Jak se starat o plavky, aby vydržely krásné co nejdéle

Právě sis koupila nové plavky a nadšeně se v nich prohlížíš v zrcadle. Brzy je ale čeká velký nápor – sálající slunce, chlor, slaná voda, drsný písek, střídavé sušení a namáčení, pot, opalovací krémy… Co udělat proto, aby tvé plavky vydržely stejně krásné celou sezonu a nejlépe i tu další?

Kvalitní plavky rozhodně nejsou levnou záležitostí a výběr těch pravých, které perfektně sednou tvé postavě, je obvykle oříšek. Jistě je proto v tvém zájmu, aby tvé plavky přežily co nejdéle a nemusela jsi už v půlce léta investovat do nových. Jak se o plavky správně starat a čeho se vyvarovat?

bikiny

Kvalitní materiál je základ

Pokud chceš, aby ti plavky vydržely krásné co nejdéle, měla by sis dát záležet na výběru kvalitního materiálu, který se jen tak nevytahá a neztratí barvu. Investovat do plavek osvědčené značky se skutečně vyplatí. Budeš-li se o plavky dobře starat, měly by ti vydržet alespoň dvě sezony.

Tip: Spoustu krásných plavek podle posledních trendů objevíš na www.plavky.biz. Na těchto webovkách nalezneš mnoho odkazů na ověřené internetové obchody známých značek jako Roxy, Adidas, Victoria’s Secret, Billabong a dalších.

Praní? Zásadně v ruce

Mořská či chlorovaná voda, pot, opalovací krémy a oleje v kombinaci s žhnoucím sluncem a vysokými teplotami, drsný písek – to všechno materiál plavek ničí. Nejen z hygienických důvodů je proto potřeba plavky vyprat poctivě po každém koupání.

Po svléknutí plavek je dobré nechat je nejdříve asi půl hodiny odmočit v umyvadle ve vlažné nebo studené vodě. Jen čistá voda však z plavek chemikálie a nečistoty neodstraní, proto po odmočení v umyvadle vyměň vodu za mírně teplejší, přidej trochu tekutého pracího prostředku (je šetrnější než prášek) nebo speciální prací pasty a plavky v ní přemáchni. Pokud nemáš po ruce žádný prací prostředek, použij alespoň sprchový gel nebo šampon.

Praní v pračce se příliš nedoporučuje z důvodu, že tento způsob není natolik šetrný jako ruční praní, a zvláště vyztužené podprsenky plavek se v bubnu pračky mohou zdeformovat. Pokud však chceš plavky i přesto prát v pračce, nastav ji na nejnižší teplotu, per jen s jemným prádlem podobných barev a také v tomto případě použij tekutý prací prostředek. Pračka by neměla být přeplněná a vhodné je plavky umístit do speciální síťky, která se používá k praní podprsenek.

Slunce – paradoxně největší nepřítel plavek

Jak a kde plavky po vyprání vysušit? Zcela nevhodné je mechanické sušení v sušičce. Plavky lehce vyždímej v ruce (ne však silou, tím bys je vytahala) a nech uschnout venku na šňůře, nejlépe ve stínu. Pražící slunce, ačkoliv se mu při koupání a slunění nevyhneš, způsobuje blednutí materiálu – plavky mu proto nevystavuj zbytečně také při sušení. Než je ale uložíš zpět do skříně, ujisti se, že jsou perfektně suché.

Další podstatná zásada: plavky nikdy nežehli. Horká žehlička by elastický materiál plavek poškodila.

Šestero chytrých rad

1) Pokaždé, když vyjdeš z vody, ať už na bazéně či u moře, se co nejdříve osprchuj čistou vodou. Prospěje to jak tvé kůži, tak materiálu plavek.

2) Jsi vodní živel a ve vodě jsi skoro pořád? V tom případě bys měla mít alespoň dvoje plavky, které můžeš střídat. Mezi opráním, usušením a dalším použitím při letních radovánkách by měl být ideálně asi čtyřiadvacetihodinový rozestup. Plavky neustálým sušením a namáčením začnou brzy ztrácet svůj tvar – také ony potřebují svůj oddech.

3) Zaplavala sis a nyní by ses ráda rozvalila na lehátku a chytala bronz? Pokud je to možné, převleč se do čistých, suchých plavek. Chemikálie z bazénu nebo slaná voda a slunce – to je pro plavky ta nejhorší možná kombinace.

4) Dávej pozor, kam si sedáš. Okraje bazénů mají obvykle hrubší protiskluzový povrch, který může látku na plavkových kalhotkách odřít. Podobné je to s pískem a oblázky na pláži. Takové poškození je už nenávratné a plavky není možné jakkoliv vyspravit.

5) Horká voda plavky ničí. Mysli na to nejen při praní – raději se proto vyhni vyhřívaným whirpoolkám a tryskám s velmi teplou vodou, anebo se v nich zdržuj co nejkratší dobu. Kromě toho se z důvodu většího množení bakterií a plísní v teplé vodě na koupalištích do vyhřívaných bazénů přidává větší množství chemikálií. Plavky je proto nutné co nejdříve po vylezení z vody opláchnout čistou vodou a vyždímat.

6) Při pořizování plavek se zamysli také nad tím, jak plavky budeš využívat. Kupuješ-li si bikiny na opalování, postačí ti nějaké jednoduché, klidně i levnější, které můžeš po létě klidně vyhodit. Pokud jsi však vášnivá plavkyně, měla by sis pořídit skutečně pevné plavky sportovnějšího střihu, které něco vydrží.

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

2 Comments
  1. Než se takhle starat o plavky to si raději koupím nějaký za dvě stovky…Léto si chci užít a ne přemýšlet nad tím, jestli jsem náhodou nevyhodila dva tisíce úplně zbytečně. Ale i tak je to článek plný dobrých postřehů.

  2. Podle mě to jsou docela užitečné rady. Hodně dívek se totiž na koupališti nesprchuje a jakmile přijdou domů, plavky mrsknou na sluníčko “aby co nejdřív uschly” bez omáchání v čisté vodě. Ale zase je pravda, že jiné to je, když občas jedete na koupaliště, rybník nebo se koupete v zahradním bazénu a něco jiného je, když se člověk celý den prochází po pláži, střídavě se koupe a opaluje…Tam jsou dvoje plavky skoro nutností. Já bych si koupila středně kvalitní plavky, ne úplně ty nejlevnější, ty se roztrhnou vážně jenom po prvním sklouznutí na obyčejné skluzavce. Ale ne moc drahé. Dva tisíce za plavky mi přijde vážně přehnané. Doporučuji mít plavky luxusní a pak plavky o něco méně luxusní, u kterých nevadí, když nedodržíte nějakou radu. A rozhodně bych si nenechala kazit léto přemýšlením, jestli jsem ty jedny plavky na opalování pověsila domů na věšák a ty na koupání ven na šňůru a jestli tam, sakra, nesvítí sluníčko nebo jsem je nenechala v té vodě omylem pouze patnáct minut…? Kdo věci hodně řeší, obyčejně mívá pocit, že se mu všechno sype a má problémy. Kdo to bere selským rozumem, často je v pohodě. Proto i péči o plavky a léto obyčejně bych tím selským rozumem brala.

Leave a Reply

Your email address will not be published.