Odpustím, ale nezapomenu

V životě se mnohdy setkáš s  nelehkými situacemi, které zanechají stopy ve tvé duši. Není lehké vše jen tak přejít a odpustit. Právě odpouštěním však ulevíš především sama sobě, budeš  se cítit lépe a konečně se budeš moci pohnout z mrtvého místa.

I přesto, že časem viníkům odpustíš, ti v podvědomí nadále zůstanou střípky bolesti a trápení, které jsi prožila. Zapomenout úplně na všechno se bohužel nedá, i kdyby ses pokusila o nemožné. Tím, že odpustíš, se však popereš s tím nejhorším. Za nějakou dobu už vzpomínky nebudou tak živé, a rozhodně budou méně bolestivé, než kdybys problémem stále žila a nedokázala odpustit ani sama sobě.

5820490_blogFoto: 123rf

Vyřešení minulosti je krokem k budoucnosti

Ne nadarmo se říká,  že ten, kdo se nedokáže vyrovnat s minulostí, nemůže budovat budoucnost. Tím, že se stále vracíš k dávné bolesti, se nemůžeš hnout z místa a pokračovat životem dál. Samozřejmě to bývá  velice složité, je k tomu potřeba dostatek času i trpělivosti. Přesto je odpuštění nezbytným prvním krokem směrem k lepším zítřkům.

Jdi dál a neohlížej se

Ať už se stalo ve tvém  životě cokoliv bolestného a stále se tím trápíš, uvědom si, že tak ubližuješ  pouze sama sobě. Rozhodně není řešením být na dotyčnou osobu naštvaná a myslet jen na to špatné. Onen člověk si s tím hlavu dost možná vůbec neláme. Lidé, kteří ubližují úmyslně, často neřeší pocity druhých ani závažnost situace, kterou tím způsobili. Avšak existují i takoví, kteří ti ublížit záměrně nechtěli. Když pak z jejich strany přijde omluva anebo si o všem, co se stalo, rozumně promluvíte, bude tím problém alespoň zčásti vyřešen a postupně se odsune z myšlenek někam hluboko do podvědomí.

Neohlížej se proto neustále za tím, co bylo a nedá se vrátit. Nepřemýšlej, jak jsi tenkrát měla zareagovat a co by bylo, kdyby. Snaž se kráčet svou cestou, budovat nový život a plnit si své sny. Jen tak ti minulost nebude překážkou.

Jak to dokázat?

Jak toho dosáhnout? Čeho se držet? Řešení se nachází několik. Nejprve si uvědom, že pokud  odpustíš, ulehčíš tím hlavně sama sobě. Vysvobodíš se ze začarovaného kruhu, který by jinak neměl konce.

Nejspíše k tomu budeš potřebovat podporu a porozumění. Velkou výhodou je, když si můžeš o vniklé situaci promluvit s někým nezaujatým. Svěřit se, co se stalo, jak ti to ublížilo a vyslyšet rady ostatních, kteří něco podobného možná také zažili. Pomoc nalezneš třeba u své rodiny, blízkých přátel, ale variantou může být i psycholog či kniha.

Dále si můžeš sepsat klady a zápory své volby. Například si napiš –  když odpustím, uleví se mi, když neodpustím, bude mě to trápit dál. Pak vše porovnej a zjistíš sama, co pro tebe bude nejlepší.

Možností jsou také internetové poradny. Tím, že se vypíšeš, se budeš cítit lépe a zároveň získáš užitečné rady i něčí podporu. Nemusíš se bát, že někdo bude vědět, že píšeš právě ty. Většinou tyto poradny fungují na přezdívkách, čili anonymně. Dej si však pozor, o jakou poradnu jde a kdo v ní odpovídá.

Odpuštění = síla a sebevědomí

Život nám ukazuje své kladné i záporné stránky. Na světě funguje jakási rovnováha, která tě provází a bude provázet dál po celý život. Díky tomu, že jsi někomu dokázala odpustit, se stáváš silnější osobností s větším sebevědomým a zkušenostmi, které samozřejmě nikdy nejsou na škodu.

Text: Lucka D.

2 Comments
  1. Svělý článek! ;)
    Těm, o kterých dobře vím, že mi ubližují úmyslně a ani jim přitom nedojde, že mi vlastně vůbec ubližují, neodpouštím, šanci jim nedávám.
    Těm, o kterých vím, že mi neublížili umyslně, dávám ještě šanci.

Leave a Reply

Your email address will not be published.