Jak se obléct na pracovní pohovor?

Maturity a státnice jsou pro letošní rok za námi. Řadu z nás teď čeká poohlížení se po pracovních příležitostech. Formálním pracovním pohovorům se zřejmě nevyhneš, ať už se hlásíš o stálé místo či jen na brigádu. Jedním z klíčů k úspěchu je také vhodně zvolené oblečení. Co se na pracovní pohovor hodí, a čemu se určitě vyhnout?

Vhodně zvolené oblečení dělá dobrý dojem

Všichni dobře víme, že k dosažení úspěšného pracovního pohovoru jsou třeba ty správné dovednosti, velké zkušenosti a rozsáhlé znalosti. Nicméně správně zvolené oblečení je skoro stejně důležité, protože o tobě vypoví více, než bys možná chtěla. První dojem, který uděláš na svého budoucího zaměstnavatele, má z velké části na svědomí právě oblečení a vystupování.

Šaty dělají člověka

Při výběru oblečení na pracovní pohovor měj na paměti, že oděv musí být formální, dokonce i když se chystáš na pohovor do společnosti, kde je povoleno ležérní oblečení. Rozhodně tam nechoď v džínách a teniskách. Zkrátka jak se říká – šaty dělají člověka. Podle toho, jak je kdo obléká, se k němu i chováme, ať už vědomě nebo nevědomě.

Dokonalý outfit pro pracovní pohovor

Zásada číslo jedna: Oblečení a boty by měly být pohodlné. Když se cítíš pohodlně a nic tě neškrtí a netlačí, můžeš se plně soustředit jen na pohovor. Jestliže dokážeš zvolit takové oblečení, jež ti dodá zdravou dávku sebevědomí, máš napůl vyhráno.

Halenku zvol s uzavřeným výstřihem, pod kterou neprosvítá spodní prádlo. Ideálně by měla být zastrčená do sukně se zvýšeným pasem v délce pod kolena. Nezapomeň na punčochy nebo punčocháče, a to i v létě, což ti ulehčí také výběr bot – obuv nesmí být otevřená.

Pokud je to možné, snaž se vybrat oblečení ze svého šatníku. V případě, že si chceš koupit nové oblečení, nekupuj ho až v den pohovoru, protože na oblečení si musíš zvyknout, na což ti pár minut stačit nebude. Pro boty to platí dvojnásob! Dbej také na to, aby oblečení bylo čisté, nažehlené a boty vyčištěné. Někteří lidé, tuto věc naprosto opomíjejí a to je velká chyba.

Pozornost věnuj i výběru barev. Dobré je přečíst si knihu nebo nějaký článek o psychologii barev. Vlasy si vyčesej do culíku nebo drdolu, rozpuštěné vlasy působí nedbale.

Zapomeň na…

1) Vyvaruj se příliš krátkých sukní a hlubokému výstřihu.

2) Nevhodný je také příliš silný parfém, který obtěžuje okolí.

3) Doplňky by měly být, stejně jako oděv, decentní a vhodný pro danou příležitost.

4) Pokud nemáš udělanou francouzskou manikúru, nalakuj si nehty decentní barvou. Podle vzhledu rukou a bot se nejlépe pozná, jak o sebe člověk pečuje.

Autorka: Jana

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.