Anička, 16: “Udělal mi ze života peklo!”

anickaUž to tak na světě chodí. Lidé přicházejí a odcházejí, svět kolem nás se neustále mění – když bylo Aničce třináct, její rodiče se rozvedli a její máma si našla přítele, ke kterému se brzy i se svými dětmi přistěhovala. I když se nový „strejda“ zdál být v pohodě, Aničce za zády její matky udělal ze života doslova peklo!

Příběh Aničky:

„Moje máma je zdravotní sestřičkou a bydlíme v malém domě společně s mými malými bratříčky – dvojčaty. Táta se od nás odstěhoval, když mi bylo dvanáct. Nějakou dobu jsme bydleli my čtyři úplně sami, ale máma jednou přivedla domů nějakého pána a představila nám ho jako „strejdu Ivana“. Mně bylo samozřejmě hned jasné, že je to její přítel.

Ze začátku to všechno bylo super. Máma byla šťastná a Ivan se o nás staral jako o své vlastní děti. Kupoval nám dárečky a bral nás na samé skvělé výlety. Nakonec jsme se přestěhovali do jeho krásného velkého domu a tehdy jsme si žili jako spokojená rodinka. Nepotřebovali jsme už snad víc, abychom byli šťastní.
Jak už jsem říkala, má máma je zdravotní sestřička. Z toho důvodu měla občas noční směny, takže jsme pak byli v domě pouze s Ivanem. Vždy nám uvařil špagety nebo jiné naše milované jídlo, dovolil nám dívat se na nějaké filmy a pak se staral o to, aby jsme šli spát. Vždy šel do pokoje mých bratrů, přikryl je peřinou a dal pusu na líčko na dobrou noc. To samé dělal mě. anicka2Bylo to milé, ale jako třináctiletá slečna jsem začala mít pocit, že už jsem přeci jen dost velká na to, abych se zvládla zahrabat do peřiny sama, aniž by mi kdokoliv před tím musel natřípat polštář a pak zhasnout světlo. Docela mi vadilo, že vždy chvíli stál u dveří a tak zvláštně se na mě díval.

I když mi to přišlo opravdu divné, snažila jsem se to neřešit. Vždyť všechno tak skvěle klapalo! Jednoho dne Ivan dokonce při naší společné večeři požádal mámu o ruku a ona řekla „ano“ a brečela štěstím. Zdálo se to být všechno tak perfektní!

Jeden večer se ale stalo něco více než divného. Byla jsem sama ve svém pokoji, převlekla se do pyžama a chystala se do postele. Když jsem se však podívala ke dveřím, stál tam ON a díval se na mě. Pozoroval, jak se převlékám! Řekl mi, že mě přišel zkontrolovat, jestli už jdu spát… Já na to, že je to v pořádku, ale že už nejsem malé mimino, aby mě musel pořád kontrolovat, že to zvládnu sama. On zavřel dveře a přišel k mé posteli.
Nevím už jak, ale najednou se mě začal dotýkat. Nevěděla jsem ani, že to, co dělá, dělat nesmí. Byla jsem z toho zmatená a taky vyděšená, takže jsem raději mlčela. Věděla jsem ovšem, že nechci, aby se mě dotýkal i příště. Neměla jsem odvahu se se svým problémem někomu svěřit. Ivan mi řekl, že to je naše malé tajemství a není potřeba, aby o tom máma věděla. A já jsem hlavně chtěla, aby máma byla pořád tak šťastná – vždyť jsem její štěstí nemohla pokazit kvůli takové hlouposti, myslela jsem si.

Byla jsem bláhová, když jsem si myslela, že se to už nebude opakovat. Ivana jsem se začala bát, nemohla jsem se mu podívat ani do očí. Ve svém vlastním pokoji jsem si nepřipadala ani trochu bezpečně a pořád jsem se hrozila večera, kdy máma odjede do nemocnice na noční směnu. Všechno se to projevilo i v mém celkovém chování. Nemohla jsem se soustředit na učení, takže to se mnou ve škole začalo jít hodně z kopce. Postupně se se mnou přestali bavit i mí tehdejší kamarádi. Byla jsem v začarovaném kruhu.

Mé deprese zašly tak daleko, že jsem si začala řezat ruce. Vím, byla to hloupost, ale nějak jsem si tím vybíjela všechen ten vztek na okolní svět. anicka2Škrábance jsem ukrývala pod dlouhými rukávy a mámě na mém chování nepřišlo nic tak divného. Myslela si, že jsem prostě v pubertě a že mě to přejde.

