušovaným slibem trápit.

Přeji Ti šťastný a úspěšný nový rok!

Kača M.
—–
1.1.2008

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

5 Comments
  1. já sem si řekla že zhubnu,ale fakt sem se začala smát tomu nadpisu článku:D ne já to vydržím dýl!! chci až do května:D jinak super článek a pravdivej;)

  2. minulý rok, přesně 1.1. 2007 jsem se rozhodla, že začnu cvičit. vydrželo mi to a cvičím pravidelně už přesně rok. dalo by se říct, že jsem na cvičení závislá, ale začátky byly hodně těžké. když jsem ale překonala první krize, šlo to už v pohodě. tak všem podobným bláznům přeji hodně uspěchů a hlavně: “Neztrácejte pevnou vůli, vyplatí se to !!!” držím pěsti :-)

  3. Jo, já na tohle taky nevěřím. Je to blbost. Jenom něco, co vás má donutit dělat něco s vlastními nedostatky.Já si předsevzetí nedávám, ale kdybych se měla zamyslet nad tím, co bych chtěla zlepšit, tak je to asi to, že jsem nedochwilná, protože jsem prakticky pořád w jednom kole.Myslím že hodně z vás to zná. Škola, Rychle dojít domů, kroužek, potom další kroužek pak s někým sraz. A ve finále to dopadá, že chodím pozdě. Jo, já vím, že to není zas tak závažný, ale chci s tím něco udělat. Mno a pak, jako možná každá z vás se chci víc učit. Já na to nikdy moc nebyla. A hodně předmětů mám mezi, takže to potřebuju vytáhnout, protože se budu hlásit na gympl. No tak uvidím. Rozhodně vám všem držím palce.

  4. Pěknej článek:) ale e to fakt hodně o názoru… já si myslím že každý si dává předsevzetí na nový rok protože mu to samo o sobě lépe pujde… bude mít lepší opovit než když si řekne uprostřed června že bude číst.. takhle si řekne že když vstoupil do nového roku měl by i něco nového lepšího i udělat.. a i když mu to často nevyddrží podle mě to blbost není protože se aspon snažil :)

    Tak se mějte:-*

  5. Já souhlasim s Adekou…i když si teda myslim že když něco chcete udělat můžete s tim něco dělat okamžitě….

Leave a Reply

Your email address will not be published.