Barack Obama – první afroamerický prezident USA

obamaJe to záležitost stále poměrně čerstvá – průběh amerických voleb a hlasování sledovaly miliony lidí po celém světě. Rozhodovalo se mezi dvěma muži, Barackem Obamou a Johnem McCainem. Obama zvítězil – a to s velmi výrazným náskokem. Proč? Co se v nové „naději“ Spojených Států vlastně skrývá a v čem tkví jeho úspěch?

Přestože se ještě dnes slaví nástup Obamy na prezidentský post, čeká ho nelehký úkol. Musí vyřešit pád ekonomického a finančního systému, se kterým má Amerika nemalé potíže, snížení daní pro lidi s nižšími příjmy a mnohem více včetně otázky radaru v Česku.obama2

Kdo je to Barack Obama?
Barack Obama se narodil keňskému otci Baracku Obamovi a americké matce. Dětství strávil na Havaji, od šesti let žil v Indonésii a poté se opět vrátil na Havaj, kde vystudoval soukromou školu v Honolulu. Po škole ho osud zavál do Los Angeles, získal titul bakaláře, vystudoval Harvardskou univerzitu a v roce 1992 se oženil s Michelle Robinsonovou. Člověk by řekl, že svatbou jeho kariéra končí, Barack se usadí a založí rodinu. On si ale usmyslel, že dokáže spojit obojí – vybudovat si skvělou kariéru a najít si čas na svou milující rodinu (s Michaelle mají dvě dcery, Maliu Ann a Natashu). A podařilo se mu to.
Do Senátu státu Illinois se dostal už pět let po svatbě. Na tomto postu vydržel dalších sedm let. V roce 2004 byl zvolen do Senátu Spojených Států. Do prezidentského křesla však vedla ještě dlouhá cesta – nominace Demokratické Strany do prezidentných voleb 2008, získání definitivní nominace, volby. Zní to možná jednoduše, ale snadné to rozhodně nebylo. Důležité bylo zaujmout americké občany, dokázat jim, že má zrovna to „něco“ navíc, co by mohlo zachránit Ameriku, získat si příznivce a mít lidem co říct.

Jestli bude Obama skutečně dobrým prezidentem, ukáže až čas. Sám říká, že vláda nemůže řešit všechny problémy, ale že bude k lidem upřímný a bude jim naslouchat. Přesto ví, že pouhým zvolením nemá vyhráno. „Tohle vítězství ještě není změna, musíme pokračovat. Je to jen šance změnu učinit,“ prohlašuje ve svém proslovu.
Dne 20. ledna 2009 se tak stane prvním afroamerickým prezidentem v celé historii USA.

Text: Míša K.
Životopisné údaje čerpány z Wikipedie, část proslovu na www.magazin.cz

21 Comments
  1. ajda:nejspíš rasismus nebo nevím proč, každej má jinej názor a třeba zrovna my se mýlíme ikdyž tomu nevěřím

  2. celé situaci moc nerozumím,ani nevím,co který kandidátnasliboval,ale Obama vypadá vcelku sympaticky,než ten páprda McCain xD

  3. Náhodou, já myslím že je ti dobrý nápad, černoch prezidentem. Poslední dobou mi přijde, že černoši jsou v Americe až moc odsouvání na druhou kolej a válcováni bílými a hlavně rasisty. Tohle by mohlo situaci aspoň trochu změnit. Navíc Obama je chytrej chlap kterej ví co od života chce. Ale musim říct že ho čekají krušný časy.

  4. nástup bude mít velice podobný, jako svého času Bush…ten těsně po nástupu řešil teroristický útok. Obama má ale stále výhodu, že finanční krize už nějakou dobu trvá, mohl se na ni připravit…Docela mne zajímalo, kdo bude nejmocnějším mužem planety, ale na druhou stranu to naše média také přeháněly – co je nám do toho, že mu zemřela babička??

  5. jako myslim, ze nase “fandeni” je na prd, vubec v americe nezijeme, nezname ty pomery… jedni americani rikaji, ze to je pro ne, jako by u nas byl zvoleny rom! nevim, co je na tom pravdy… mne to bylo jakz takz jedno. Ale faktem je, ze McCain byl stary a kdyby zemrel, nastoupila by jako zastupná ruka zena, ktera nema zadne zkusenosti s politikou… coz u usa nejde, kdyz se stare skoro o vse… a nekdo proti tomu terorismu bojovat musi…

  6. a vubec nejde o to ze je cernoch jde o jeho politiku ktera ze suvereniho statu udela druharade bezvyznamne byvale imperium…ps tady naopak vladne opacna diskriminace

  7. Taky myslím…. A když ne, tak stejně bude žít jenom napůl svobodně protože bude kolem sebe mít miliardu golemů (bodyguardů) který s ním budou za chvíli chodit i na záchod.

  8. Já mu fandim. Myslim si, že je fakt odvážnej, jít do voleb s černou pletí. Dneska už to sice není žádná překážka, ale přece jenom, lidi maj pořád předsudky a i ten atentát je možnej. Akorát se bojim toho, že lidi si od něj moc slibujou. Když tak koukám na youtube a tam jsou ty klípky, kde lidi v něm maj všechnu svojí důvěru a myslí si, že on změní svět, tak si říkám, aby nebyli zklamaný. No nic, uvidíme za pár let. Ale jsem ráda, že žiju zrovna v týhle době a zažila jsem volbu am.prezidenta, kde vyhrál muž s černou pletí (i když celý tyhle volby byly zajímavý-žena, černoch a jeden skoro děda:-)

  9. No jako já sem dřív fandila tý ženský protože sem prostě chtěla ženskou :-) Ale teďky už teda až vypadla tak sem fandila jemu :-)

Leave a Reply

Your email address will not be published.