Proč je důležité mít svůj názor a vyjádřit ho

Dnes upijeme z trochu jiného soudku a výjimečně zde nebudeme rozebírat trable s láskou, protivnou kámošku ani sexuální témata. Letošní rok se totiž ponese v duchu voleb: senátních, parlamentních i komunálních. Že je ti to všechno šum a fuk? Pojďme si říct pár důvodů, proč je důležité mít svůj názor nejen v případě výběru nové kabelky.

mladez
Zaráží mě, kolik z mých přátel se ve svém profilu na Facebooku doslova chlubí, že nemají žádné politické názory. Leckdy tento svůj nezájem vyjadřují skutečně peprnými (či spíše fekálními) výrazy a jsou přesvědčení, že je to neuvěřitelně „cool“. Není tomu však spíše naopak? Už staří Řekové nazývali občany, kteří se nezajímali o veřejné záležitosti, výrazem „idiotes“. Odtud pochází slovo „idiot“, které dnes často používáme jako hanlivé označení. Jeho skutečný původní význam si však málokdo uvědomuje.

Zde jsou tři hlavní důvody, proč na politiku „nekašlat“:

Také tvůj hlas může něco změnit

„Lidé, kteří dobrovolně opustí politický prostor a o politiku se nezajímají, ke své škodě snižují kvalitu své existence,“ prohlásila významná politická myslitelka Hannah Arendtová. Ano, můžeme na politiku rezignovat s tím, že ti nahoře si to už přece nějak vyřeší. A pak u piva s kamarády mlátit pusou naprázdno, že náš stát je čím dál víc v jistých končinách, chodit házet vajíčka na Paroubka a připojovat se do zoufalých facebookovských skupin.

Vadí ti současná situace v politice? Začni sama u sebe. To znamená přestat naříkat a jednat. Třeba tím, že se rozhodneš jít k volbám. Že nevíš koho volit, protože „tam nahoře“ jsou stejně jen samí podvodníci a lháři? Pročti si kandidátky a zjistíš, že politika není jen o třech čtyřech velkých politických stranách. Existuje i celá řada menších prezentujících se zajímavými názory.
Nejspíš uznáš, že situace v našem státě vyžaduje změnu a čerstvý vítr, tak proč nakonec všichni jdou a hodí svůj hlas jedné z největších stran, kterou považují za nejmenší zlo? Čistě proto, že se hlasovat pro malé strany bojí. Systém u nás totiž funguje tak, že ve hře zůstanou jen nejsilnější strany a hlasy, které získaly menší strany, se jim přerozdělí. Představa, že budeš volit málo známou, ale názory ti velmi blízkou stranu, a pak si tvůj „bod“ připíše k dobru někdo, jehož jméno se stydíš i vyslovit, je poněkud děsivá. Ale přesto je nutné si uvědomit, že dokud se všichni budeme rozhodovat pouze mezi černou a bílou a před ostatními barvami budeme radši zavírat oči, neexistuje jediná šance pro výraznější změnu.

Politický život je součástí života každého z nás a může významně rozhodnout o naší budoucnosti. Nenechávejme toto rozhodování na druhých. Jinak se jednou nebudeme stačit divit a možná nám zůstanou jen oči pro pláč.

Líza Simpsonová jako vzor

To, že máme právo volit, není žádná samozřejmost. Prosazení volebního práva pro ženy předcházely dlouholeté snahy emancipovaných ženských spolků, jež dokazovaly světu, že ženy nejsou jen hospodyně u plotny, ale za své zájmy jsou ochotné i bojovat.
„Ahoj, jmenuji se Stacey, ale klidně na mě můžeš volat: hvízd hvízd! Hihihi!“ To je jedna z naprogramovaných vět mluvící panenky Malibu Stacey, proti které uvědomělá Líza brojí v jednom z prvních dílů seriálu Simpsonovi. Nelíbí se jí totiž, že panenka dívky už od útlého věku učí být roztomilými a povolnými hračkami pro chlapy, místo toho, aby v nich upevňovala sebevědomí a emancipaci. Hezká tvářička a pěkný zadek v minisukni přece není všechno a ženská inteligence má daleko větší hodnotu. Nebo spíš – měla by mít. Navrhne proto svoji vlastní panenku se jménem „Líza Lví Srdce“, která však nejde na odbyt. Holčičky totiž nechtějí poslouchat, že až se vdají, měly by si nechat své příjmení. Mnohem raději je naláká nová verze Malibu Stacey s elegantním kloboučkem.

Stačí si projít diskuse o nejnovějších parfémech. Ženy rozhodně nejsou zabedněné princezny v hezkých botách, dovedou dost trefně vyjádřit svá přesvědčení, hádat se a prosazovat svůj názor. Neplýtváme však často energií zbytečně tam, kde na tom až tak nezáleží?

