Výzva: Zužitkuj na Slečně lásku k psaní

Je jedno, kolik ti je let, zda pocházíš z vesnice nebo z velkoměsta, z jednoho či druhého koutu republiky. Důležité je, že umíš obstojně psát a především tě to baví. Pokud na tebe naše požadavky sedí a chceš si rychle přivydělat pár korun, nemarni čas a rovnou žhav textový editor. Budeš ho totiž potřebovat.

Připravit, pozor, start…!

Proč?
Protože nám neustále chodí spousta e-mailů od zájemkyň o pozici redaktorky na našem webu. Zaslání ukázkových prací, komunikace, zakládání nových přístupů do administračního prostředí, domlouvání se na tématech ukázkových článků a podobně – to všechno je zdlouhavé, a pokud opravdu nejsi rozhodnutá, že by tě to bavilo, tak koneckonců i zbytečné.

Teď máš jedinečnou příležitost – pošli nám článek a pokud se nám bude líbit, ihned ho publikujeme a tobě za něj obratem pošleme odměnu. A budeš-li mít zájem, můžeme se poté domluvit i na další spolupráci. Zatím ale nebudeme předbíhat…

Chceš to zkusit?
Vyber si jedno ze tří nabídnutých témat (pokud chceš, tak klidně všechny) a zpracuj k němu článek, který nám musíš poslat nejpozději do stanoveného termínu. Z došlých příspěvků si poté vybereme ty nejlepší, které publikujeme na stránkách úplně stejně, jako by ho napsala redaktorka, která na Slečnu přispívá pravidelně. Budeme-li se rozhodovat mezi více zajímavými, vyhraje ten, který přišel dříve. Za každý PUBLIKOVANÝ článek dostane jeho autorka honorář 100 korun.

Jaké články mají šanci uspět?
Všechny články na Slečně píší holky jako ty. Chodí do školy, na brigády, řeší své vlastní potíže s kluky, chtějí vypadat k světu, přestože se ráno probouzejí s účesem á la křoví a podobně. Spojuje je chuť psát, odvaha hovořit o vlastních zkušenostech a mít neustále oči otevřené. Nudné články pouze s obecnými radami, které odněkud “obšlehneš” nám v podstatě ani nemusíš posílat. Nad každým tématem se snaž zamyslet nejen jako autorka právě vznikajícího článku, ale zároveň jako čtenářka, která očekává, že se v článku dozví něco zajímavého, užitečného; něco, co ji povzbudí nebo alespoň pobaví a pomůže k odreagování po zatraceně náročném dni.

Jak má článek vypadat?
Neexistují žádná striktní kritéria, kolik musí mít článek znaků, jaké má mít řádkování a tak dále. V případě délky sama zvaž, kdy je text příliš krátký a kdy naopak natolik dlouhý, že ho většina čtenářů nedočte do konce nebo zavře rovnou po otevření – zdlouhavé romány s rozvleklou pointou se dnes nikomu číst nechtějí. Obecně je ideální přibližně jedna až jedna a půl stránky textu ve Wordu.

Text nijak zvlášť neupravuj, nehraj si 3D nadpisy, nevkládej do něj obrázky – to všechno je naprosto zbytečné a nás hodnotící to rozhodně nijak neohromí. Článek napiš běžným písmem (např. Times New Roman, Calibri apod.), běžnou velikostí, odstavce odděluj mezerou (vhodné je použití také podtitulků). Pro inspiraci mrkni do některých publikovaných článků.

Kromě stylistiky na úrovni je důležitá i dobrá znalost pravopisu. Všechny články procházejí editací a následnou korekturou, chyby přece děláme úplně všichni. Ovšem narovinu: pokud je text plný překlepů a zásadních gramatických prohřešků vypovídajících o nízké gramotnosti autora, nepomůže mu ani sebelepší myšlenka. Nejužitečnější rada na závěr: než nám článek pošleš, důkladně si ho po sobě ještě jednou přečti.

Vybrat si můžeš z těchto tří témat:

1) Bělení zubů
2) Křečové žíly
3) Kam na rande v jarním období

Jak se k tématu postavíš a jakou metodu získávání informací zvolíš, je jen na tobě. Pamatuj ale, že všechny články projdou kontrolou pomocí speciálního softwaru, zda se nejedná o plagiát.

Deadline: 12. března 2011, 17.00 (Pokud tvůj text vybereme, ozveme se ti do tří dnů po tomto termínu)
Text pošli e-mailem na adresu: eliska.rakova(zavináč)slecna.info

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.