Brýle nejen pro krásu, ale i pro sport

Za brýle se už dnes snad nikdo nestydí. Ba dokonce jsou vyhledávaným doplňkem outfitu mnohých z nás. A to ať už dioptrie máme, či nikoli. Podtrhují naši osobnost a někdy nám dokonce dodávají autoritu. Druhů je nesčetné množství od těch slunečních, kulatých, úzkých, šišatých až po dioptrické, které pomáhají dorovnat vady zraku. Existují ale i brýle speciální, které nám mohou pomáhat při oblíbených aktivitách. Jedná se o sportovní brýle.

Jo brýle, to je dnes věda. Když pomineme tvary a barvy, kterých je určitě hodně, jedná se především o vlastnosti. Brýle pro sportovce, pro řidiče, každé mají jiné vlastnosti. Například i samozatmavovací brýle mají více druhů. Některé brýle zatmavením reagují i na umělé světlo ne jen sluníčko. Intenzita zatmavení jde přes několik mezistupňů a dokáže se velmi rychle měnit. Takže pokud z pláže vejdeš do hotelové haly například, uvidíš okamžitě stejně dobře a jasně aniž bys musela brýle sundat. Mimo jiné chrání tvoje oči před sluncem stejně kvalitně jako opalovací krém pokožku. Nevyplatí se podceňovat výběr. Je to investice, která ti vydrží dlouho a rozhodně se vyplatí. Stejně jako používáš brýle při lyžování, kde jsou rozhodně nutné i při dalších sportech ti mohou pomoci a dopřejí pohodlí.

Kdy je použít?

Každý typ těchto brýlí je vhodný pro použití při jiném sportu. V zásadě ale existují na každý sport od tenisu, běhu, cyklistiky po plavání, golf apod. nějaké vhodné brýle. Pokud se zrovna ptáš, jaký v tom může být rozdíl, tak velký. Každé brýle jsou navržené jinak, aby splňovaly určité parametry. Například se vždy zohledňuje, kde je sport vykonáván, tedy v jakém prostředí a zda mají být dioptrické či nikoli. Sportovní brýle ti pomohou zlepšit sportovní výkon, mohou být samozatmavovací, a tím pádem uvidíš skvěle, když bude svítit sluníčko i když bude pod mrakem. Existují například i brýle do mlhy, které ti zlepší zrak a můžeš se lépe orientovat v prostředí. Samozřejmě použití správného typu brýlí má i bezpečnostní účinky. Oči jsou chráněné a snižuje se riziko poranění oka. Stejně tak jak je tento typ brýlí šikovný, je i stylový. Vybrat si můžeš z mnoha obrouček i tvarů tak, aby ti nejen skvěle sloužily, ale abys vypadala šik.

Jak si vybrat?

S výběrem by ti měl pomoci odborník. Musí vědět, k jakému účelu brýle budeš chtít, zda máš oční vadu, a co přesně od používání očekáváš. I pokud nejsi vrcholová sportovkyně, ale například ráda a často jezdíš na kole, budou se ti brýle hodit. Tím, že se poradíš s odborníkem, zamezíš špatnému výběru. Brýle tě ochrání před prachem, sluncem, zlepší ti viditelnost, ochrání oči. A přiznejme, budeš vypadat jako profesionál. Pokud máš dioptrie a brýle nosíš každý den, stejně tak chodíš sportovat a potřebuješ ještě brýle sluneční, nemusíš mít troje. Pokud si správně vybereš, budou ti stačit i jedny, které mají všechny vlastnosti, které potřebuješ, a ještě budou stylové. Nakoupit můžeš například v optice www.optikamaja.cz. Skvěle ti poradí, vyberou vhodný typ a můžeš si pohodlně vybrat.

Nepodceňuj výběr a koupi sportovních brýlí! Na tržnici je možná seženeš za dvě stovky, ale rozhodně nebudou plnit svůj účel. Jsou to vyhozené peníze. Kvalitní brýle ti vydrží několik let, a pokud brýle ráda pokládáš volně do kabelky nebo kamkoli, kam to není vhodné, nechej si je potáhnout vrstvou proti poškrábání. Tím jejich životnost ještě prodloužíš.

Adéla Dokonal Rovenská

Mladá, vdaná, šťastná a plná zážitků - 24 let není žádný věk, ale je to ten nejkrásnější. Ráda jí, ráda se baví, poznává vše nové a miluje vztahy. Je otevřená a vděčná životu, že jí poskytuje tolik nového poznání všeho druhu :-) A slíbila si, že navždy alespoň trochu zůstane dítětem...

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.