To nejlepší z trendy šatů pro jaro a léto 2012

Letní horka se ohlásila plnou silou už v prvním květnovém týdnu a možná jsi i ty zatoužila po vzdušných letních šatech. Jaké vzory a střihy budou letos in? Než se vrhneš na nákupy, inspiruj se jarními a letními trendy, které světoví návrháři představili na přehlídkových molech.

Šaty podtrhují naši ženskost, vypadají sexy a v letních vedrech patří mezi to nejpříjemnějí, co lze nosit. Ať už přemýšlíš nad šaty na pláž, pro volný čas či na párty, rozhodně stojí zato prozkoumat, jaké modely jsou letos v kurzu a který střih ti bude nejvíc slušet.

Dlouhé až po kotníky

Výrazným trendem tohoto jara jsou dlouhé šaty z lehkých splývavých materiálů. Tyto šaty jemně přilnou k tělu, hravě zakryjí drobné nedostatky a opticky zeštíhlí a prodlouží postavu. Ačkoliv jsou velmi dlouhé, nemusíš se bát horka. Vzdušné a lehké materiály ti zajistí ten nejlepší komfort.

[box]Sednou k tobě? Výhoda dlouhých šatů je v tom, že zakryjí širší boky a celkově prodlouží postavu. Pokud máš s tímto problém, zvol šaty směrem dolů se rozšiřující. Pro málo výrazný pas jsou například ideální šaty přestřižené pod prsy. Výrazný barevný vzor (který je letos také in) odvádí pozornost od dalších malých nedostatků.[/box]

Zleva: maxišaty Basso & Brooke; šaty H&M (599 Kč); šaty H&M (999 Kč).

Barvy a potisky

Neboj se výrazných potisků a rozmanitých kombinací barev! Ty mají letos zelenou. Objevíš je na šatech všech délek a střihů. Výběr vzorů je velmi široký. Vyzkoušet můžeš etnické potisky, výrazné květinové a geometrické tvary nebo prostě nevázané kombinace nejrůznějších vzorků a barev.

Tip: Návrháři se letos inspirují Španělskem. Proto nebuď šedá myška a vyzkoušej asymetrické střihy či šaty s volánky ve španělském stylu.

[box]Jaké vybrat? O výhodách výrazných potisků už jsme mluvily. Jak se však zorientovat v obrovském výběru střihů? Drobným štíhlým dívkám skvěle sednou úzké pouzdrové šatky s geometrickými vzory. Plnější postavě naopak zalichodí širší sukně ke kolenům, hluboký dekolt a širší ramínka (pokud máš buclatější paže, určitě se vyvaruj úzkým špagetovým ramínkům). Hlubší dekolt si užijí i majitelky drobnějších prsou, která lze zvýraznit pomocí push-up podprsenky. Výstřih ve tvaru V je výborný pro dívky s výraznějším poprsím či širšími rameny.[/box]

Zleva: vzorované šaty D&G, květinový vzor Dolce Gabbana, květované šatky Reserved (799 Kč), šaty s geometrickým vzorem H&M (349 Kč).

Trendy barvy: Bílá a neonová žlutá

Pokud jsou na tebe barevné potisky příliš divoké, nevěš hlavu a poohlédni se po šatech v bílé nebo žluté barvě. In budou něžné bílé šatky i neobvyklý neonově žlutý až zelený odstín, který však nesedne každé ženě. Otázkou také je, jaké barvy a doplňky se k neonově žluté hodí. Zeptala jsem se stylistky Petry Svobodové:

“Odstínu neonově žluté by se měly vyhnout světlovlasé dívky, které mají světlý odstín kůže. V letních dnech, kdy se může kůže díky slunci zabarvit do červena, není tato barva úplně vhodná. Tato barva je veselá a lze ji kombinovat s tyrkysovou, černou i červenou barvou. Vhodné jsou vždy dvě barevné kombinace, např. neonově žluté šaty + červený jemný pásek a červené balerínky.”

Petra Svobodová, www.estetika-styl.cz

Zleva: bílé šaty Versace a H&M (899 Kč), žluté šaty Andrew GN a H&M (1999 Kč).

Retro nepatří do starého železa

Co je dobré, to se stále vrací. Proto můžeš letos zazářit v šatech ve stylu třicátých, padesátých či sedmdesátých let. Tyto šaty mají šmrnc! Dodají ti nádech starých dobrých časů i té dráždivé svůdnosti, jakou znáš z obrázků pin-up dívek.

[box]Sednou k tobě? Nosit retro se musí umět. Od šatů, které nosily naše maminky a babičky se dnešní modely liší především jednodušším provedením a příjemnějším materiálem. Už žádné neprodyšné umělé látky! A jaké volit střihy? Retro šaty často sluší ženám plnější postavy, kterým krásně zvýrazní poprsí, pas a svůdný zadeček. Pokud jsi drobnější postavy, zvol raději jednodušší šaty bez výrazných ozdob (velkých mašlí apod.), abys netříštila svoji siluetu.[/box]

Zleva: retro šaty Bluemarine, Esprit (69,96 Euro), H&M (1299 Kč)

Neboj se zazářit

V čem na letní párty? Otevři svůj šatník blýskavým šatům s flitry a neboj se ani výrazných odstínů: zlaté, modré či zelené. Staneš se zářivou hvězdou každé společnosti!
[box]Sednou k tobě? Blýskavé šaty obecně sluší spíše štíhlým postavám. Pokud jsi výraznější postavy a flitrů se vzdát nechceš, zvol splývavější materiál doplněný blýskavým vzorkem či výšivkou. Flitry jsou samy o sobě natolik výrazné, že se absolutně nehodí pro složité střihy šatů. Střih i doplňky musí být méně výrazné barvou i provedením. Pro doplňky k těmto šatům je vhodný například materiál v barvě kovu či s jemným kovovým leskem.[/box]

Párty šaty Moshino a Bershka (1299 Kč)

Radami přispěla stylistka Petra Svobodová, www.estetika-styl.cz.

Hanka S.

Čerstvá absolventka Filozofické fakulty MU v Brně, momentálně na volné noze. Zajímá se o literaturu, fantasy, přírodu a sport. Ráda se učí nové věci, maluje a tvoří. Když může, vyhne se stresu a namyšleným lidem.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.