Spláchni splíny: Zatoč s depresí a užívej si život

Je ti někdy smutno? Nudíš se? Nemáš náladu na nic a na nikoho? Nalij si tenhle protidepkový koktejl a už nikdy nebudeš sama!

  • Vypiš se z toho!

Nejdřív si kup nějaký hezký bloček, který bude něco jako tvoje KNÍŽKA ŽIVOTA. Do ní si piš momentální nálady, citáty, které se ti líbí, lep obrázky a fotky, které tě zaujaly, maluj co cítíš… prostě všechno! Každý den si do bločku zapiš všechno, co tě za ten den potěšilo- pochválila ti kámoška nový svetr, podíval se na tebe ten krásnej kluk z vyšího ročníku, dostala si jedničku z matiky, dokončila jsi těžký úkol…a až budeš mít depku, stačí se mrknout do tvé KNÍŽKY ŽIVOTA a zaručeně budeš mít lepší náladičku..Ale dobře jí schovávej před dotěrným bráchou :)

  • Najdi si koníčka!

Nemusíš se vrhat hned na dráhu profesionální tenistky nebo pianistky :) Stačí najít si malé záliby, kterým se budeš pravidelně věnovat. Možností máš spoustu- kup si želvu, překládej písničky, vydávej školní časopis, každý večer běhejse svým psem, jezdi na kole, zkus kouzlit, zpívej..co tě jenom napadne. Odreaguješ se od školy a hlavně zapomeneš na svojí depku!

  • Zdokonaluj se každý den!

Každé ráno si stoupni před zrcadlo a směj se na sebe! Řekni si: “Dneska bude fakt super den” nebo “Jsem fakt kočka” a stůj si pevně zatím. Pak tě nemůže rozhodit ani štiplavá poznámka zavistivých spolužaček! Vyber si taky někoho, kdo umí s klukama přesně to, co bys chtěla umět taky. Zkus je okoukat a vyzkoušet, jak při tom budeš vypadat ty. Budeš si mnohem víc jistá sama sebou. Na každého se směj! I na nenáviděnou učitelku, tvého bývalého kluka, i na neznámé lidi! Máš větší šanci se s někým novým seznámit. A hlavně- mysli pozitivně a ze všeho si ber jenom to dobré:) !! To všechno je osvědčená prevence proti depce.

  • Pomáhej!

Poháhej- staré babičce s nákupem, kámošce s úkolem, zvířatům v útulcích, přispívej na dobročinné organizace, připoj se do ekologické skupiny…nevyhazuj odpadky na zem a recykluj. Budeš mít čistší svědomí a až to budeš potřebovat, vrátí se ti to! A hlavně- uvědomíš si, že je na tom někdo hůř. Někdo, kdo potřebuje pomoc víc než ty a má mnohem větší problémy. Ty tvoje se ti budou zdát titěrné!

Připravila: Aneta M.

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.