Mládí vpřed

Že k volbám nemusíš, jelikož kolem dvaceti na to máš ještě dost času? Myslíš si, že bude lepší, když rozhodnutí přenecháš těm starším a zkušenějším? Pozor. Lidé různého věku mají různé zájmy. Bohužel, doba je těžká, málokdo má peněz nazbyt a snad každý by uvítal jakoukoliv výhodu či úlevu. To, jakým způsobem toho faktu politici využívají, je víc než nechutné. Populisticky nahánějí hlasy prostých lidí tím, že jim naslibují hory doly, aniž by vysvětlili, kde na to vlastně vezmou. Stát už teď je na pokraji bankrotu. Zadluží nás ještě víc?

Zejména mladým lidem, kteří mají celý život před sebou, by něco takového nemělo být lhostejné. Od ledna tohoto roku přestal stát studentům přispívat na sociální pojištění a blýská se i na doby, kdy si za studium na státních školách budeme muset platit sami. Stále více lidí je bez práce. Ano, je krize a peníze chybí, kam se podíváme. Jenomže ony se blíží volby a jak vidno, politici zlatých dukátů i přesto mají asi plné kapsy na rozdávání. Stačí se rozhlédnout po billboardech. Rozhazují kolem sebe zrní a poslušné slepičky s líbivou představou o pár korun vyššího důchodu jdou za nimi jako jedno stádo a neohlížejí se kolem sebe, nepřemýšlejí, co bude dál. Ale co my, kteří se důchodu nedočkáme pravděpodobně nikdy? Přemýšlej kriticky o důsledcích politického populismu a nenechávejme za sebe rozhodovat lidi, kterým je nejspíš úplně jedno, jak moc mlhavá začíná být naše vlastní budoucnost.

Diskuse: Chystáš se letos k volbám? Sleduješ dění v politice?

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

14 Comments
 1. já mám spíš opačnou zkušenost – každý na to má názor a je přesvědčený o tom že jenom ten jeho názor je nejlepší a všechny ostatní názory jsou idiotské

 2. Chystám chystám, díky čt24 jsem celkem v obraze, ale opravdu mi začíná být zle, když poslouchám, jak na sebe všichni kydají hnůj, nenechají nikoho domluvit a nesouhlasí už z principu, protože to je názor “těch druhých”… nejvíc mně vadí, že rozumně se o politice nejde bavit ani mezi přáteli, protože todle téma udělá snad ze všech ignoranty neschopné komunikace… letos rozhodne budu dost peclive sledovat, jak se to s malymi stranami bude vyvíjet :) každopádně to bude masakr :D

 3. Taky se většinou koukám na zrpávy a je vcelku zajímavé, co se tu děje …A k těm volbám, až za rok :-)

 4. Volila jsem zatím v každých volbách, které od mých 18 byly..a půjdu i letos, když budu v Česku. Z politické situace a záběrů z parlamentu mi je sice zle až na zvracení a některé politiky bych odstřelila nejmíň na měsíc, ale stejně půjdu – kdo totiž nejde, volí bud komunisty, nebo Paroubka.
  Jen jedna věc – s placeným vysokoškolským vzděláním bych souhlasila všema deseti, a to sama studuju. V tom případě by totiž na výšku šli především ti, kteří opravdu chtějí studovat (museli by si vzít půjčku a po dokončení ji splácet stejně jako ve většině vyspělých zemích) a přednášky by nezely prázdnotou, jak tomu často je teď, když studujeme zadarmo, respektive za peníze rodičů. Znám spoustu lidí, kteří šli na vysokou jen proto, aby nemuseli pracovat a to mi přijde jako důvod nedostatečné…

 5. mno, u nas je problem ten, ze je vysek jak na…nych a studuje se uz i, s prominutm, na uklizecku… vyska je ted v kazdem okresnim meste, o jejic urovni se ani neminim bavit a o urovni tech, co ze skoly vyjdou, teprve ne…. ono jako neni na skodu dalsi 3 roky nedelat nic a vesele se flákat… ale pak to odnasi ti, co studujou za tezkych podminek, narocne skoly a vyjdou a budou mit naprosto stejny titul… u nas jsou holt vsichni zyvkli jen natahnout ruku a cekat, co jim spadne do klina, ale aby nekdo hybl zadkem, to uz je vsem zatezko, to si radsi zacnou vsichni stezovat….

