Kdy už konečně budeme mít prezidenta?

standartaUznávám, že server Slečna.info se zabývá jinými tématy, pro Tebe asi zajímavějšími, ale podle mého názoru je volba prezidenta naší republiky natolik významná a důležitá, že stojí za to se o ní minimálně zmínit. Pokud v tuhle chvíli stále čteš, patříš pravděpodobně mezi totální menšinu pokud jsi se čtením přestala, budou články o dění v naší republice na tomto serveru asi minulostí…
Předpokládám, že nemáš podrobné znalosti o průběhu volby hlavy státu – nedělej si z toho těžkou hlavu, ona o tom nemá ponětí většina občanů. Budu se tudíž snažit vysvětlit je co nejjednodušší cestou.
Podle Ústavy ČR jsou ve volbě prezidenta tři kola, v prvním je zvolený kandidát s nadpoloviční většinou hlasů od poslanců i senátorů (mimochodem v naší republice by byl zázrak, kdyby se páni zákonodárci shodli na jednom kandidátovi hned v prvním kole). Do druhého kola postupuje ten, kdo měl nejvíc hlasů ve Sněmovně a taky ten, kdo jich měl nejvíc v Senátu. Pokud by se náhodou zvolil prezident už nyní, byla by to osoba s nejvyšším počtem hlasů od poslanců i senátorů. Také by se ušetřila hromada peněz, času a sil…
Třetí kolo voleb se koná do čtrnácti dnů po druhém, často i ve stejný den. Zase vyhrává ten s nadpoloviční většinou hlasů. Pokud se ovšem vyskytne chyba a není zvolen nikdo, musí se celé tříkolové klání opakovat. Tento případ nastal letos a já bych ráda naši vrcholnou politickou scénu okomentovala, protože chování a aféry pánů (a dam) zákonodárců nemá obdoby.

Veškeré události sleduji ze zahraničí, kde jsem nyní na studiích. Když jsem tady kamarádům v pátek řekla, že máme volby prezidenta, drželi mi palce, aby vyhrál můj oblíbenec. A když jsem jim ještě v sobotu večer nebyla schopná sdělit, kdo je naší hlavou státu, začali se smát a vtipkovat.
Na světě je málo států, ve kterých by se mohlo stát něco podobného a díky pátku a sobotě ví o politickém „bordelu“ v České republice téměř celá Evropa. Ne, že by z toho neměl stejnou legraci jako moji zahraniční kamarádi. Deset hodin se v pátek vláda a opozice dohadovali o způsobu volby. Veřejná, tajná a kdoví jaká ještě mohla být ona volba. Dva poslanci/senátoři zkolabovali (oba z ČSSD a ta je chtěla vypárovat, což zas ODS odmítla a hádáním se strávila další hodina) a stejně to skončilo patovou situací… Snědlo se přes 5000 chlebíčků a vypilo kolem 950l kávy (o tom ostatním se media raději asi nezmiňují, ale docela bych uvítala součet cigaret nebo prášků na uklidnění). No a stejně po dvoudenním boji stran, jednotlivců a bůhví čeho ještě nemáme prezidenta.

Za naprosto absurdní považuji prohlášení pana Shwanzerberga, který sdělil médiím: „U obou projevů jsem s úctou usnul.“ Jak si člověk, který má tu moc rozhodnout, kdo bude českým prezidentem, může dovolit něco takového? A ještě to veřejně ventilovat do povědomí voličů! Upřímně doufám, pane Schwarzenbergu, že v příštích volbách se do Parlamentu ani Sněmovny či Senátu nedostanete a nebudete tedy muset usínat v práci! Na obranu obou kandidátů musím říct, sestřihy z jejich proslovů jsem viděla a rozhodně nemohu tvrdit, že by mne uspávaly, naopak jsem s naprostou většinou věci souhlasila. Panu Schwarzenbergovi bych doporučila přednášku britských reálií na mé univerzitě, pokud by měl problémy se spaním, rozhodně ne projevy prezidentských kandidátů.

Novinky.cz, 15:04 „Hašek se omlouvá veřejnosti, že musí poslouchat posledních pět hodin to, co poslouchá. Jde prý o procedurální problém.“ Pan Hašek je sice velice milý, ale kdyby raději pořádně zařval, jsem si jistá, že bychom se mohli pyšnit novým prezidentem. Dalšími podobně-úžasnými výroky častoval zákonodárce pan Paroubek, ovšem ten se většinou trefoval do ODS nebo do všech přítomných.

