Pomoc! Kámoška je zamilovaná!

inloveJste skoro jako vlastní sestry, jedna druhé přejete štěstí, společně sníte a jedna druhou potřebujete. Zkrátka nerozlučná dvojka. Když se jedna z vás zamiluje a druhá zůstane sama, může to být velkým problémem. Jak řešit situaci, když se mezi vás doslova „vetře“ kluk jedné z vás dvou?

JE ZAMILOVANÁ, NA MĚ NEMÁ ČAS

“Když Michal pozval Martinu na první rande, byla jsem štěstí bez sebe. Tolik jsem jí to přála! O to šťastnější jsem byla, když jsem mohla přihlížet jejich hezky se vyvíjejícímu vztahu,“ svěřila se nám sedmnáctiletá Denisa. „V té době jsem já byla bez kluka, ale Marťa a její miláček mě občas vytáhli ven, i když mě museli někdy hodně přemlouvat, protože jsem jim nechtěla dělat křena. Ze začátku to takhle klapalo!“ Denisa si však po pár prvních měsících začala uvědomovat, že pro svou nejlepší kamarádku už není tolik důležitá a moc ji to mrzelo. „Přála jsem jim to štěstí, ale bylo mi líto, že už si Martina nenajde volné odpoledne, abychom spolu vyrazily ven na bruslích nebo si šly některý večer sednout na pizzu jen tak. Když už jsme byly o samotě, řešily jsme především Michala. Naše kamarádství už není takové, jaké bývalo kdysi.“ Denisa se rozhodla netvrdnout doma a začala se scházet s novou partou lidí. S Martinou jsou stále dobré kamarádky, ale nyní už jsou vůči sobě nezávislé.
inlove2Co dělat? Je nutné si uvědomit, že není správné být vázaná pouze na jednu kamarádku. Nevyčítej jí, že už spolu trávíte mnohem míň času, a rozhodně se nesnaž kvůli tomu její vztah nějak překazit. Tvá kamarádka přeci není jediný člověk na světě, se kterým by sis mohla rozumět, proto neseď doma jak pecka a občas vyraž ven i s jinými přáteli.
Vyhrocená situace:
Zašlo to až tak daleko, že už o tebe kamarádka nejeví zájem? Nečekej, až se ti ozve sama, buď iniciativní a sama ji někam pozvi. Zřejmě už spolu nebudete pořád jen vy dvě, ale vše lze řešit a pokud vaše kamarádství za to stojí, vždy si každá z vás na tu druhou dokáže najít alespoň chvilku. Navíc, byla by to jen a jen její hloupost, kdyby kvůli nové lásce zpřetrhala veškeré své kontakty s jinými lidmi – i šťastné lásky může být ze dne na den konec.

ŽÁRLÍM!

Přestože je jedna z vás neskutečně šťastná, druhá se může utápět v hořkých slzách z nedávného zklamání. Jak silné musí být přátelství, aby takovou situaci ustálo? Svůj příběh nám poslala šestnáctiletá Klára: „S Petrem jsem chodila už něco málo přes tři měsíce, když mi jednoho dne při schůzce do očí řekl, že mu vztah se mnou už nic nedává a chtěl by to ukončit. Byla to pro mě velmi bolestivá rána, ze které jsem se ještě dlouho poté musela vzpamatovávat.“ Nejlepší kamarádka Lucie s Klárou soucítila a jako vždy byla její vrbou. Potíž byla v tom, že Lucie byla právě sama čerstvě zamilovaná, tudíž byla velmi šťastná. To Kláru dohnalo až k nepřekonatelné žárlivosti. „Když jsem viděla, jak se ti dva spokojeně vedou ze školy za ruce, drásalo mi to nervy. Ptala jsem se sama sebe, proč ona musí mít vždy tolik štěstí a já jen samé neštěstí. Neměla jsem náladu s ní vůbec mluvit, byla jsem na ni naštvaná za to, že je zamilovaná. Naštěstí mě to po tom nejhorším období, kdy jsem se ze svého žalu téměř dostala, přešlo. Jinak by se naše kamarádství asi úplně zhroutilo.“
Co dělat?
Je nutné si uvědomit, že kamarádčino štěstí nemůže za tvé neštěstí ani naopak. Vzájemně to spolu vůbec nesouvisí, pokud ti tvého miláčka nepřebrala, nebo nemá-li ve vašem rozchodu prsty. Neber ji za svoji rivalku a naopak si ceň toho, že je tu pro tebe a i když je čerstvě zamilovaná, dokáže si najít čas, aby ti nabídla své rameno a pozorně tě vyslechla. Záleží jí na tobě!
Vyhrocená situace:
To, že se jeden kluk líbí zároveň oběma kamarádkám není až tak výjimečná situace. Pokud se vám však jen líbil, on se zamiloval do tvé kamarádky a ty jsi nyní začala dělat scény, že ti ho ubohé nebohé ta zlá proradná potvora přebrala, přestože věděla, jak moc ho miluješ, tak to má na svědomí pouze záchvat náhlé žárlivosti. Mysli racionálně a nedovol, aby ti závist a zloba přičarovaly ďábelské rohy… Jiné by to samozřejmě bylo, kdyby ti kamarádka přebrala kluka, se kterým jsi právě chodila, anebo začala chodit s klukem, do kterého jsi už tisíc let zabouchnutá, když o tom moc dobře věděla a ani si s tebou o takové věci s tebou neráčila promluvit. Tohle kamarádky nedělají.

