Stylistka radí, jak se obléct na pracovní pohovor

Jak se obléknout na pracovní pohovor? Chci vypadat úžasně a tak se i cítit, protože první dojem je základ úspěchu, říká módní poradkyně Žaneta Kantorová (Mojestylistka.cz).

Konzervativní firma? Snaž se zapadnout už na pohovoru.

Jak se tedy obléknout na pohovor, na kterém mi záleží, abych nepůsobila příliš upjatě, kýčově až nevhodně? Ať už se ucházíte o pozici ředitelky, manažerky nebo recepční, platí jasná pravidla.

Z výzkumů vyplývá, že první dojem, který uděláte na lidi kolem vás, vychází až z 55 % z toho, jak vypadáte! Není to úžasné? Skoro bychom mohly říct, že se stačí skvěle obléknout, zajít ke kadeřníkovi a místo je naše! Tak jak to tedy je…

I my posuzujeme lidi nejen podle obsahu řeči, ale na základě smyslových signálů – tzv. neverbální komunikace. Stačí tak málo, obléknete se do špatných šatů a už máte pošramocený první dojem na pohovoru vašich snů a ohodnotí vás ještě dříve, než jste cokoliv řekla. Je v zásadě jedno, jestli jde o vyšší pozici nebo o asistentskou. V obou případech se musíte zaměřit na svůj styl – tedy první dojem.

U top manažerek platí toto pravidlo dvojnásob!  Zkušenosti a znalosti hrají velmi důležitou roli a bez těchto dvou věcí bychom se nemohly hlásit na pozice, které nás zajímají. Nicméně vzhledem k tomu, že se uchází o jistou pozici více lidí, může dát firma přednost někomu, kdo je jednoduše sympatičtější nebo působí pozitivněji. Přijít o místo díky tomu by byla škoda!

Čti také: Tipy, jak se připravit na pracovní pohovor

Čemu se vyhnout

Příliš nekombinujte oblečení – krajky s volánky, více barev najednou, příliš mnoho vzorů atd. Nejlepší je jednouchý styl, např. černé kalhoty a bílá košile. Tato „klasika“ nikdy nevyjde z módy! K tomu jeden „in“ doplněk, např. šátek v trendy barvě a je hotovo. Navíc je tato kombinace naprosto neutrální, nic nepřeháníte a působíte elegantně.

Taky šetřete šperky, nic přehnaně dominantního, spíše něco, co jemně podtrhne vaši osobnost. Samozřejmostí jsou upravené a umyté vlasy a nepřežeňte to s parfémem a líčením! Červenou rtěnku si nechte na večírek.

ALE – milujete např. květinové růžové vzory a vaše oblíbená košile je přece tak plná těch úžasných barev a k tomu mám skvělé džíny! Kdybych se ucházela o pozici v reklamní agentuře, červenou rtěnku a barevnou košili bych se nebála použít! Takže platí – čím konzervativnější firma, tím více dbám na spíše elegantnější a prostší styl. Ověřte si tedy co nejvíce informací o firmě, kde chcete pracovat. Každá firma má jiný dresscode a jinou firemní kulturu.

Co nesmíte podcenit

Nepodceňujte právě ten první dojem. A nejlepší je být zcela přirozená, uvolněná. Pokud jste trémistka, dýchejte zhluboka předtím, než vejdete do místnosti. Určitě vám hodně pomůže, budete-li mít na sobě oblečení, které vám skvěle padne, tzn. žádné potahování sukně nebo padajících kalhot, krátká halenka nebo mini sukně, nevhodná podprsenka, která tlačí, nebo špatně zvolená barva košile, ve které působíte nemocně atd. Okousané nehty také určitě nepřichází v úvahu! Pokud se potíte, tak určitě použijte deodorant (raději s sebou do kabelky) a ještě jedna „drobnost“ – pokud máte mastnou pleť – je potřeba se přepudrovat, nepůsobí právě hezky, když vaše pleť vypadá „olejově“.
[styled_box Title=”

Pravidla:

“]

  • Nikdy nechodit pozdě a ani o dost dříve, tzn. tak akorát (cca 5 minut před domluvenou hodinou).
  • Pevný stisk ruky je velmi důležitý, nechceme přece zaměstnat žádnou „leklou rybu“
  • Den předem si vyberte celý váš outfit, abyste se s tímto pak nestresovala např. hodinu předem! Chceme působit uvolněně a svěže. Každý stres z nás bude zbytečně vyzařovat a odebírá body prvního dojmu.
  • Usmívejte se! Když se vám to nedaří, tak se to jednoduše naučte. Nic nás nestojí a pozitivně nabité lidi máme všichni rádi.
  • Pokud není nutné, tak se neoblékejte jen do černé barvy. Je sice elegantní, ale příliš černé působí smutně a negativně.

[/styled_box]

Autorka: Žaneta Kantorová

Žaneta Kantorová

Stylistka z Prahy, momentálně milující nakupování online:), hudbu, zpěv a rodinu a nejvíce čerpá z bible a moudrých lidí okolo sebe

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.