Vztahová pravidla… nebo povidla?

panacciNení to dávno, co mi volala zdrcená kamarádka, ať honem přijedu. Když jsme se ptala, co se stalo, vypadlo z ní jediné jméno: Radek. Hned jsem věděla, která udeřila. Rychle jsem sedla do auta, měla jsem připravené papírové kapesníčky a láhev vodky. Hlavou mi letěly vzpomínky, kdy mi před měsícem uslzeně volala Verunka, pak Jitka a nakonec i Míša. No a v neposlední řadě jsem si vzpomněla, jak někdy hysterčím doma já.

Kvalitní a dlouhodobý vztah chce mít každý, ale není to jen tak. Udržet si vztah, aby byl pořád super, úžasný a my pořád cítily ty motýly v břiše, to je sice krásná představa, ale realita je poněkud krutá. Z našíich zlatíček se po čase můžou vyklubat bordeláři, záletníci, nudní brouci, pijani atd., kteří nám už nepřijdou nijak k zulíbání.
Jak tedy předcházet krizi?

Zákon první: Nelekej se krize

Čas od času nás ten druhý zkrátka něčím vytočí. Můžou to být maličkosti, můžou to být vážné věci. Hlavní však je o problémech (až opadne první vlna zuřivosti, někdy počkej, až opadne i ta druhá!) mluvit, vyjasnit si to, a pak společně najít řešení, které většinou opravdu najít jde, i když to tak mnohdy nevypadá. Neházej proto flintu do žita hned po prvním nechaném zvednutém prkýnku!
Se svým přítelem jsme spolu už přes 5 let. Šíleně dlouhá doba, taky jsme měli krize, někdy opravdu velké, ale jak se říká, co tě nezabije, to tě posílí!

Zákon druhý: Jakou roli hraje rovnováha

panacci2Nevyrovnaný vztah je zákonitým utrpením pro oba. Dříve nebo později se začnou objevovat problémy, kterým bude čím dál složitější čelit. Nejčastějšími nevyváženými vztahy jsou velké věkové rozdíly (ano, existují spokojená manželství s velkým věkovým rozdílem, ale je jich minimum), finanční situace (ta už se objevuje i v prvních vztazích, kdy si partneři začnou závidět, soupeřit spolu a nakonec vše končí neradostně), spory o přátele (určitě to znáš taky, že se příteli například nelíbí nějaká tvá kamarádka – ty obhajuješ ji, on zase ryje do tebe a hned je problém tady). Řešení problémů je unavující, ale zkoušej dodržovat zákon první. Možná i ten nejnevyrovnanější vztah tu svou rovnováhu najít může.

Zákon třetí: Důvěra

Pokud svému příteli nevěříš, vzdej to. Bez důvěry nejde vztah udržovat. Ať chceš nebo nechceš, partnera podezříváš, kontroluješ a vlastně mu omezuješ svobodu. Nebo on tobě a to není nikomu z nás příjemné. Zdá se ti to možná kruté, ale nedůvěra je natolik zrádná věc, že vás oba dva zničí. Někdy tě začne strhávat ke dnu pomalu, že si toho ani nevšimneš, a jindy přijde rána a už víš, že je to prostě v háji.

Zákon čtvrtý: Nejde to bez kompromisu!

I když jste jako jedna ruka, jedna noha, ne všechny záliby a názory musíte mít nutně stejné. Není to problém, pokud se v některých věcech neshodujete, je problém, když si to věčně otloukáte o hlavu! Proč si kazit vztah tím, že se budete hádat, jestli je lepší hip hop, nebo jazz! Proč se hádat, jestli půjdete na horor nebo na romantickou komedii. Jde jen o to, abyste našli společnou řeč. Jednou zvolíte tvou variantu, jindy jeho. Někdy je možné vymyslet něco, co se bude líbit vám oběma. Uvidíš, že oba budete mít lepší náladu a vztah se upevní.

Zákon pátý: Bez lásky není vztah!