CHODÍ S MÝM BÝVALÝM!

Osmnáctiletá Renata se rozešla s Lukášem poté, co se dověděla, že se na jedné akci s kamarády opil a líbal se s jinou. inlove4Hodně ji to zasáhlo, ale přesto dnem i nocí uvažovala, nemá-li mu to odpustit, jelikož ho opravdu velmi milovala. Nakonec se s ním však na radu své kamarádky Nadi rozešla. „Naďa mí vtloukala do hlavy, že mám na lepšího, který mě nebude podvádět. Vlastně už od počátku, kdy jsme se my dva dali dohromady, měla vůči Lukášovi jisté výhrady, prostě se jí nelíbil, ale postupem času to nějak skousla. A v tom přišlo tohle.“ Renata se z rozchodu vzpamatovávala hodně dlouho, Lukáš navíc rozchod nechtěl akceptovat, a tak Renatě neustále posílal smsky a volal jí. „Bylo těžké se s rozchodem vyrovnávat za takovýchto okolností,“ prozradila nám. Asi po necelém roce se Lukáš s rodiči nastěhoval do stejného paneláku jako bydlí Naďa. K Renatině údivu se ti dva během poměrně krátké doby hodně sblížili. „Naďa se mi několikrát svěřila, že na Lukáše přehodnotila svůj názor, ale přesto to pro mě byl ohromný šok, když mi jednoho dne do očí řekla, že se do něj zamilovala a jestli mi prý nebude vadit, když s ním začne chodit. Nenamítala jsem nic, ale jakmile jsem opět začala Lukáše vídat častěji a navíc ruku v ruce s mou nejlepší kamarádkou, něco se ve mně zlomilo. Uvědomila jsem si, že k Lukášovi stále něco cítím a že jsem k Nadi nebyla upřímná, když jsem jí řekla, že mi jejich vztah nevadí. Hodně mě to teď trápí, ale obávám se, že už je pozdě, abych s tím něco udělala.“
Co s tím?
Ano, velmi ošemetná situace. Na jednu stranu člověk nechce kazit kamarádce štěstí, ale na druhou stranu se v něm bouří veškeré city a prostě si nemůže pomoci. Jediné, jak nepříjemnostem zabránit, je předcházet jim:
1)
Nerozcházej se s klukem, když si nejsi jistá. Dej na to, co sama cítíš, prober to přímo s ním – dát na radu kamarádky (ať už té nejlepší) není dobrým řešením. Pokud s vámi netráví všechen čas, stojí mimo a neví, co přesně se uvnitř vašeho vztahu odehrává, přestože jí vše do detailů vylíčíš.
2)
Buď upřímná. Říci kamarádce, že ke svému ex už nic necítíš, i když si nejsi úplně jistá, je lhaní a to rozhodně dobře nedopadne. Přestože je k tobě kamarádka ohleduplná, nemůže tušit, že ti vztah jí a tvého bývalého vadí, když už uběhla od vašeho rozchodu poměrně dlouhá doba a navíc jsi jí to osobně schválila!
3)
Být naštvaná na kamarádku, že chodí s tvým bývalým, a nemluvit s ní o tom, je velká chyba. Pokud jednala podle jistých nepsaných pravidel (předem se ujistila, že ti to nevadí), neudělala nic špatně. Můžeš cítit uvnitř jakési úzkostlivé pocity, ale když už nevyšel vztah s oním klukem tobě, není důvod, aby ses to snažila překazit své kamarádce.
4)
Polož si otázku – skutečně ho stále miluješ, nebo jen žárlíš na kamarádku, že ho má nyní „ve spárech“ ona?
Když už se tak stalo:
První věc, co bys měla udělat, je poučit se z toho. Vždyť nikdo nejsme bez chyb, ale důležité je, abychom chyby neopakovali znovu a znovu. Lidé kolem tebe nejsou loutky, se kterými by sis mohla hýbat, jak se ti zachce a jak se ti to do tvého romantického příběhu hodí. I ostatní mají své sny, touží po štěstí, mají právo na lásku. Možná jsi přišla o kluka, kterého máš ráda, ale věř, že potkáš ještě spoustu jiných kluků, zkrátka není všem dnům konec!