 6. Terezka: to s tebou naprosto souhlasím…bohužel. Vidím to jen na naší univerzitě – jedna fakulta je těžká jak prase a druhá je pohodička, klídeček – ale titul mají stejný. A to samé platí i vevnitř fakult u oborů :(

 7. Mně se navržené zpoplatnění vysokoškolského studia nelíbí. Ano, možná to tak v zahraničí dost dobře funguje. Jenomže v zahraničí jsou úplně jiné podmínky. Tam vysokoškolák má šanci během studia získat pořádnou praxi a po vystudování se může těšit na zajímavé a dobře placené místo. Ale u nás? Člověk, který vystuduje, je obvykle rád, že se vůbec někde ve svém oboru uchytí a o nějakých horentních výdělcích minimálně zpočátku kariéry nemůže být řeč. A člověk kolem 25 samozřejmě si chce najít vlastní bydlení, začíná uvažovat o rodině, peněz není – a do toho všeho ještě má v této době začít splácet své studium?

  Myslím si, že vzdělání je vysoká hodnota, kterou by se stát měl snažit co nejvíc podporovat. Ne každý si vysokou školu může dovolit a s takovou se může stát, že se k titulům dopracují jen ti, kteří na to doopravdy budou mít, a ne ti, kdo jsou skutečně nadaní. Stát strká peníze do spousty oblastí, není však vzdělání jednou z těch úplně nejdůležitějších? Otázka toho, kolik vysokých přibylo a že ve spoustě případů lze získat titul v podstatě bez práce, to už je podle mě jiná záležitost.

 8. Nezkušeným voličkám bych doporučovala dát si pozor na plané sliby. To, co zrovna předvádí Paroubek – všem slíbuje všechno, aby se zalíbil – to je lákadlo především na neinformované nebo nezajímající se lidi.
  A holky, nenechejte se odradit. Po volbách se nezačnou dít zázraky. Je však nutné chodit volit a dávat najevo svůj názor, aby se děly alespoň malé a postupné změny.

 9. Ono je taky dulezite pamatovat, ze neexistuji jen velke strany. Spousta lidi rika, ze hlas pro malou stranu je ztraceny hlas, protoze petiprocentni hranici pro vstup do snemovny nemaji sanci prekonat. Ale pokud vim ze nechci volit nikoho z tech velkych, je lepsi ten hlas dat nektere z malych stran, protoze uz od 1,5% ziskavaji tyto strany penize za hlasy, ktere jim muzou pomoct v dalsich kampanich. Protoze, co si budeme vykladat, uz od cca 60tych let plati, ze volby nevyhrava program, ale PR :)

 10. Dobře napsaný článek a taky doufám že se skrz internet více rozšíří. Mně sice ještě 18 nebylo ale tenhle názor, aby volil každý kdo může prosazuji seč to jde a hned jak budu moct tak půjdu volit.

 11. Ráda bych poradila všem, kteří půjdou k volbám. Přemýšlejte nad tím, co politici slibují! To že Paroubek naslibuje hory doly v podobě zvýšení důchodů, proplácení prvních 3 dnů nemocenské a další s prominutím hovadiny sice může spoustu lidí oslovit, ale podle mě si tím získá jen ty méně uvažující voliče. Stát se těď potýká s katastrofálním deficitem a jeho další zvyšování nám rozhodně neprospěje. Spíše povede ke státnímu bankrotu. Ostatně pro většinu zemí světa je nyní prioritou se nějak vyhrabat z finanční krize. No a Paroubkovo rozhazování nám k tomu rozhodně nepomůže. Vždyť ten člověk chce zvyšovat soc. podpory těm, kterým se nechce pracovat na úkor pracující vrstvy. I kdyby na to měl finanční prostředky (jakože je nemá), tak to není v pořádku. Já osobně se kloním spíše k pravici a ve volbách je podpořím. Sice také nejsou, dle mého názoru, nejideálnějším řešením, ale jsou nejpřijatelnější. Nikdy jsem levici nevolila a volit nebudu, jelikož by nám zde časem opět nastolili socialismus.

 12. Ráda bych chtěla upozornit na stránky VYMNĚŇTE POLITIKY.CZ , které vybízejí zejména mladé voliče, aby šli k volbám a mohli změnit současnou politickou situaci a zároveň mnoho známých osobností je podporuje. sama jsem se o stránkách poprvé slyšela na koncertě Nightworků, kde Vojta Dyk vyzýval mladé, aby šli k volbám. Já sama bohužel – možná bohudík – ještě plnoletá nejsem, ale ze současné politické situace je mně opravdu špatně. Vzájemné pomlouvání, snažení se vrhnout co největší špínu na politické soky místo snahy zalíbit se vlastním voličům pouze hází špínu na ostatní politiky mi připadá dětinské až děsivé, ale bohužel pravdivé. O kolik víc peněz musí velké strany vložit do antikamaní než vlastních kampaní?! Myslím, že budoucnost malých politických stran není špatná, chtělo by to celou zkorumpovanou vyskou politiku vymněnit..

Leave a Reply

Your email address will not be published.