Jednoho dne si ale mých ran na rukou všimla starší sestra mé kamarádky, u které jsem zrovna byla. S Kamilou jsem se seznámila v jednou kroužku a občas jsem u ní doma přespávala – jen tak jsem mohla mít pokoj. Jana, Kamilina sestra, se mě začala opatrně vyptávat, proč si řežu ruce, a řekla, jestli mám nějaký problém, tak se jí s ním můžu klidně svěřit. Začala jsem jí vyprávět o všem, brečela jsem a nakonec se z toho úplně zhroutila na podlahu. Jana nevěřila vlastním uším a řekla mi, že si to v žádném případě nesmím nechávat pro sebe, protože to, co ON dělá, je velice špatné.
Měla jsem strach, ale mámě jsem se nakonec přeci jen svěřila. Dlouho jsem čekala na chvíli, kdy budeme samy jen my dvě a nikde poblíž nebude ON. Všechno jsem jí opatrně s pláčem řekla. Máma zbledla, začaly se jí po tvářích koulet obrovské slzy a pevně mě objala. Měla na Ivana obrovský vztek a když přišel domů, bylo to opravdu příšerné.

Objevil se ve dveřích a máma začala hystericky křičet a házet po něm vše, co jí padlo pod ruku. Utíkala jsem za mými bratry nahoru do jejich pokoje. Na půl cesty jsem ale zaslechla ránu a hrozný řev. Ivan mámu praštil a ona běžela za mnou po schodech  na horu. Kousek od oka měla obrovskou krvavou ránu, byla fialová a celá se třásla. Vypadala jako duch!

Nahoře na mě a na bratry začala ječet, ať se rychle sbalíme a vezmeme pouze to nejnutnější. Vzali jsme pár tašek věcí a utíkali jsme pryč z „domu hrůzy“. Pár dní jsme pak bydleli v hotelu. Máma mě vzala na policii a tam jsem musela říct všechno, co mi ON dělal. Bylo mi hrozně trapně, ale snažila jsem se to popsat. Nevím, co se s ním stalo pak, protože s mámou jsme o něm od té doby vůbec nemluvily.

A proč vám svůj příběh teď po třech letech vyprávím? Chci, abyste holky věděly, že pokud vás někdo obtěžuje, nesmíte udělat stejnou hloupost jako já – neříct to nikomu. Doplatíte na to jedině vy samy!“

Připravila: Eliška R.
Foto: Slink

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

19 Comments
 1. ahojky je mi moc líto co se ti stalo…mosel to být pro tebe hrozný zážitek.
  Jsem ale ráda že si se z toho dostala ..i když se na to nedá zapomenout

 2. Teda chudák Anička!! To muselo být příšerný!! Já nevim co bych na jejím místě dělala!!!! Ale určitě bych to aspoň někomu řekla : např. kámošce. Opravdu jí lituju!!!! :-( Na to do smrti nezapomene!!!! :-( :-(

 3. Aničko, buď ráda, že to takhle dOpadlO. Mě taky sexuálně obtěžoval mámin přítel… Když jsem jí to řekla, jen se s ním pohádala, ale jejich vztah pokračuje dál. Sice mi už dal pokoj, ale to, že to mámě bylo jedno, jí nikdy neodpustím a už jí nemOhu věřit.

