Brigáda na telefonu? Jen pokud máš silné nervy

Na pracovních serverech se neustále objevují nové inzeráty nabízející práci v telemarketingu nebo na pasivních telefonních linkách. Co tato práce obnáší? Zeptala jsem se lidí, kteří už s tímto typem brigád mají zkušenosti.

Aktivní prodej přes telefon

Tato práce se odehrává většinou v takzvaných callcentrech. Úkolem jednotlivých operátorů je obvolávat potenciální zákazníky a nabízet jim nějaký produkt. Pokud má zákazník zájem, operátor vyplní objednávku. Na počtu úspěšně prodaných produktů závisí plat operátorů.

callcentrum

Julie, 18 let: Za ten stres to nestojí

Julie pracovala v telemarketingu přes půl roku. „Když jsem překousla, že to, co dělám je nemorální, nepoctivé a vůbec ošklivé, tak jsem si přišla na pěkné peníze. Výhody jsem viděla například v systému odměňování. V callcentru za průměrné výsledky dostanete na hodinu většinou víc než na jiné brigádě. Navíc jsme dostávali odměny za nové spolupracovníky, které přijali na základě našeho doporučení,“ říká Julie. Nelíbilo se jí však, že na odpoledních směnách po škole musela často být až do devíti večer. „Byl to stres. V callcentru jsem pravidelně konzumovala energy drinky, což jsem na jiných brigádách nepotřebovala, byla jsem vyčerpaná, vymluvená. Taky mi vadil smysl té činnosti, ale jako student s potřebou příjmů jsem držela pusu a krok a byla ráda, že vydělávám. Každopádně je to pro mne cenná zkušenost.“

Lenka, 23 let: Komunikovat s cizími lidmi po telefonu je vyčerpávající

Lenka vydržela práci v telemarketingu jen dva týdny. „Už jsem to prostě nemohla vydržet a radši jsem rychle skončila,“ tvrdí. Čím pro ni byla tato práce tak vyčerpávající? „Komunikovat s cizími lidmi po telefonu je obtížnější, než to na první pohled vypadá. Nikdy nevíte, na koho narazíte a jestli vám nepraští s telefonem. Nebo to může být nahluchlý důchodce, který nepochopí, co po něm chcete,“ směje se. Podle Lenky si člověk nesmí tuto práci příliš pustit k tělu a nesmí si brát osobně to, že mu lidí praští telefonem nebo vynadají, že je otravuje.
„Nejvíc mi vadil věčný nátlak ze strany vedení, že MUSÍME za den prodat tolik a tolik zboží. Na nástěnce se každý týden vyvěšovalo porovnání s ostatními operátory, kde bylo vidět, kolik kdo prodal. K tomu navíc osm hodin poslouchat šílené pípání vyzváněcího tónu ve sluchátku – to dokáže za týden vymazat mozek z hlavy. Prostě nic pro mě,“ říká studentka.

Pasivní linka

Úkolem pasivní linky nebývá nabízení produktů, nýbrž podávání informací a rad zákazníkům. Operátoři čekají, až jim někdo zavolá, a pak s nimi řeší jejich konkrétní problém. Mezi pasivní linky patří různé „helpdesky“ počítačových firem, informační linky a jiné.

Zuzka, 26 let: Dotazy některých lidí byly neuvěřitelné

Zuzka prošla už celou řadou brigád a pracovala také na pasivní lince telefonické společnosti. Tato linka má poskytovat širokou paletu informací – od telefonních čísel, přes informace o firmách, dopravě a tak dále. Úkolem Zuzky bylo čekat na volání zákazníka a poté mu okamžitě poskytnout potřebnou radu.
„Většina dotazů se týkala dopravního spojení, kulturního programu či telefonních čísel. Občas jsme ale odpovídali i na velmi netypické otázky, například z jakého dřeva se vyrábí sirky, kolik váží Ned Flanders ze seriálu Simpsonovi a tak podobně,“ směje se. „Pokud to nebylo úplně nemožné, odpovídali jsme zákazníkům i na tyto neobvyklé dotazy.“
A jak Zuzku tato práce bavila? „Bavilo mě to moc, protože to nebylo stereotypní. A na rozdíl od aktivního telemarketingu volali zákazníci nám, že něco potřebují, a nikoliv naopak. Určitě mohu tuto práci všem doporučit.“

Sjednávání schůzek

Tato brigáda spojuje prvky telemarketingu a osobního nabízení produktu. Úkolem většinou je obtelefonovat určitý počet potenciálních zákazníků, nabídnout jim produkt a dohodnout s nimi schůzku, kterou potom uskuteční sám volající, nebo některý z jeho nadřízených.

Jakub, 25 let: Nejhorší je „prokousat“ se přes sekretářky

„Ke sjednávání schůzek po telefonu jsem se dostal, když jsem pracoval na pozici Product Manager v jedné firmě,“ vzpomíná pětadvacetiletý Jakub. Přímé oslovení cílové skupiny či jedince je podle něj nejúčinnější způsob, jak nabízený produkt prodat. „Nejdříve jsem volal přibližně deseti až patnácti lidem denně a domlouval schůzky. Pak následovaly dny, které jsem trávil právě na sjednaných schůzkách, případně jsem dohlížel přímo na vyřízení zakázky.“
Jakub se setkával s různými reakcemi lidí. „Pro úspěch je nejdůležitější dovolat se správnému člověku. Nejhorší jsou samozřejmě reakce sekretářek ve středně velkých firmách, které jsou obvykle neskutečně arogantní.“

Co dodat na závěr?

Snad jen – než se rozhodneš přijmout brigádu na telefonu, dobře se psychicky připrav na velký nápor na nervy. Nepříjemné reakce lidí mohou být pro slabší povahy velmi stresující a tlak zaměstnavatelů na co nejvyšší výkon operátorů může udělat z obyčejné letní brigády peklo na zemi. Cítíš se na takovou práci? Ať už je tvá odpověď kladná nebo záporná, Slečna ti při hledání letní brigády drží palce.

Máš už s telemarketingem také nějaké zkušenosti?

Hanka S.

Čerstvá absolventka Filozofické fakulty MU v Brně, momentálně na volné noze. Zajímá se o literaturu, fantasy, přírodu a sport. Ráda se učí nové věci, maluje a tvoří. Když může, vyhne se stresu a namyšleným lidem.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.