Sluníčko, sluníčko, popojdi maličko!

opalovackaTak teď se rozhlídni kolem sebe. Pravděpodobně je venku krásně, svítí sluníčko, které Tě laská svými hřejivými paprsky. Dodává Ti energii. A mě tohle skvělé počasí inspirovalo k tomu, abychom si popovídaly o tom, jak se připravit na letošní opalovačku.

Určitě jsi toho četla či slyšela o opalování více než dost. Ale musíme si to dát do souvislostí. Prvně je nejlepší určit si, jaký jsi fototyp:

Fototyp č. 1 (cca 2% lidí)
Barva kůže: velice světlá, obvykle s pihami
Vlasy: blonďaté až zrzavé
Oči: modré
Náchylnost ke spálení: velmi rychle se spálí,téměř nikdy se neopálí. Přirozená obrana kůže funguje asi 5-10 minut. Opalováky s faktorem 20-25 jsou nezbytné!

Fototyp č.2 (12%)
Barva kůže: světlá, občas s pihami
Vlasy: blonďaté až světle hnědé
Oči: modré, zelené, šedé
Náchylnost ke spálení: rychle se spálí, slabě opálí, kůže se loupe. Přirozená obrana kůže je 10-20 minut. SPF 20!slunicko

Fototyp č.3 (48%)
Barva kůže: světlá až světle hnědá
Vlasy: hnědé, někdy i tmavě hnědé
Oči: šedé až hnědé
Náchylnost ke spálení: opálí se rychle a lehce, občas se spálí. Přirozená obrana kůže je asi půl hodiny, natírej se krémem s faktorem 15.

Fototyp č.4 (30%)
Barva kůže: světle hnědá až olivová
Vlasy: tmavě hnědé
Oči: tmavé
Náchylnost ke spálení: opálí se rychle a lehce, výjimečně se spálí. Přirozená obrana kůže je asi třičtvrtě hodiny, postačí ti krém se SPF 10!

Fototyp č.5(8%)
Barva kůže: tmavě hnědá
Vlasy: tmavě hnědé až černé
Oči: tmavé
Náchylnost ke spálení: opálí se velice rychle a lehce, téměř nikdy se nespálí. Obrana kůže je až hodinu, postačí ti krém s faktorem do 10!

14 dní před opalovačkou

Pokud víš, že pojedete na dovolenou nebo že má být krásné počasí, připrav svou kůži na dávku slunečních paprsků. Jez hodně zeleniny s Beta karotenem (dle mého názoru je lepší sníst dvě mrkve denně než jednu tabletku Beta karotenu z lékárny, protože tělo si umí lépe poradit s přírodními zdroji vitamínů). Ale pokud Ti to finanční situace dovolí, můžeš si koupit Beta karoten v lékárně, většinou mají tabletky na opalování s dlouhodobým efektem, navíc posilují odolnost a pevnost kůže, takže vlastně investuješ do budoucna a snížíš riziko vzniku vrásek!
Kůži je však třeba připravit i zvenčí. Večer před opalovačkou si udělej peeling, který odstraní staré buňky a prokrví Ti kůži – lépe a rovnoměrněji se opálíš.
POZOR! Zkontroluj datum spotřeby u opalovacích krémů – je-li krém prošlý, vyhoď ho. Může totiž vyvolat alergickou reakci a potom by ses na sluníčku asi ukázat nemohla.

Den O – Opalování

Při opalování dodržuj tyto zásady:

 • Snaž se nespálit. Kůže má ‘sluneční’ paměť . To znamená, že si pamatuje, kolikrát ses spálila a postupně si spáleniny sčítá. A spálení od spálení bude léčba probíhat hůře.
 • Neopaluj se přes poledne, raději s kamarádkami zajdi na zmrzlinu, nebo jděte do stínu probrat nejnovější drby:-) Snížíte UV dávku až o 50%
 • Nos sluneční brýle, vzdušné oblečení a klobouk či kšiltovku
 • Dle svého fototypu používej opalovací krémy s příslušným ochranným filtrem.
 • Pokud se spálíš, hned jdi do stínu. Pokožku natři zklidňujícím krémem (např. Panthenol, přípravky s aloe vera, …). Hodně pij vlažnou vodu. Je- li popálení vážnější, vezmi si aspirin a na postižené místo aplikuj studené obklady.
 • Nějaké babské rady: spálené pokožce uleví bílý jogurt nebo tvaroh či obklady ze silného černého nebo zeleného čaje.
 • Hodně pij!
 • Po slunění s natři poopalovacím krémem, sluníčko pleť vysušuje, takže jí dodej potřebnou vláhu!
 • Pokud jsi u moře, kup si opalovací krém s ochranným faktorem o 5 stupínků silnějším, ve Středomoří je silnější sluneční svit
 • Po koupání v slané vodě se hned nesprchuj, mořská sůl obsahuje hodně jódu, který je prospěšný Tvé kůži, neboť ji zpevňuje a také přitahuje sluneční paprsky

Text: Terezka

14 Comments
 1. hele ja sme něco mezi,blondyna,modry oči,žadny pihy,střední až tmava plet,opalim se hned první den a za 3 dny sem už čokoládová,nespalila sem se ještě v životě :-D ja su fakt ěnco extra

 2. Já mám tmavé blond vlasy (mi ztmavly)zelené oči, hned se spálím a opálím že to ani není poznat(minimálně)

 3. Tak jsem 1.. Blond, modré oči, na sluníčko jsem extremě přecitlivělá, od doktora mám doporučený SPF 50+ při nižším je pro mě vysoké riziko spálení a vyskákání ne zrovna pěkných pupínku/puchýřků.. Pro mě opalovačka není.. Tak chytejte brozn za ty z nás co nemůžou ;)

 4. Já nejsem asi ani jeden z fototypu xD.. mam tmavší blond vlasy..pihy?..mam takový ty tmavší hnědý..ne takový ty jako maj zrzky:)..a docela rychle se opaluju..a spálím se minimálně, ale vždycky mám černý ruce..a nohy o hodně mín..prostě se mi líp opalujou ruce než nohy xD good co? :)

Leave a Reply

Your email address will not be published.