 4. Teda chudina Anička! Ja som na tom skoro podobne! Mamin frajer(už môjho oca nechce veľmi dlho) mi furt hovorí že som tučná ako prasa(aj ja sa tak považujem, ale nie veľmi, veď je to len kus od brucha!!! a potom začala aj mama.), že mám veľké cecky(poznáte tie šialené reči…a mne hrozne ale hrozne idú na nervy! kto by toto počúval každý deň?!), vykrikuje von oknom že Natálka(ja) chce toho a toho(aj keď ten “toho a toho” bol mojim “frajerom” možno 2 dni v prvom ročníku,a na ďalší deň som mu dala kopačky), potom je jeho zvykom hovoriť že sa učím hrozne dlho(no a čo..nemôžem za to že sa furt sústredím na iné, ale hlavne že SA UČÍM!!), ďalej že čo furt sem gabem tie kamarátky, že nemá kus pokoja a podobne-tak ale čo mám byť sama ako kvapka v hrnci??Nemám ani súrodenca, iba počítač! Hláávneže jemu kamaráti chodiť-do jeho domu-môžu! Ej pekne!Ale hrozne ma to vie najedovať, a aj to, keď hovorí o jednej mojej kamarátke že vyzerá akoby ju prešiel kamión. >:-(( Hrôza. Dokonca som mu už dala aj niekoľko faciek a tak, a za všetko za čo ma urazí kričím..ale on stále pokračuje vo svojom čiernom humore. A mama práveže keď som jej to hovorila, bola skoro furt na strane jeho. A keď dačo tak jačí na oboch(na mňa viac) a tento idiot(mladší od nej od neviemokoľko rokov!) ju bije ako nejakého skúseného boxera(!!!>:-( ). Napríklad on robí totálnu vedu za to, že chcel ísť ešte na počítač, že nech ho nechám zapnutý, a potom keď som vypínala ma napadlo že ho mám nechať zapnutý. Radšej som nebola zvedavá na to čo sa bude diať. Ceril na mňa zuby, skoro ma zaškrtil, bil ma a tak. Hoci sa vraví Múdrejší ustúpi, ale to sa nedalo, tak som začala vrieskať, obaja po mne hviakali…a keď som rozprávala tak som mala triašku aj na tele aj v hlase..a v noci v posteli mi hrozne búchalo srdce a skoro celú som bola hore. Taký čierny humor, hvekot, nadávky od neho počujem skoro každý deň. A niekedy keď trebárs omylom nasilu zavriem notebook, už hovorí že ním tresnem a podobne, a začne hviakať. On si skoro furt namýšľa. Rozmýšľam že ho raz udám na políciu, ale nie je to ľahké lebo celá rodina aj decká-okrem krstnej ktorá ho má rada ako-tak-ho priam zbožňuje čo neznášam. Neviem čo mám s ním už robiť. Je brutálne hrozný. Čo povie, ak si sem dovediem nejakého frajera keď si nájdem? Bude do mňa dobiezať, že “Natálka má frajera” a bude to kričať von oknom? Toho sa len bojím, ako už len na toto zareaguje… ja sa tu teraz bojím všetkého čo spravím…

 5. Chudinko… To je hrozný! Bohužel nevím, co bbych ti poradila… Můžu se jenom zeptat na jednom fóru, chodí tam hodně lidí a poradí. Pokud mi to dovolíš zkopírovat… Mě to jenom ´připomíná jeden dokument o lvech. Když si lev najde lvici a ta má lvíčata, která nejsou jeho, tak je sežere, aby se lvice věnovala jemu a ne mláďatům. Jediný způsob, jak mu v tom zabránit je, že je lvice bude chránit…

 6. číslo je 800 155 555 můžeš zavolat kdykoliv je to i zadarmo a radši si zajdi třeba ke kámošce to bude nejlepší zaprvé tě tam nikdo z rodiny neuslyší zadruhé se můžeš vyplakat kámošce na rameno… radím ti udělej to co nejdřív! pak napiš jak to dopadlo!

 7. Sparkly: tohle mi odpověděly na tom fóru….

  Co promluvit si o samotě s maminou???? Trošku ji zpracovat na svoji stranu…

  No…pokud jde o to,jak se chová a že ji bije, navíc kvůli zbytečnostem..okamžitě na policii…i kdyby volala nějakou linku důvěry,tam jí řeknou to samo..ohledně tohoto není jiné východisko…nebo se s ním ta matka musí rozejít a když to nevidí, že její dcera to zrovna moc dobře nesnáší, tak to asi moc dobrá matka taky nebude.
  A pokud jde o to,že jí říkají, že je tlustá..tak to mám osobní zkušenosti..nejlepší je používat asertivitu.Prostě se chovat jako by nic, s ledovým klidem a když řeknou,že jsi tlustá, tak prostě řekni..však jo..jsem tlustá a vůbec mi to nevadí (prostě i když ti to vadí….tímhle je vykolejíš a za nějakou dobu je to přestane bavit,když ti to nepolze na nervy).
  Toť asi má rada..ale s někým kdo mě bije prakticky bezdůvodně,bych se na nic neohlížela a iokamžitě bych běžela na policii!!!

 8. limetka: “ale s někým kdo mě bije prakticky bezdůvodně,bych se na nic neohlížela a iokamžitě bych běžela na policii!!!”
  to se ti to říká! fakt bych tě chtěla vidět!

Leave a Reply

Your email address will not be published.