Sedm příběhů legendárního obuvníka Manola Blahnika

Sultán střevíců, svatý muž podpatků. To jsou superlativa oprávněná honosit se jeho jménem. Boty od Manola Blahnika jsou nejvyhledávanějšími na světě. Není divu. Nejkvalitnější materiály, nádherné barvy, smyslnost křivek, bizarnost vzhledu a navíc pohodlí při nošení. Co je na nich vůbec nejlepší? Na výrobu každé boty dohlíží Manolo osobně.

Tajemství originality

Své modely vyřezává Manolo Blahnik z bukového dřeva a dohlíží na výrobu každého kousku. Jeho originalita může být vysvětlena i v nedostatku odborného vzdělání. Učil se tak, že se díval pod ruce italským obuvníkům. Jak je známo, ve skutečnosti měl Manolo namířeno jinam: Chtěl se stát textilním výtvarníkem a jen shodou okolností se stal obuvníkem. Velký podíl na jeho úspěšnosti má tvrdá práce, nápaditost, perfekcionismus a nesmírná energie vymýšlet neustále něco nového a neokoukaného.

Boty jako droga

Pokud se ti poštěstí možnost koupit si pár jeho bot, nebudeš jistě vědět pro které se rozhodnout, protože je budeš chtít všechny. Jeho boty jsou totiž úžasné.

Poprvé jsem „manolky“ zaznamenala v seriálu Sex ve městě. Hlavní představitelka Carrie Bradshaw, která se nebojí mluvit o sexu, je schopná utratit úplně všechny peníze za pár bot, do kterých se zamilovala na první pohled. Tenkrát jsem ještě vůbec netušila, o jakém skvostu je vlastně řeč a možná si i ťukala na čelo. Postupem času jsem ale zjistila, že kousky Manola Blahnika jsou opravdu víc jak úchvatné a že to nebyl jen přehnaný reklamní tahák, ale že jeho boty jsou opravdu uměleckým dílem. Právě díky seriálu Sex ve městě se Manolo Blahnik stal celebritou takřka přes noc.

Všem na odiv

Říkala jsem si jen tak pro sebe, že kdybych nějaké manolky sama vlastnila, neschovala bych je do botníku, nýbrž vystavila na poličku nebo do vitríny. Kochala bych se nádherou křivek, barevnou kombinací a oprašovala je smetáčkem z prachového peří. A možná bych se k nim posléze i začala modlit.

Kouzlo bot zasáhlo nejednoho člověka, a tak se jeho boty staly objektem sběratelské touhy. V roce 2003 dokonce londýnské Design Museum otevřelo expozici Blahnikovy tvorby. Vidět tam můžeš všechno možné od skic z jeho soukromého archivu až po ty nejkouzelnější skvosty na vysokých podpatcích.

„Navrhování bot neberu vůbec jako práci, je to radost. Rád skrze ně vyjadřuji svoje pocity. Inspiruji se krásnými ženami, jako jsou Sophia Loren, Monica Vitti, Claudia Cardinale, Stefania Sandrelli. Všechny tyto jižanské krásky ztělesňují vkus a vášeň. Rovněž se inspiruji i běžnými věcmi, které mě obklopují,“ vysvětlil Manolo Blahnik. „Umělecká hodnota věci pak závisí na umístění do správného prostředí,“ dodal.

Kolekce Podzim/zima 2010

Sedm povídek, to je název nejnovější kolekce bot Manola Blahnika pro podzim a zimu 2010. Jaká je? Proti sobě stojí protiklady jako výstřednost a fantazie versus užitek. Výsledkem je kolekce plná zajímavých tvarů, nekonvenčního vzezření, stylových prvků a absolutní ženskosti. Ochutnej alespoň virtuálně její kouzlo.


Malá ochutnávka:
1. Model Brutalita, řada Greece
2. Model Exclu, řada Loops
3. Model Peresil, řada Pleats
4. Model Wizza, řada Artic
5. Model Zala, řada Working
6. Model Karnaka, řada Greece

Working
Jedná se o modely kozaček pro běžné nošení. Vyšívání, šněrování, jehly i pohodlný beránek, nízké kotníčkové botky nebo jezdecké boty v napoleonském stylu uchvátí každou ženu.

Greece
Výlet do Řecka na konci minulého roku inspiroval Manola při tvorbě nejnovější kolekce. Modely Greece vynikají elegancí, originálními kombinacemi barev a materiálů a především neotřelostí.

Timeless
Působivost modelů z řady Timeless spočívá v nadčasovosti. V jednoduchosti je krása – a když se jednoduché tvary oživí netradičními prvky, vznikají jedinečné kousky.

Governess
Zde se Manolo viditelně inspiroval stylem pohádkové chůvy Mr. Poppins. Knoflíky a přezky, všechno působí disciplinovaně a přesně.

Loops
Hlavní rysy řady Loops jsou smyčky, vrásy a okázalá očka. Nalezneš zde boty s motivy zvířat, andělskými křídly nebo sladkými hříchy.

Pleats
Pleats je „hebká“ série, k jejíž výrobě Manolo využil především černý samet. Snoubí krásy přírody, přirozené ženskosti i moderní elegance.

Artic
Dramaticky rozevláté kožešiny a labutěnky je to, co charakterizuje poslední fascinující Manolovu povídku. Nadchne tě střevíčky s peřím ptáka marabu a možná překvapí snahou o comeback vysokých chlupatých sněhulí.

Kvůli manolkám na výlet do zahraničí?

Boty z dílny španělského obuvnického génia jsou k dostání už skoro po celé Evropě a Asii. Bohužel se to netýká České republiky. Ale není důvod věšet hlavu. Spoustu modelů od Manola objevíš v aukcích na eBay. Anebo si můžete s kamarádkami naplánovat výlet například do Německa nebo Anglie a spojit příjemné s užitečným. Seznam obchodů nalezneš na webu http://www.manoloblahnik.com/.

Autor: Mimmy

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.