Překonej pocit vyřazení

Možnosti, jak se ocitnout mimo kolektiv jsou téměř neomezené. Asi si každá z nás pamatuje dětské hry na “ka” a “neka”, kde jste se do takové situace dostávali často.


Jak zapadnout? Přečti si naše tipy
Jak zapadnout? Přečti si naše tipy

Ale co když máš takový pocit i teď? Žádná škola, kroužek ani klub není takový, aby vyhovoval každému. Podle psychologů vždy nastane okamžik, kdy se ocitneme mimo kolektiv a už pouhé uvědomění této skutečnosti zmírňuje pocit ublíženosti.
Někdo snáší pocit zavržení hůř. Úroveň tvého sebevědomí je ukázkou toho, jak si v budoucnu s potencionálním vyřazením poradíš. Takže pokud máš dostatek sebevědomí, zřejmě se tě tento pocit jen tak nedotkne. Je pravdou, že slečny jsou k takovým situacím citlivější. Neúspěch, selhání, vyčlenění – to vše ti může vyvolat depresi. Naštěstí jsou vždy možnosti, jak tyto pocity zmírnit.

Vystup ze stínu

Nikdo tě nikam nepřijme, pokud se o tvé existenci neví. Buď komunikativní a místo vysedávání v koutě jdi a bav se s lidmi okolo sebe. Pozvi spolužačku nebo sousedku do kavárny nebo na společné nákupy. Ukaž že máš zájem, nebraň se a dej svému okolí najevo, že se chceš začlenit. Pokud se ve škole bude plánovat nějaká společná akce – nebraň se jí. Sama pak můžeš navrhnout různé aktivity, kterými byste se zabavili.

Naslouchej

Než se zapojíš do konverzace, naslouchej. Pokud například patříš mezi ty slečny, které mají rády pozornost a bez přestání a mluví jen o sobě, skupina tě vyčlení rychle. Určitě se neboj klást druhým otázky, zajímat se o ně. Okolí to ocení a bude se s tebou chtít více stýkat.

Pozvání dávej, ale i přijmi

Naplánuj nějaká společenská setkání. Máš ráda filmy? Zorganizuj u sebe filmový večer. Nebo uspořádej sportovní utkání. Možností je spousta. Je jen třeba sebrat trochu odvahy, občas zariskovat a vědět, že to stojí zato. Když nevyjde navázání kontaktu s “cool” partou, která se ukáže bandou hlupáků, vyjde to určitě jinde.

Držím palce!

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.