Plesové šaty a účesy: Jak nosit malé černé?

V jednoduchosti je krása. Ani plesové šaty toto staré rčení neobchází – nemusíš mít na sobě luxusní satén s drahými šperky či šlehačkovou sukni, abys byla za hvězdu party, plesu či jakékoliv jiné společenské události. Nevíš, co na sebe? Malé černé šaty sluší každé z nás, vždy vypadají vkusně a snad nikdy nevyjdou z módy.

Malé černé nemusejí být nudné! Foto: i-radost.cz

Little black dress, u nás známé jako „malé černé“, jsou už desítky let neodmyslitelnou součástí dámského šatníku. Celý svět se mění, ale tyto klasické společenské šaty zůstávají stále v módě. Že jsou nudné a bez nápadu? Určitě ne, dají se totiž perfektně kombinovat s elegantními i nápadnými doplňky jakýchkoliv barev a stylů, a ostudu si v nich netrhneš při žádné společenské události. Jak je nosit, abys v nich podtrhla svoji ženskost?

Klasické šaty

Nech vyniknout křehkost a jednoduchost malých černých v celé jejich kráse. Platí, že krk a ramena by měla být odhalená. Ideálním účesem je drdol či vlasy jakkoliv vyčesané nahoru.  Pokud chceš něco originálnějšího, sčeš si vlasy na stranu, na jednom boku je dobře uhlaď a připevni pinetkami. Na druhé, rozpuštěné straně konečky vlasů pomocí kulmy nebo úzké žehličky natoč.

Vyzkoušej klasický francouzský drdol (french twist):

1. Udělej si pěšinku na straně, vlasy kolem obličeje perfektně uhlaď.
2. Prameny stáhni dozadu, zatoč je, přilož k temeni hlavy a pevně je drž.
3. Vlasy z jedné strany (záleží na směru, kterým jsi prameny zatočila, a na které straně máš pěšinku) rozčísni hřebenem směrem do středu a nahoru.

Návod na francouzský drdol (krok 1-6)
Návod na francouzský drdol (krok 1-6)

4. Zatočené prameny drž stále pevně směrem nahoru tak, aby kopírovaly temeno hlavy.
5. Vyčesané vlasy z jedné strany „sroluj“ pod zamotané vlasy při temeni tak, aby sčesanýbok vypadal uhlazeně.
6. Zamotej také zbytek copu a přilož k temeni hlavy směrem dolů.
7. Tuto druhou zamotanou část copu se snaž opatrně „vecpat“ do škvírky pod první část copu, kam si před chvílí srolovala vlasy z boku.

Návod na francouzský drdol (krok 7-12)

8. Takto vzniklý drdol propíchni zhruba uprostřed větší vlasovou vidlicí.
9. Vidlici pevně táhni směrem od sčesaného boku, protoč ji a zabodni ji do zámotku směrem ke sčesanému boku – drdol se tak ještě více a pevněji zamotá.
10. Pokud ti zbyl ještě konec copu, zatoč jej také a opět ukryj pod zámotek.
11. Vezmi si pevné černé nebo zlaté pinetky (podle barvy vlasů – aby byly co nejméně vidět) a zpevni s nimi zámotek stejně jako vidlicí – propíchni, otoč a zabodni pod zámotek.
12. Na závěr vytáhni velkou vidlici. Účes uhlaď a přelakuj.

Bez výraznějšího make-upu to nebude ono

O černé barvě se nedá prohlásit, že by někomu vyloženě neslušela. Pokud jsi ale přirozeně světlejší typ, budeš v černých šatech vypadat jako bledule. Z tohoto důvodu je nezbytné zvolit vhodné líčení. Zapomenout bys neměla na tvářenku, která obličej rozjasní. Na večerní příležitosti se nemusíš bát ani výraznějších barev, například cihlového odstínu. I zde je ale méně více!

Malé černé si skvěle rozumí s výraznou červenou rtěnkou, která v poslední době slaví obrovský comeback. Kdy jindy tento trend vyzkoušet než při nějaké společenské události? Pokud si netroufáš na klasickou rudě červenou, zkus klidně jemnější odstíny s růžovým nádechem. Oči pouze vykresli béžovým nebo světle hnědým stínem, orámuj černou tužkou na oči, kterou ve vnějších koutcích můžeš trošku protáhnout. Získáš tak kočičí pohled.

Nejsou nápadně nalíčené rty tvojí parketou? Zaměř se na oči. Tmavé oči krásně oživíš blyštivými stíny se třpytkami, světlejší oči skvěle rozjasní lesklé levandulové stíny.

Slaď střevíčky a kabelku

K malým černým se nejvíce hodí obyčejné černé lodičky. Často se nosí také s lodičkami s otevřenou špičkou nebo se sandálky s černými nebo stříbrnými pásky. V dnešní době si však můžeš dovolit i experimentovat. Barevné lodičky ozdobené kamínky či peříčky nebo klidně střevíčky se zvířecím vzorem dodají tvému outfitu ten správný moderní šmrnc.

U klasických společenských šatů je velice důležité dokonale sladit boty a kabelku, ideálně by měly bát ve stejném stylu, barvě a pokud možno také materiálu. Malé černé doplň malou kabelkou nebo psaníčkem, velké kabelky nejsou vhodné. Předem se ale ujisti, že se ti do kabelky vejde všechno potřebné, aniž by se „vyboulila“.

Šperky tomu dodají jiskru

Jaké šperky si vzít k malým černým? Nevhodné jsou příliš nápadné, moderní šperky. Když klasika, tak klasika! Pokud chceš být za dámu, vsaď na světlé perly. Jemné, a přitom jiskrné jsou stříbrné šperky se zirkony, štras nebo křišťál – například šperky z dílny Swarovski.

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

3 Comments
  1. Já každý rok řeším problém s kabelkou. Většinou si kupuji místa k stání, a tak při tancování nevím, kam s ní. Řeším to tak, že ji máme s kamarádkou napůl. Část večera se o ni sice starat nemusím, ale cítím se jako kdybych si chodila pro kapesné =D Napište mi prosím, jak jste na tom, co se týče kabelek a psaníček, vy… Anička :)

  2. Já si ji vždycky strčím k někomu známému ke stolu, anebo si ji dám na nějaké viditelné místo poblíž místa, kde tancuju… většinou na ples se sebou nenosím moc peněz a často ani mobil, pokud je to v místě bydliště, nebo jsem tam s přítelem, který mobil má…

  3. Trochu sobecké, ale já jí dám partnerovi s kterým tančím do saka (do náprsní kapsy) :D.