Stříbro doprovází lidstvo snad od úsvitu civilizace. Přenádherné stříbrné šperky známe už z dob Velké Moravy, Vikingů, Egypťanů, Germánů, Řeků i Římanů. A svoji popularitu si tento drahý kov drží s přehledem i dnes. Přečti si, jak být šik ve stříbrných špercích.
Historie zpracování stříbra sahá až k 5. tisíciletí před naším letopočtem. Tehdy bylo stříbro často označováno jako „měsíční kov“ a hojně a různorodě využíváno. V dlouhém období historie bylo dokonce stříbro ceněno více než zlato, které se do popředí zájmu dostalo až někdy na konci 19. století. Stříbro se zpracovává v mnoha oborech, ale my se rovnou podíváme na ten rozhodně nejatraktivnější.
Ve šperkařství má stříbro nezastupitelné místo, dokonce se mu věnuje celé jedno odvětví, tedy stříbrnictví. Je ceněno pro svůj vysoký lesk, mimořádné chemické vlastnosti a příznivou cenu. Lidé po dlouhá staletí věřili, že stříbro zpomaluje stárnutí, povzbuzuje duševní a fyzickou energii, podporuje meditaci, prohlubuje fantazii a cílevědomost. Stříbro prý dokáže mírnit bolest a léčí nervový systém. Možná jen legendy a pověry, ale berme je jako přidanou hodnotu k tomuto krásnému materiálu.
Paráda dostupná pro všechny
Stříbro je ušlechtilý kov, na který jeho příznivci nedají dopustit. Hodně oblíbený je právě u mladé generace, protože je finančně dostupný a ve svém zpracování mnohem originálnější než zlato. Stříbro unese jemný design i velmi extravagantní zpracování. Masivní nebo „etno“ stříbrné šperky si lze stěží představit z něčeho jiného než právě ze stříbra. Ve zlatě by za prvé nebyly k zaplacení a za druhé by pravděpodobně vypadaly i nevkusně.
Stříbro se hodí pro každou příležitost – pro slavnostní chvíle i pro zcela ležérní každodenní nošení. Sluší tmavovláskám i blondýnkám a samozřejmě také chlapcům a mužům, protože šperky nejsou zdaleka jen doménou křehčího pohlaví. Rozhodně lze říci, že stříbro je v současné době šperkařským hitem a sleduje žhavé trendy.
Co znamená punc
Stříbro je drahý kov, a proto výroba stříbrných šperků spadá pod kontrolu puncovních úřadů dané země. Stříbrné šperky o hmotnosti vyšší než 3 g musejí být opatřeny značkou – takzvaným puncem. Ten zároveň udává čistotu použitého stříbra, tedy jeho podíl v obsahu dané slitiny. Pro šperkařské účely se totiž zřídka používá zcela čistá forma stříbra, ale jedná se většinou o slitinu nejčastěji s mědí a zinkem. Konkrétní příklad – běžný punc 925 znamená, že takto označený šperk obsahuje 92,5 % ryzího stříbra.
Věděla jsi, že…? Stříbro jako takové je relativně měkký kov, který je více náchylný k mechanickému poškození. Proto se na dražší stříbrné šperky používá rhodium, které je chrání a zároveň dodává vysoký lesk.
Pryč s černým stínem
Stříbro nevyžaduje žádnou přehnanou péči. Ovšem pokud stříbrné šperky nosíš, víš, že občas chytají nepěkný černý nádech. Může to být způsobeno nekvalitním materiálem, kdy použitá slitina obsahuje větší množství jiných látek. Šperk ale může být materiálově zcela v pořádku a černání ovlivňuje znečištěné prostředí, ve kterém stříbro oxiduje, a negativně se podepisují i chemické látky jako parfémy, krémy, mýdla a saponáty nebo dokonce agresivní pot.
Pokud ti oblíbený šperk zčerná, je několik možností. Tou první je zajít do zlatnictví a nechat si stříbro profesionálně vyčistit. Nebývá to až tak drahé a výsledný efekt je senzační. Pokud se ti nechce k odborníkům, můžeš vyčistit stříbro sama. Buď si koupíš čisticí sadu nebo zkusíš některou z „babských rad“. Například ponořit šperk do roztoku horké vody s čajovou lžičkou soli a kouskem alobalu. Údajně má také pomoci vložit šperky do vody, v níž se předtím vařily brambory a nechat je tam přes noc. Zabírá prý i lázeň ve sklenici plnotučného mléka se lžičkou octa.
Tip na konec: Jako u všech drahých kovů platí zásadní rada – nenakupovat šperky na tržištích a u pochybných obchodníků. Ušetřené peníze se v tomto případě nevyplatí. Příměsi ve stříbře nižší kvality mohou způsobovat dokonce i alergické reakce. Rozhodně se doporučuje kupovat stříbro o čistotě minimálně 925.
Text: Radka Svobodová