Prvně se uvidíte, láska jako trám. První rande, první pusa, motýlci v břiše. Spoustu dalších prvních věcí. Pak zamilovanost pomalu odchází a přichází pravá láska. Klasický scénář. Někdy ale jak rychle zamilování nastoupí, tak i pomine a láska nepřijde. To je potom na houby. Protože bez lásky, nejde udržovat vztah. Některé holky s přítelem jsou jen proto, aby někoho měly. Aby měly jít s kým na diskotéku, do kina, atd. Tohle nechápu. To, že ty nemiluješ jeho, neznamená, že u něj zamilovanost v lásku přejít nemohla a přijde mi kruté ho jen využívat. A pak, když to začne u něj být vážné, říct, že to vlastně nemělo cenu. A pozor může to být i naopak.
Zrada přechodu zamilovanosti v lásku je ale složitější. Někdy se stává, že si myslíš, že přítele nemiluješ. Pak se rozejdete a ty zjistíš, že ho vlastně miluješ! Co se teda stalo? Nejčastěji je to tím, že udělat další krok ve vztahu je těžké, tobě začnou na miláčkovi vadit určité věci, jsi naštvaná kvůli každé maličkosti, a tak se to v tobě kupí, až pak dojdeš k závěru, že ho nemiluješ. Ale to jsi prostě jen nedodržela pravidlo první, druhé, třetí i čtvrté. Takže až budeš uvažovat, jestli vztah za to stojí nebo ne, uvědom si, co jsi pro jeho záchranu udělala a co se třeba udělat dál. Protože člověk zjistí, o co přijde, až když to doopravdy ztratí.

Ráno jsem se probudila se šílenou kocovinou u Evy doma, odvedle jsem slyšela divné zvuky. Pak, když došla Eva s Radkem dolů do kuchyně, už jsem věděla, že moje kocovina je naprosto zbytečná. Jejich šťastné obličeje za to ale stály! Stačilo jen zavolat mu a vše si vyříkat. Mimochodem nevím, kdy to stihli, protože do půlnoci Eva vykřikovala stále feministická hesla a upíjela z láhve.
Někdy je ovšem těžké si to uvědomit, jak se věci ve skutečnosti mají. Proto naštěstí existují kamarádky, které přijedou se záchranou, ať už je to láhev, balík kapesníků, nebo jen hřejivá slova! Složitost řešení problémů je totiž někdy tak velká, že na jednoho člověka je to prostě moc.

Text: Terezka
Foto: SXC.hu

14 Comments
 1. kdyz si to tady tak ctu, tak mam asi suprovy vztah – sice se obcas hadame a nekdy bych ho nejradeji zabila (obzvlast kdyz treba schovava ponozky pod postel, abych je nenasla). Ale at to vezmu z kterekoli strany, tak si nejak vyrazne stezovat nemuzu..snad jen, ze od zitrka ho uvidim jen pres Skype…do Vanoc…
  existuje nejaky zakon na velkou vzdalenost? :)

 2. Ahoj, chtěla jsem napsat do poradny, ale ta nefunguje. Tak píšu sem, snad to nevadí. No jde o to,
  že mám takový problém. Menstruaci mám už asi třičtvrtě roku. Vždycky jí mám pravidelně po 33 dnech
  jen někdy s odchylkou jednoho dne. Ale tento měsíc jsem jí měla dostat už před 5 dny a nic. Nevím, co
  to může být a proto doufám, že mi poradíte. Předem děkuji, Ajda.

 3. Ahoj,Všimla jsem si že sem nepřidáváte skoro žádný články.Škoda,pže sem tu chodila ráda ae teď tu je jeden článek a 2 týdny zase nic.

