13. května – nezapomeň na maminku

kvetinyDruhá květnová neděle je tu coby dup, proto bys rozhodně neměla zapomenout na svou maminku. Slaví totiž svůj den matek a určitě si zaslouží, abys ji popřála a dala alespoň malou kytičku na důkaz toho, že ji máš ráda!

„Mothering Sunday“

Kdy se den matek začal slavit? Předchůdce tohoto svátku vznikl již v šesnáctém století v Anglii. Tehdy se mu říkalo „mateřská neděle“ a oslavovala se ženskost a plodnost. V USA počátky tohoto dne sahají do roku 1872, kde ho poprvé navrhla Julie Ward Howeová a věnovala tento den celosvětovému míru. Koncem 19. století za práva žen začala bojovat Anna Reevers Jarvisová z Philadelphie, matka jedenácti dětí. Po smrti Anny se v této oblasti začala angažovat její dcera. Oficiálně byl v USA Den matek uznán roku 1914. Od té doby každoročně druhou květnovou neděli matky nepracovaly, nevařily, neuklízely. Všechno obstarávaly jejich ratolesti, které navíc maminky ochotně obsluhovaly. Dospělí posílali matkám pozdravy a blahopřání. Občané USA se zdobili květinou – bílou ten, kdo maminku už neměl, a červenou ti ostatní.

Do Československa Den matek přišel v roce 1918, kdy se do poválečného Československa dostalo na pomoc domácnostem mnoho amerických sociálních pracovnic. Tento nápad začaly v naší vlasti šířit některé spolky – Červený kříž, Sokol, Orel a třeba katolické spolky. Velkou zásluhu na rozšíření tohoto hezkého svátku měla i Alice Masaryková, maminka prvního československého prezidenta Tomáše G. Masaryka.

 

 

Mamince
Mamince k jejímu svátku,
jen pár řádků na památku:
Za to, že je vždycky s námi,
za to, že hojí nám rány.
Za to, že s ní se nám žije snáz,
za to, že je stále plná krás.

 

 

Růže
Podávám Ti, mámo, růži,
zkus se usmát,
to Ti sluší.
Já mám mámu tuze krásnou,
když se směje,
všichni žasnou.
Já mám mámu nejkrásnější,
mému srdci nejmilejší.

 

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.