Kosmetika z katalogu

Nechce se ti nakupovat pečující a dekorativní kosmetiku v přeplněné drogérii? Nevadí! Tvoje Lady, kamarádka, maminka i kolegyně ti určitě rády poradí, který z produktů katalogové kosmetiky je pro tebe ta nej. Ale vyplatí se to?

Kosmetika z katalogu se u nás objevila v uplynulých 20 letech a poslední dobou se s ní doslova roztrhl pytel. Pro to, aby se žena stala Lady, prodávající užasnou kosmetiku, neexistují snad žádná pravidla. Pamatuji si, jak pecemoje spolužačka, které bylo maximálně 15, nosila každý měsíc do školy katalog, nabízela nám rtěnky a laky na nehty a vydělávala si tak na kapesné.

Osobní přístup

Když mi bylo 15, považovala jsem kosmetiku z katalogu za úžasnou, produkty byly dozajista kvalitní, a hlavně je jen tak někdo neměl. Nebo ne? Když se na to ale podívám s odstupem času… vyplatí se to? Vyplatí se každý měsíc utrácet, byť malé sumy, za špatně pigmentované rtěnky, vysychající laky a smradlavé krémy?

S postupem let jsem došla k závěru, že kosmetika z katalogu, i když se tváří sebevíc kvalitně, přírodně, či kdoví co ještě, ve výsledku vůbec taková není. Tvůrci této kosmetiky nesází na kvalitu, ale spíše spoléhají na fakt, že se prodejkyně a její potenciální zákaznice osobně znají. Jsou to kolegyně, kamarádky, příbuzné. A těmto ženám je prostě trapné a hloupé odmítnout ten vychvalovaný krém za stovku. Vždyť Lady říká, že je to dobré, kvalitní a stojí to jen stovku. A přesně na to sází prodejci kosmetiky z katalogu.

Kvalita nehraje roli

Během let jsem měla možnost vyzkoušet většinu u nás dostupných značek katalogové kosmetiky. Nejdřív jsem v produkty vkládala naději, co se týče pěkné zdravé pleti a odolného neodlupujícího se laku, ale po pár vyzkoušeních mi došlo, že se žádná kvalita nekoná. Jak už jsem zmiňovala, producent se nezabývá kvalitou zboží, ale jde mu o to co nejvíce prodat. I samotné Ladies motivuje tím, že musí splnit určitý měsíční limit prodeje. A je mu srdečně jedno, jestli Lady produkty skutečně prodá svým kamarádkám a známým, nebo si je musí koupit sama, aby měla alespoň nějakou tržbu.

Klamavá reklama

Kvalita v případě katalogové kosmetiky nehraje roli, jde jen o to prodat co nejvíce produktů. Proto v sortimentu výrobce najdeš spoustu lákavých výrazů jako ‚přírodní‘ nebo ‚zpevňující‘, nejlépe následováno odkazem na jakousi studii, ve které 99% žen potvrzuje zlepšení stavu pokožky. Drobnými písmeny pod čarou se ale dočteš, že testování se zúčastnilo 60 žen. To mi tedy nepřijde jako moc průkazné, co myslíš…?

Nejen, že výrobce sází na vliv těchto ‚vědeckých studií‘, ale také umí se svými potencionálními zákaznicemi dobře manipulovat. Když napíše do svého katalogu, že se jedná o přírodní kosmetiku, nemá přece žádná ze zákaznic důvod o tom pochybovat. Proč taky? Na to určitě existují nějaká pravidla a výrobce je zajisté neporušuje… To je ale omyl. Třeba zrovna pro označení ‚přírodní kosmetika‘ a do nedávna neexistovala v rámci Evropské unie žádná nařízení. Po změně legislativy si mnohé značky, které nesly slovo ‚přírodní‘ ve svém názvu, nechaly tento název patentovat jako obchodní název a je po problémech!

Díky tomu se ti může velice snadno stát, že si koupíš domnělou přírodní kosmetiku a pak ti tvoje Lady donese produkt, který přírodu neviděl ani z rychlíku.

Prapodivná reklama nesouvisí jenom se samotným obsahem kosmetiky, ale také s jeho původem. ‚Přírodní kosmetika ze Skandinávie‘, hlásá reklamní slogan. Když se ale pak podíváš na etikety samotných výrobků, zjistíš, že jen mizivá část sortimentu je vyrobena opravdu na severu Evropy. Většinou narazíš na ‚Made in Turkey‘ či dokonce ‚Made in China‘. Tím nechci nějak znevažovat význam těchto zemí, jen mám obavu, v jakých podmínkách tato kosmetika vzniká. Třeba v Číně není zakázáno testování kosmetiky ani kosmetických složek na zvířatech, Kde tedy máš jistotu, že tvoje ‚kosmetika ze Skandinávie‘ nebyla testována na zvířatech v Asii?

Vyplatí se to?

Zanechme ale spekulací nad složením a podívejme se na věc z praktické stránky. Jaké účinky má kosmetika z katalogu? Funguje? Dle mých zkušeností se kosmetika z katalogu nevyplatí. Nesoudím teď podle účinků na pleť, krém funguje na většinu z nás jinak, ale podle všeobecných vlastností produktů.

Všimla jsem si, že mnohé produkty divně zapáchají. Jedno, jestli se jedná o krémy či o dekorativní kosmetiku. Ale zaměřme se právě na dekorativku, se kterou mám největší zkušenosti. Mnohé oční stíny nejen že páchnou jako ředidlo, ale také mají mizernou pigmentaci a výdrž. I s největší snahou a za pomoci podkladové báze ti na oku nevydrží déle, než pár hodin. Po některých dekorativních produktech jsem se dokonce osypala a otekly mi oči, a to nejsem přehnaně citlivá. Co ta kosmetika obsahuje, když to má na pokožku takovýto vliv?

Takže si to shrňme: dekorativka z katalogu není příliš pigmentovaná, práší a navíc, fotky odstínů nejsou mnohdy reálné, takže vlastně kupuješ zajíce v pytli. Podobné platí i o pečující kosmetice. Při koupi musíš spoléhat na tvrzení zaplacených vědců a spokojených žen. Složení a etiketu si ale podrobně prostuduješ až doma.

A právě z těchto důvodů preferuji kosmetiku z drogérie před tou katalogovou. Sice si jí musíš sama vybrat a vystát frontu u pokladny, ale na druhou stranu vidíš daný produkt v reálu, vyzkoušíš si ho, přečteš si složení a zjistíš jeho původ… a když se ti nelíbí, vrátíš ho do regálu. Navíc, nemáš přitom ten nepříjemný pocit, jako když odmítáš kamarádku a říkáš jí, že ten vychvalovaný krém nestojí za nic, ani za tu stovku.

Kosmetiku z katalogu si nekupuji, protože pro ni v drogérii najdu daleko levnější a mnohdy i kvalitnější ekvivalenty. A co ty?

Martina Koubová

Milovnice sladkostí, hlavně cupcaků, přírodní kosmetiky, koček, gumových kachniček a vinylových desek, co by jednou ráda vlastnila kavárnu či obchod plný šminek.

No Comments Yet

Comments are closed