Rodinné zlato: Tři otázky pro režiséra Jiřího D. Nováka

Praha – Začátkem příštího roku se v programu České televize objeví nový dokumentární seriál s názvem Rodinné zlato. Připraveno je třináct dílů, z nichž každý se bude věnovat jedné české památce ze seznamu kulturního dědictví UNESCO. Diváky v nich provede herec Miroslav Táborský.

Miroslav Táborský při natáčení dílu o Karlově mostě (Foto: Lumír Dokonal)

Tvůrci slibují, že rozhodně nepůjde o klasický dokument, jak ho doposud známe. Suchým faktům se snaží vdechnout vtip pro odlehčení a udělat tak historii zábavnou i pro diváky, kteří školní hodiny dějepisu z větší části prospali.

Na to, jak jde natáčení s Miroslavem Táborským, jsme se zeptali režiséra Jiřího Diarmaida Nováka, který se podílel například na přípravě dokumentárního cyklu Na cestě a populárního seriálu Comeback.

Proč jste si  jako moderátora vybral zrovna Miroslava Táborského?

Mirek je výborný člověk, profesionál, což se dnes běžně nevidí. Chceme ten dokument udělat trošku jinak – jako zajímavý dokument s průvodcem, posunout nějakým způsobem dál to, co tu nastavil Fero Fenič. Pokoušeli jsme se o to už v cyklu Na cestě, kde se nám daří držet vysokou sledovanost. Proto jsme sem hledali člověka, který to dokáže udělat inteligentně, distingovaně a příjemně. Ač je to dokument o architektuře a historii, nechceme lidi zahrnovat daty a suchými fakty, a to vyžaduje, aby to prezentoval člověk, který je schopný podat tyhle věci zábavně a odlehčeně. Hledali jsme někoho, kdo tomu dá tvář.

Režisér Jiří Diarmaid Novák (Foto: Lumír Dokonal)

Když byste natáčel další dokument nebo pokračování, obsadil byste Miroslava Táborského znovu?

Mně na základě toho, co teď natáčíme, vylezl takový nápad, že bych s ním hrozně rád natočil film, kde by měl hlavní roli. Přijde mi to jako velká škoda, že tady v Čechách vůbec hlavní role nedostává a přitom takových herců příliš nemáme. Je hodně výrazný typ, režiséři se ho možná trochu bojí. Je to o tom najít odvahu a nám se ukázalo, že Mirek je schopný zahrát opravdu cokoli.

Pracujete už na něčem?

Zatím je to jen nápad, protože musíme nejdříve dotočit tento dokument a vzhledem k počasí je to dost náročné. Ten nápad vznikl z pocitu dobré spolupráce a určitě bychom chtěli zkusit udělat něco dalšího společně.

Adéla Dokonal Rovenská

Mladá, vdaná, šťastná a plná zážitků - 24 let není žádný věk, ale je to ten nejkrásnější. Ráda jí, ráda se baví, poznává vše nové a miluje vztahy. Je otevřená a vděčná životu, že jí poskytuje tolik nového poznání všeho druhu :-) A slíbila si, že navždy alespoň trochu zůstane dítětem...

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.