Musím se přiznat, že číst si on-line reportáže byly pro mé nervy poměrně náročné dny. Bohužel díky neschopnosti (nebo naopak přílišné schopnosti se na ničem nedohodnout) poslanců a senátorů mne čekají ještě jedny volby strávené on-line. Doufám, že se konečně dočkáme prezidenta republiky. Bylo by více než trapné být bez hlavy státu, když už jsme byli více než sedm měsíců bez vlády… (ano, sladká to doba hádajících se politických stran a do vzduchu vyhozených 80 miliard korun).

Závěrem bych dodala snad jen přání – mít v politice občany, kterým nejde pouze o nahrabání si spousty peněz a získání konexí, ale lidi, který jde také o náš stát, jeho reputaci a také profit.

Text: Kača M.
—–
13.2.2008

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

28 Comments
 1. myslim ze je dobry psat i o tehle vecech!pac slecny by se nemely zajimat jen o povrchni veci typu jak sbalit kluka a nebo jakej je nejlepsi lesk na rty!!!!!

 2. To má Montaana parvdu. Každopádně naši polirtici jsou neskutečně trapní. Věděli, co je čeká a nemohli se dohodnout předem na tom, jaká bude volba?! Oni ze sebe totiž musí udělat ještě větší šašky, než se jim to dosud povedlo, milé dámy!

 3. A nejvíc si to člověk začne uvědomovat po svých prvních výplatách. Tenkrát jsem se nestačila divit, že místo 480 Kč za brigádu mi na účet dorazilo jen 360, jelikož mi něco strhli na daních – uvědomila jsem si, že vlastně hodinu a půl (z celkem 6ti hodin) jsem dělala otročí práci především kvůli tomu, abych přispěla na mastnou výplatu některého pána poslance, který se do práce chodí hlavně vyspat. Je to smutné.

 4. Většinou,když se lidích zeptáte “víte co se děje va vládě?” skoro všichni odpoví “je tam pěkný bordel!”.Jsem zvědavá jak to nakonec dopadne.Je to opravdu strašný jsou to prostě trapáci místo toho,aby se starali o naši zem,si snaží pěněz vydělat co nejvíce!!!A s tím zdražováním a tak už raději nemluvím…

 5. to je krize, není to tak dávno co se ti nahoře půl roku nebyli schopni dohodnout, teď je to tu zas…no nedivila bych se kdyby tu nakonec byla anarchie…prostě tragédie…až se za čr stydím…

 6. teda musím se přiznat tolik ohlasů jsem nečekala…bohužel s EVT – Elitou VyVolených Tupců nic neuděláme..at budeme volit kohokoli, vždycky to nakonec dopadne stejně a budou se hádat…

 7. Nejvíc mě na tom štve to, že ty peníze pak investují do těch svých blonďatých milenek. Viz Paroubek.
  Peníze, co jim dáme z daní, mají využít v náš prospěch a ne si za ně ládoavt žaludek humrama, do háje!

 8. A to jste slyšely, co se té Paroubkově milence na něm líbí nejvíc? Prý jeho mozek…no, nechci být sprostá, ale zajímalo by mě jestli ten ptačí mozeček v hlavě nebo ten, kterým většina chlapů myslí…tedy jejich přirození :D

 9. A stejně… když třeba chcete ušít šaty, vyberete si švadlenu, ta je pro vás vyrobí podle vašich představ a vy jí za to zaplatíte – pokud se jí nepovedou, tak vám je musí spravit, dá vám slevu nebo nedostane nic.
  Ve volbách si volíme své zástupce, od kterých něco očekáváme, ale i v případě, že neudělají nic nebo to všechno totálně zvorají, dostanou pěkně zaplaceno a pokud možno ještě pořádně velké odstupné, pokud jsou odvoláni. A ta jejich imunita je taky pěkně nelogická. Mají mít jen nějakou politickou imunitu, ale nemělo by se jim promíjet že jezdí nadměrnou rychlostí, řídí opilí atd. Vždyť to je až nemorální vůči obyčejným lidem.

 10. dyd tam ti naši politici nic nedělají. furt tam sedí a nic neřeší. berou za to jenom hříšnou výplatu. trochu nespravedlivé … :(

 11. Jasně, proč se nevěnovat i jiným tématům? I když tohle už patří svým tématem spíš do sekce černý humor. No jsem moc zvědavá, jak to zítra dopadne, jestli vůbec…myslím – a snad se nemýlím – že zustane všechno při starém…hlavně aby na Hradě nebyla nějaká emancipovaná baba!