Text: Eliška R.
——
12.3.2008
_ _ _ _
VÝZVA!
Připravujeme článek “Přebrala jsem jí ho” – můžeš se zapojit také a poslat nám svůj vlastní příběh na e-mail redakce(zavináč)slecna.info (jako předmět uveď VYZVA) do konce března 2008.
– Přebrala jsi své kamarádce nebo jakékoliv holce jejího přítele?
– Jsi (nebo jsi byla) tajně zamilovaná do kluka své kámošky?
Vše může být zcela anonymní. Zajímavé příběhy použijeme stejně jako v tomto článku.

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

9 Comments
 1. no já se ted potřebuju ,,odmilovat,,….
  a ne poprvé,to je fakt na houby,když zjistíte,že ta druhá strana nic necítí,každej den ho potkávat je strašný :-(
  ACHJO

 2. mno já sem ještě do nedávna byla ta nej kámoška, která neměla čas a dost se mi to vymstilo…s klukem sem se rozešla, moje nej kámoška si mezitim našla jiný lidi, a mě ani nepordžela, a já sem tak na ocet…potřebovala bych k tomu ještě článek, jak to nějak odčinit…páč už to mezi náma není jako dřív a možná mě ani nechce už brát jako nej…i když tvrdí že pořád sme…

 3. Já jsem se zrovna se svojí nej kámoškou pohádala,ale ne kvůli tomuhle.Jinak jsem já ani moje kamarádka kluka neměli takže jsem zatím takový problém ani zatím neměli..(měli jsme jen pár kamarádů…)

 4. MnO ja Sem TakY nEkde , PtZe mOjE kamOsKa Je ZamIlOvaNA dO SteJnYhO KluKa JakO Ja a On ChCe asI Ji TakZe …

 5. Já bych to tak nehrotila, jsme přeci “velké rozumné holky” ;-) Vzhledem k tomu, kolik času trávíme ve škole a na školních akcích, je dost pravděpodobné, že se zamilujeme do někoho ze školy, často navíc z ročníku nebo ze třídy, protože s těmi lidmi trávíme opravdu značnou část dne. Ve třídě nás je patnáct holek a patnáct kluků a někteří vyznávají heslo “co je v domě není pro mě” Všichni spolu více méně kamarádí a nějaký pár se tam občas objeví. Vzhldem k početní omezenosti třídy a k tomu, že jinde zase tolik času netrávíme a okruh přátel, s nimiž trávíme volný čas je složen z velké části z našich spolužáků, je nemožné, abychom nechodili s někým, s kým měla někdy tu čest naše kamarádka. Nevidím na tom nic tak hrozného, naopak si myslím, že to lidi naučí lépe spolu vycházet a rozcházet se jako lidé a ne jako paviáni.

  Není to sice můj případ, vzhledem k mnohočetným zájmům mám širší zorné pole výběru, ale takových u nás ve třídě není mnoho.

Leave a Reply

Your email address will not be published.