Dřevěné šperky: Zdobná harmonie i hravá extravagance

Dřevo – na první pohled možná jeden z nejobyčejnějších materiálů na světě, ve formě šperků však právě jeho jednoduchost působí nevšedně. Jak, kam a s čím dřevěné šperky nosit, abys vytěžila maximum z jejich přirozeného kouzla?

Dřevěné šperky rozhodně nejsou obyčejné

Dřevo je materiál, který lidstvo využívá snad od úsvitu své historie. Bylo to právě dřevo, které kdysi poskytlo našim předkům lepší obydlí než jeskyně či skalní převis, chránilo je ve formě ohrad a plotů, dovolilo jim připravovat teplé pokrmy a ohřát se v chladných dnech. Ať už byla doba označována jako kamenná, bronzová či železná, dřevo vždy věrně provázelo každou dějinnou epochu.

Dnes se dřevu dostává opět velké pozornosti. Vznikají krásné a praktické dřevostavby, kouzelná dětská hřiště, originální nábytek a další interiérové prvky, dřevěná okna zdárně sekundují těm plastovým a v mnoha domácnostech vesele praská dřevo v krbech. A co víc, dřevo není jenom praktické a dostupné, je navíc i velice krásné ze své podstaty přírodního materiálu, a tak není divu, že je předmětem zájmu umělců i těch, kteří se rádi netradičně zdobí.

Materiál s otiskem duše

Řeč je samozřejmě o dřevěných špercích, které jsou někdy trochu opomíjeny, ač mají dlouhou tradici a bývají velmi svébytnými doplňky. Šperky vyrobené ze dřeva slouží k běžnému nošení, existují ale i extravagantnější či naopak elegantnější kousky vhodné pro výjimečnější příležitosti. Nejběžnějším výrobkem jsou asi dřevěné korále, ale ve specializovaných obchodech najdeš i nepřeberné množství náušnic, přívěsků, náhrdelníků, náramků a dokonce i prsteny nebo  spony do vlasů. Každý, kdo preferuje přirozenou krásu přírodních materiálů, by měl určitě mít ve své domácí šperkovnici nějakou dřevěnou ozdobu.

Jejich velkým plusem je fakt, že ve velké míře jde o ruční práci, často vyloženě autorskou, a to znamená záruku originality a určité výjimečnosti. Při výrobě šperků se používá nejčastěji exotické dřevo, hojně se ale zpracovává i dřevo ovocných stromů jako například třešeň, hrušeň, švestka nebo ořech. Dřevo je velmi dobře kombinovatelné s dalšími materiály, jako jsou například kůže, kamínky, perleť, smalt nebo kov a dobře si rozumí s barvami. To vše využívají výrobci šperků, aby připravili ojedinělou nabídku a alternativu k běžnějším šperkům z kovů či plastů.

Chceš být originální? Daruj nevšední šperk

Dřevěný šperk si uchovává za všech okolností svůj výraz, styl i nádech tajemna. Je spojen se zemskou energií, sounáležitostí s přírodou a touhou po harmonii. V obchodech narazíš i na mnoho exotických etno – kolekcí. Například africké nebo třeba indonéské dřevěné šperky jsou přehlídkou zářivých barev, tvarů a provedení.

Šperk ze dřeva může nosit ten, kdo preferuje uměřenost a nenápadnou eleganci, stejně jako milovník výstředností a neobvyklých věcí. Zároveň ti tento druh šperku může posloužit jako zajímavý nápad na dárek pro různé příležitosti a nejen pro holky a dámy. Dřevěné šperky mají svoje zastoupení i v mužském světě. Od populárních korálků na krk, až třeba po náramky nebo i spony do kravaty.

Takže až budeš chtít příště někoho potěšit zajímavou ozdobou, vzpomeň si i na dřevo. Už dávno není jen symbolem pro alternativní vnímání světa a potvrzením hlubokého vztahu k přírodě, dnes je dřevěný šperk synonymem originality.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.