Ohlédnutí za rokem 2008

kalendarKdyž se ohlédneme za uplynulým rokem 2008, jeví se před námi spousta událostí – šťastných i těch nepříliš veselých. Pojď si přečíst, co všechno se v uplynulém roce stalo – za každý uplynulý měsíc roku připomeneme jednu významnou událost, která se zapsala do historie či jinak zásadně ovlivnila životy lidí.

LEDEN – Smrt amerického herce Heatha Ledgera. Zemřel náhle a nečekaně, zřejmě špatnou kombinací léků. Byl nalezen správcem svého luxusního bytu v New Yorku v úterý 22. ledna. Policie poté potvrdila smrt nešťastnou náhodou. Předtím, než herec vydechl naposledy, stačil dotočit svůj zřejmě nejúspěšnější film – Temný rytíř.

ÚNOR – Nesmíme zapomenout na to, že 25. února 2008 získala prvního Oscara v historii česká zpěvačka – Markéta Irglová. S Glenem Hansardem (jejím osobním partnerem i kolegou) nazpívala písničku Falling Slowly k jejich hudebnímu filmu Once.irglova

BŘEZEN – 20. března se v česku stala největší nehoda v historii dálnice D1, 100 km směrem na Prahu. A přestože se v „plechovém masakru“ ocitlo více než 185 vozů a desítky lidí byly zraněny, jako zázrakem nikdo nezemřel.

DUBEN – Odhalení snad největšího tyrana za poslední dobu – Josefa Fritzla. Po dlouhých 24 let věznil svou dceru Elizabeth. Zplodil s ní 7 dětí, z nichž jedno zemřelo. K odhalení došlo vlastně náhodou – Keirstin onemocněla a byla nucena jet do nemocnice, kde žádali její matku – vězněnou Elizabeth. Celý případ se stále šetří, ovšem jestli Fritzl dostane doživotí není ještě úplně jisté.

KVĚTEN – 3. května vydechl naposledy občasný zpěvák a kytarista kapely Tři sestry František Sahula. Sahula šel jako obvykle do hospody – tentokrát zřejmě zapít své propuštění z vězení – a na cestě zpět ho přepadli dva mladící, ubili ho k smrti a z kapes mu sebrali tisíc korun.

ČERVEN – 8. června bylo nazeleno tělo pohřešovaného malého Jakuba Šimánka. Více jak měsíc pátrání přineslo výsledek – tělo bylo nalezeno u železnice a jak vyšetřování prokázalo, chlapec byl zabit pedofilem ze Slovenska.

ČERVENEC – 8. července byla podepsána smlouva o umístění americké radarové základny v Česku. Přesto smlouvu čeká ještě dlouhá cesta – a to ke schválení zákonodárců a pak k samotnému podpisu našeho prezidenta.

SRPEN – 8. srpna překočila gruzinské hranice ruská vojska. Důvodem byla rozsáhlá gruzinská operace proti Jižní Osetii. Válka zatím přinesla více jak 200 obětí.

ZÁŘÍ – Začíná velká ekonomická krize. Krachují největší bankovní společnosti v USA, krize zasáhla jak hypoteční tak akciové trhy. A protože je Amerika úzce spjata s Evropou, krize se už projevila i na našem kontinentě.

ŘÍJEN – 16. října v plamenech navždy zmizelo levé křídlo Průmyslového paláce v Praze. Škody se mohou vyšplhat až k jedné miliardě.

LISTOPAD – Prezidentem USA byl zvolen Barack Obama. Do své plné funkce nastoupí již v lednu. Potýkat se bude nejen s běžnými záležistostmi USA, které jsou jistě nemalé, čelit bude muset ale i velké ekonomické krizi.

PROSINEC – Izrael je aktuálně ve válce s Hamásem, palestinským radikálním hnutím. Od soboty Izrael bombarduje pásmo Gazy.

Text: Míša K.
Foto: sxc, imdb
Informace čerpány ze serveru novinky.cz

22 Comments
  1. Terééz: Gott se oženil a pořád zpívá, Slečna tě bavila hromadou článků a po delší době jsme se nedočkali žádné stupidní reality show typu VyVolení v televizi – to je pozitivní víc než dost, ne? :D

  2. Jen jsem tam nenašla, že zemřel Tomáš Baťa. Nevím jestli to patří do významných událostí a už vůbec tím že zemřel letos, ale mám pocit že jo.

  3. jen bych ještě dodala něco ke krizi – ona se projevila celosvětově a nejvíc na ni doplatí chudé africké a asijské státy (dostávali štědré dotace od EU a USA, které ted půjdou na záchranu ekonomiky). Já osobně jsem teda zatím víc prožívala smrt pana Bati…nejen proto, že studuju “jeho” univerzitu, ale také že to byl velmi významný Čech

  4. ja nevedela, ze Heath Ledger zemrel :(… a s tim radarem nesouhlasim, (myslim s jeho souhlasem, ne s timto clankem:))) ptz nechci, aby byla CR timto zpusobem zviditelnovana…

  5. Ještě bych chtěla asi to nevíte, ale čeko kupuje letadlo Tomáše Baťi. Strýc jel podepisovat smlouvu do Ameriki. Tam se bude spravovat a asi v roce 2010 by ho měli převézt sem knám. Jen taková informace pro zajímavost:D

  6. zajímavý článek, jrn mě rozčílil ten fritzl já bych ho za trest šoupla někam, kde mu budou dělat stejnou hrůzu, kterou dělal své dceři, je to fakt odporný.

  7. Nápad na článek byl dobrý…ale pojala bych ho trochu jinak,pozitivněji.A nedávala bych ke každému měsíci jen jednu událost…

  8. super článek :)) mohl by být napsán trochu optimističtěji :) rok 2008 přece nebyl nejhorší ,jenom jsou všechny smutné události nahormaděny ,ale super :)

Leave a Reply

Your email address will not be published.