 4. SIRIZ: ahoj, nemůžu mluvit za Elišku, tak aspon za sebe. Na tenhle server přispívám už skoro rok a někdy se mi podaří napsat dva články za týden a jindy prostě není čas. Ber to, prosím, tak, že i dobrovolné redaktorky mají občas prázdniny nebo jiné starosti :-)

 5. Teď v období dovolených a brigád je to bohužel obtíž udržet tak, aby vycházely články denně – stále je faktem, že za spolupráci redaktorky nedostávají žádné honoráře. Dovoluji si oponovat – není pravda, že vychází 1 článek za dva týdny, to slečna zřejmě nadsadila.

 6. Tak taky přidám svou trochou do mlýna, nepříspívám nikterak dlouho (cca půl roku), ale je to tak, že přes prázdniny všichni brigádničí, nebo dovolenkují, takže nejsme v plném nasazení… a taky si myslím, že články vychází celkem často (co dva – tři dny) což je ok ;) takže tochu trpělivosti

 7. Ahoj .. psala se sem svůj problém. Já nemůžu za to že poradna nefunguje. A nutně potřebuju
  poradit. Nevím zda je za těžko prostě odpovědět a poradit! Snad se příště radši obrátím někam
  jinak, i když nemám tušení kam!

 8. Ajdo, myslím, že na tom není nic zvláštního, když ti menstruace pár dní mešká – příčin je spousta – například změna prostředí či denního režimu (přeci jen jsou prázdniny, možná chodíš spát později, jíš jiná jídla, bavíš se jinak – i to například může mít vliv). Pokud ji dostaneš až za pár dní, nemusíš se nijak znepokojovat. Až teprve když bude meškat měsíc a víc, měla bys zajít k lékaři, jestli je vše v pořádku.
  Poradna je sice mimo provoz – ale pokud budeš mít příště nějaké dotazy, prosím, abys je psala raději pod tématicky správné články. Problémy s menstruací pod článek o menstruaci, problémy s klukem pod článek o lásce atd., jinak se tu nemáme šanci vyznat, děkuji.

 9. Aha, děkuji za odpověď. Já myslela že dotaz mám napsat za poslední článek. Myslela jsem že čtete
  komentáře jen u posledních článků, protože kdybyste měli každý den sledovat komentáře u každého
  článku, to by se asi nestíhalo. Moc děkuji a ještě jednou se omlouvám!

 10. s přítelem ted oslavíme dva měsíce…bereme to jako požehnání ,že jsme se poznali ,ale on má práci při tom studuje a dojíždí sice kousek , ale stejně bud já za ním nebo on za mnou ( já navíc odjíždím na roční stáž do Ameriky) a plánovali jsme společný víkendy a párkrát to nevyšlo. Mám velkou trpělivost, ale jednou to přeteklo ¨,nepohádali se jen si napsali pár výstižných vět do sms a druhej den ,kdy jsme se viděli ,jsme si všechno vyříkali a bylo to lepší než kdy jindy. Jak psal Moliére: Klid v lásce, je klid nepříjemný! Občas je dobré pročistit vody a oboum to pomůže.

 11. Možná se mě týká pátý bod. Jsme spolu půl roku, předtím jsme se hrozně dlouhou dobu nedokázali dát do hromady (a hrozně dlouhou doobou nemyslím dva měsíce…). Byla jsem hrozně zamilovaná a když jsme spolu začali chodit, z té výbušné směsi se stal ohňostroj, jenže teď mi přijde, že je ráno následujícího dne, jen popel a padáčky…
  On mě má rád, ale nevím určitě, jestli já jeho. Tedy, ráda ho mám, představuji-li si sebe samu v budoucnosti a hraje-li v té představě nějaký kluk, je to on, možná myslím až moc dopředu, ale děti… Jenže když ho vidím, nějak cítím, že nic necítím… Žádná chemie, žádná závrať…

  Jsem moc… racioální…pragmatická?

  Vážím si ho a proto bych se sním měla rozejít, proto že klamu a to si přece nezaslouží, tohle si on ode mě nezaslouží!
  Jenže já to nedokážu. Nechci… Nechci.

  Proč? Jak? Co to dělám?

Leave a Reply

Your email address will not be published.