Co si představíš, když se řekne Španělsko? Já třeba sluníčko, Barcelonu, moře, písečné pláže, kopu pomerančů a veselé, snědé Španěly. Španělsko je pro mě ideální letní destinace, dovolená snů. Samotní Španělé jsou velmi přátelští lidé, zvláště pak třeba na Kanárských ostrovech. S takovou vstřícností a laskavostí se málokdy setkáš. Podle některých lidí jsou ale Španělé trochu povýšení a neradi mluví jinak než španělsky, zvláště v turisticky méně navštěvovaných destinacích.
Pokud ale přijedeš do Barcelony, tak se s Katalánci domluvíš anglicky. Barcelona je pro mnohé láska na první pohled. Je to město fotbalu, samotného Gaudího, najdeš tam spoustu zajímavých památek, za zmínku určitě stojí například ulice Las Ramblas, po které se dostaneš až na pláž, k moři. Můžeš se také zastavit na hoře Montjuic nebo v chrámech, galeriích a muzechí.
Flamenco je součást kultury
Krásný je i Madrid, hlavní město Španělska. Podle mě stojí trochu v pozadí Barcelony, ale já bych si určitě zašla do muzea Prado, na které jsou Španělé náležitě hrdí.
Španělé také žijí kulturou. V jejich galeriích najdeš spoustu skvělých děl. Jsou to nacionalisti, takže většina z nich pochází právě ze Španělska – El Greco, Velazquez a další. Postupně ale, například právě v Pradu, začaly přibývat obrazy z Holandska či Vlámska. Kolébkou tradiční španělské kultury je katolictví, působí na ni víc, než se zdá – jde to vidět například při oslavách různých svátků. Stopu ve španělské kultuře ale také nechali Cikáni, hlavně pak co se hudby týká. Flamenco, jež je pro Španěly životním postojem, názorem, láskou, vášní má kořeny právě tam. Tento tanec přivezli do Španělska právě Cikáni, žijící v Andslusii. Hlavními disciplínami flamenca jsou zpěv a tanec, doprovází je rytmická kytara a tleskání.
Co se jí ve Španělsku
Co se mi na Španělsku ještě líbí, je jejich kuchyně. Taková variace jídel se jen tak nevidí. Recepty na oblíbená jídla by vydaly na řadu kuchařek. Jejich kuchyně je ovlivněna hlavně arabskou a židovskou. Hojně se používá olivový olej, který Španělsko produkuje i konzumuje ve velkém. Typické jsou pro Španěly papriky, rajčata, česnek či cibule, mořské plody, maso, olivy. Některé názvy jídel se přenesly i k nám. Španělé se stravují trochu jinak než my. Nejsou zvyklí snídat, hlavním chodem je oběd, skládající se třeba i z více chodů, po něm pak následuje siesta, což my, Češi, neznáme. Španělé mají siestě přizpůsobenou i pracovní dobu, často večeří až po osmé hodině.
Mezi oblíbená jídla patrí například Gazpacho, což je studená polévka z paprik, rajčat a cibule, ochucená octem. Já si oblíbila tortily, které dělám s rajčatovou omáčkou ochucenou chilli a oreganem, maso dávám kuřecí. Známá je také paella, což je rýže se šafránem. Podává se v kombinaci s mořskými plody, vepřovým nebo skopovým masem, výborně chutná ale i jako vegetariánská varianta. Skvěle vypadá i la escalibada, směs paprik, rajčat, lilků a cibule. Spoustu zajímavých receptů najdeš i na internetu.
Ve velkém Se ve Španělsku pije káva, hlavně s mlékem. Oblíbená je i sangria, nápoj z vína či jiného ovoce. Plusem je, že nemá moc alkoholu. Španělé všeobecně mají velmi dobrá vína, ať už bílá, nebo červená, velmi dobrá mají i vína růžová.
Kdybych si měla vybrat cizí zemi, kde bych mohla žít, bylo by to Španělsko, konkrétněji Barcelona, kde je pořád co dělat. Jelikož mne zajímá umění a kultura, mám ráda víno, spoustu zeleniny, hlavně pak papriky a rajčata, je pro mě Španělsko prakticky ideální.
Kdyby sis mohla vybrat, ve které zemi bys chtěla žít?