 12. Podle mě Petru zaujal spíš stav jeho konta, než “sexy” mozek. Prootže jestli je Paroubek sexy, tak já jsem čínský bůh srandy :D

 13. Když to je to ale někomu úplně fuk, tak to se pak těžko mění… Docela mě zklamalo v té nové anketě, kolik holek alespoň doposud odpovědělo, že je aktuální témata nezajímají vůbec. Ale jen se znalostí módy se vyžít prostě nedá. Pak se nedivme, že těm co je to fuk, si klidně vezmou za manžela i takové zvíře… ;-) Hodně štěstí teda…

 14. Tak konečně máme presidenta . No sláva, nemůžu tomu uvěřit . Klausovi sem sice moc nefandila pač už nám ukázal jak se o ten stát stará, měli by dát příležitost nkomu jinýmu.Havel byl nejlepší. Podle mého kdyby posadili do vlády obyčejné lidi kteří mají zkušenosti s drsným i krásným životem bylo by to lepší.: ) …..Vláda mele, jak chcou aby sme byli spokojení , ale jenom nám ubližují . Nic jinýho. Začínám bejt alergická na ty poslance. atd… njn takovej je život :)

 15. Co na to říct… v případě, že nastupující voličky se zajímají nejvíc o naprosto povrchní záležitosti se nemůžeme divit, že se naše republika řítí čím dál tím víc do prdele – a to nejen politicky. Možná že ekonomika je ted silná, ale jak dlouho to umělé posilňování koruny vydrží? Holky, když vás nezajímá to, jak na tom je země, ve které jste se narodili a která je vaší vlastí, co na to jen říct…?

 16. Kaca M.
  Mluvíš mi z duše. Oči jim otevře až život za pár let a to se budou sakra divit – začnou nadávat na nespravedlnost a volit komunisty místo toho, aby samy něco začaly dělat. Lamentovat umí každý, jenomže každý by si měl uvědomit, že začít musí KAŽDÝ SÁM U SEBE.

 17. To mě právě taky mrzí. Já sice neznám politiky v senátě a tak podobně,a le dokýžu vyjmenivat politický strany a vím, kdo je náš prezident. Zajímám se o to, protože nechci, aby se navrátilo období podobný období komančů. Ty holky asi jo. S módou vyžijete tak miožná na základce, ale v běžným životě bude ku ničemu :-)

 18. Jedním z důkazů nezájmu čtenářek tohot serveru je počítadlo přečtení u každého článku…tento má 273, což by bylo docela slušné, kdyby hned nad ním nebyl článek o Valentýnovi, který jsem napsala asi za deset minut a celý si ho vymyslela, a hele, byl přečtený 352x!!! Články o pocení nebo kosmetice se dočkávají i čísla kolem pětistovky. Opravdu by mě zajímalo, jestli si naše mladé Slečny myslí, že s namalovaným obličejem a fůrou informací o módě to dotáhnou dál než se všeobecným přehledem…

 19. Já naprosto souladsím se vším co ste tu napsaly(skoro) jen si nemyslím že byste jim to měly mít tolik za zlé, protože ty co se zajímají ejn o modu jsou většinou bud ještě malé holky, nebo tupé pipiny.. Tyto všechny se o vládu nezajímaj protože jsou ovlivnovány medíí, neznám žádný časopis(NoRMÁLNÍ)který by se někdy zabýval všude sama kosmetika a tak a tag se nesmíme divit proč to tak dopadá. Já si myslím , že je nejlešpí kdyžs e holka zajímá o modu a snaží se být hezká, ale učení,školu,přírodu,vládu a další věci by neměly zustavat pozadu…:)

  Jina čjako politici jsou fagt jak krysy někde na staadioně pořád se jen dohadují jak blbsi bych tam etda rovniou mohla jen tak etdka jit ja xD ale jsem nevýslovně ráda že to vyhrál KLaus bo v něho věřím a věřím, že dovede naší zemi k lepšímu. A např. jeho novoroční proslov letos byl skvělý podle mě. Tag se měkte:-*

 20. Já naprosto souladsím se vším co ste tu napsaly(skoro) jen si nemyslím že byste jim to měly mít tolik za zlé, protože ty co se zajímají ejn o modu jsou většinou bud ještě malé holky, nebo tupé pipiny.. Tyto všechny se o vládu nezajímaj protože jsou ovlivnovány medíí, neznám žádný časopis(NoRMÁLNÍ)který by se někdy zabýval všude sama kosmetika a tak a tag se nesmíme divit proč to tak dopadá. Já si myslím , že je nejlešpí kdyžs e holka zajímá o modu a snaží se být hezká, ale učení,školu,přírodu,vládu a další věci by neměly zustavat pozadu…:)

 21. Jinak jako politici jsou fagt jak krysy někde na staadioně pořád se jen dohadují jak blbsi bych tam etda rovniou mohla jen tak etdka jit ja xD ale jsem nevýslovně ráda že to vyhrál KLaus bo v něho věřím a věřím, že dovede naší zemi k lepšímu. A např. jeho novoroční proslov letos byl skvělý podle mě. Tag se měkte:-*

Leave a Reply

Your email address will not be published.