Saunováním ke zdraví, kráse i za relaxem

Saunování vymysleli již staří Egypťané, kteří jej považovali za nejlepší způsob tělesné i duševní očisty. Velmi si jej oblíbili další národy (Vikingové, Keltové), kteří jej užívali na prohřátí těla a kloubů a na důkladnou očistu. Většina starých národů také věřila v sílu léčivých bylin, proto si do saun nosili léčivé bylinky, např. šalvěj, mátu, anebo dubové a březové větvičky. Věřili síle jejich silic, které pozitivně působily na jejich zdraví, dýchací cesty, kůži apod.

Proč chodit do sauny? Budete zdravé!

Žijeme ve 21. století, takže se přirovnávat k národům 2000 let starým je asi zbytečné. Každopádně i dnes má na naše tělo saunování a pocení blahodárný vliv. Člověk se (obvykle 3x za sebou) výrazně zpotí, čímž dostane z těla spoustu škodlivých látek, dochází tedy k detoxikaci organismu naprosto přirozenou formou. Pocením se také výrazně vyčistí kůže, proto se sauna doporučuje i lidem s akné či lupénkou. Po každém zpocení je nutné ochlazení organismu (sprchou i ochlazovacím bazénkem). Tímto přehřátím a následným ochlazením těla se výrazně zlepšuje krevní oběh a zvýší se imunita. Tělo se zlepší krevní oběh, což působí mimo jiné i jako prevence křečových žil či studených nohou/rukoou. Tělo se přirozeně otužuje. Imunita se zvýší a tělo je mnohem méně náchylné k nemocem. K tomu všemu si užijete úžasný relax a psychickou pohodu. Nestojí to za to?

Co si vzít s sebou a co nechat raději ve skříňce?

Do sauny chodí všichni lidé nazí. Zapomeň na plavky, zbytečně stahují tělo a zabraňují krevnímu oběhu. Nestyď se. Pokud bys měla problém, najdi si den, kdy je sauna pouze pro ženy, anebo jdi na smíšenou s přítelem. Určitě s sebou vezmi kamarádku, zážitek si více vychutnáš! Časem zjistíš, že do sauny všichni chodí nahatí úplně samozřejmě, protože to dělají pro sebe a své zdraví. Nepotřebují na nikoho dělat dojem.
S sebou do sauny si jistě vezmi osušku i prostěradlo (některé sauny i bezplatně půjčují prostěradla), toaletní taštičku, dostatek vody, vhodné jsou také gumové nazouváky (žabky, crocsy). Pokud jdeš sama, pro relax v odpočívárně si klidně přiber knížku či časopis. V šatně kromě oblečení nechej také všechny šperky, ve vysokých teplotách by se rozžhavily a pálily by. Vynechej také elektroniku (telefon, přehrávač, tablet), vlhké prostředí jí nesvědčí. Navíc se mnohem více psychicky odpočineš, když všechny povinnosti necháš na dvě hodiny zamčené ve skříňce.

Jak se saunovat?

Sauny obvykle nabízejí možnost být v sauně 2 hodiny. Za tu dobu je nutné se osprchovat a umýt mýdlem a řádně osušit. Poté můžeme vstoupit do sauny/potírny, kde je obvykle mezi 80 a 100 stupni Celsia… Pro zachování hygieny je nutné si pod celé tělo rozložit prostěradlo či osušku (většina saun obojí půjčuje v rámci vstupného). V sauně se buď uvolněně leží anebo sedí (s nohama u těla, aby tělo bylo zahříváno rovnoměrně). Udržuje se ticho, klid a pohoda. Podložíme si tedy hlavu, záda, nohy i ruce. V sauně je člověk tak dlouho, dokud je mu to příjemné. Obvykle během 3 minut se tělo začne potit. Doporučená doba je 15 minut, ale pokud vydržíte pro začátek 8 – 10 minut, není to chyba. Rozhodně není potřeba se nutit a vydržet to za každou cenu, aby člověku bylo nepříjemně. Poté se člověk osprchuje vlažnou vodou, přejdeme i na studenou a pokračujeme do ochlazovacího bazénku. Je třeba ochladit celé tělo, včetně hlavy. Následuje osušení, doplnění tekutin (ideálně i cukrů, např. vodou s citrusy, ovocem, džusem…) a relaxace tak 15 minut v odpočívárně na lehátku. Celý cyklus je vhodné ještě jednou či dvakrát zopakovat. Frekvence saunování se doporučuje jednou týdně, a to celoročně (i v letních měsících). Po sauně je tělo přirozeně unavené, proto již nedělej nic náročného, jen relaxuj.

Je možnost, že by bylo pro mě saunování nevhodné?

Jedinou kontraindikací k saunování je nedomykavost srdeční chlopně. Pokud chceš saunování vyzkoušet poprvé a máš nějaký zdravotní problém (astma, epilepsie, srdeční vada), je vhodné se dopředu poradit s Tvým lékařem. Je možné taky vyhledat saunu v lékařském či lázeňském prostředí (ne komerční na bazénech či ve fitcentrech), je tam odborný personál, který ti poradí. Rozhodně by se měly poradit s lékařem těhotné a kojící ženy. Bolestivě by mohla sauna působit, pokud máte čerstvé jizvy, rány a tetování.
Pokud chcete jít do sauny s dětmi, některá zařízení nabízejí i tuto možnost zvlášť. Děti chodí do méně vyhřátých saun (okolo 60 stupňů) a užijí si obvykle i hry mimo saunu.

Kam mám jít? A na kolik to přijde?

Na internetu najdeš mnoho saun v každém městě. Koukni se na online recenze, anebo se poptej přátel, kam chodívají. Sauny bývají na veřejných koupalištích a bazénech, v aquaparcích, některých fitness centrech anebo můžeš najít přímo komplexy saun (tzv. Saunové světy). Menší sauny za nižší cenu nabízejí také některé hotely, a to i pro neubytované hosty.

Obvykle stojí vstup okolo 200 – 300 Kč/osoba na 2 hodiny (případně s 15 minutami na převlečení navíc). Velké saunové komplexy mají vstup dražší, ale zato máte na výběr třeba i z pěti různých saun. Mnoho saun (většinou při bazénech či fitness centrech) nabízí také možnost permanentky na více vstupů, která je finančně výhodnější.

Tak proč to nezkusit a neudělat něco jen pro sebe? Tvoje tělo ti jistě poděkuje!

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.