Lhostejnost – to nejhorší!

LhostejnostAch ta naše mládež… Povzdech našich babiček a prababiček je více než pravdivý. Většina dnešních mladých lidí je naprosto lhostejná k dění kolem sebe. Že se volí v republice prezident? Aha, no…a kdo byl ten minulý? A co taková korupční aféra, případně vážná krize ve vládní koalici? Tak reakci na podobné otázky ani nechci slyšet. Lhostejnost je to nejhorší!

Je to měsíc a pár dnů, kdy se nám volil nový prezident a já o tom napsala článek… Eliška dokonce vyhlásila anketu, jestli by čtenářky Slečna.info uvítaly víc podobných „aktuálních článků“. Ne že bych výsledky ankety nějak předpovídala, ale fakt, že mladší generaci dívek zajímá více to, co mají na hlavě než v hlavě, je všeobecně známý fakt. Nebojte se, milé slečny, pány kluky zajímá zase play-station případně jestli vypadají dostatečně „cool“ ve vytahaných tričkách (lhostejnost je na obou stranách). Na druhou stranu mě to ale docela mrzelo, neustále jsem optimisticky doufala v nějaké překvapení…

Rozhodně nechci tvrdit, že jsem ve svých čtrnácti hltala Televizní noviny a byla odbornicí na aktuální témata. Ve čtrnácti mojí jedinou starostí bylo, jestli budu moct jít ke koním čtyřikrát nebo pětkrát za týden. A nějaké jarní líčení nebo co si kluci myslí a co říkají, mi neleželo ani v patě.  Skoro vůbec jsem se nestarala o to, co dělat, když je moje kamarádka zamilovaná nebo že má někdo anorexii. Prostě jsem si užívala svoje dětství a kašlala na podobné problémy (byla tak trochu lhostejná). Ale postupem času jsem se začala zajímat o to, co se kolem mě děje a proč.

Jasně – na střední škole, kdy jsem byla pět dní v kuse obklopená jen holkami (na obory typu kosmetička a oděvnictví fakt moc kluků nejde), jsem si občas koupila takový ten „drbací“ časopis a dívala se na obrázky krásných štíhlých modelek s perfektním make-upem. Připadám si v tomto zaostalá oproti současným náctiletým dívkám, které běžně vídám na ulici na vysokých podpatcích, s make-upem jak z módní přehlídky a účesem zrovna tak. No, já jim v džínách a teniskách konkurenci rozhodně nedělám… ALE!

Teď budu dost možná znít jak moje mamka, když mi bylo sedmnáct – ono nezáleží na tom, jak vypadáte nebo jestli máte ve skříni nejnovější kolekci z NewYorkeru, případně Dieselu… Záleží na tom, jestli se s vámi váš vysněný kluk bude mít o čem bavit i po pár týdnech chození. Jestli po otevření vaší roztomilé papulky z ní nevypadnou pouze komentáře, jak je ta či ona holka OUT případně jaká dieta a které cviky jsou nejlepší na břicho. Tohle kluky fakt nezajímá a v případě, že by několik týdnů slýchal podobné hlášky, asi byste slyšeli frázi: „Buďme jenom kamarádi.“ Ale opravdu by tím myslel, že jste fajn?

36 Comments
 1. Pravda pravdoucí…musím taky říct, že tenkrát ve čtrnácti mi bylo oblečení ukradené a jediným mým kosmetickým přípravkem byl jelení luj…neosuzuju dnešní mladé holky za to, že o sebe pečují nebo že jdou s módou (vždyť ve všech časopisecha a i v televizi jsou dokonalé herečky, zpěvačky a modelky, kterým se chtějí podobat..) ale měly by si uvědomit, že hezky se oblékat je fajn, ale svět se nestaví na tom, jestli máte triko z nové kolekce nebo z pár měsíců staré a nebo jesi máte stejnou postavu jak nějaká modelka na titulce! když jste milé, zábavné a příjemné, rozumný kluk vás přeci neodvrhne pro to, že máte staré džíny nebo pár pupínků na obličeji! A když ano, tak za to nestojí…

 2. Hrozně moc trefný článek. Je pravda, co popisuješ, protože i já se někdy nezajímám o nic jiného než o sebe.. To asi každá holka v mém věku, ale poslední dobou jsem si docela dost uvědomila, že už netoužím být tak sobecká a nehledět na sebe jen do zrcadla a starat se o to, abych byla IN. Jasně, spousta lidí pak odsuzuje za to, jak vypadáš a hodnotí..Bohužel svět se asi ze dne na den nezmění a zůstane stále stejný.
  Ovšem mělo by dojít aspoň k zamyšlení, neboť tenhle článek vystihl vše.

 3. ÚŽASNÝ článek! Mně 14 je a řeknu vám – v životě jsem na tlamě neměla make-up, radši než v botách na podpatku jdu ven v teniskách a jsem ráda, že jsem ráda. Nechci tím kritizovt holky, které se o svůj vzhled hodně starají, ale když vidím ty 11-ti leté holčičky, které mají na obličeji na prst tlustou vrstvu make-upu chce se mi zvracet. Je vážně smutné, že se dnes většina holek chová a obléká jako malé prostituky a když se jich zeptáte, kdo je to Martin Bursík, tak první, co je napadne je autor nové módní kolekce… Já osobně se teda radši starám o to, co mám v hlavě. A jsem docela pyšná, že jsem se nenechala strhnout příšerným chováním většiny mých spolužaček, které se chovají jako běhny, ve 14-ti letech kouří vodní dýmku a nosí výstřihy, za které by se nestyděla ani Anna Nicole Smith. Jasně, ať každej dělá, co chce, ale vše má svý meze! ;-)

 4. Teda musím uznat, že jsem čekala naprosto jiné ohlasy. Jsem moc ráda, že v naší republice jsou i takové slečny, které sem napsaly :-) třeba to s tou naší mládeží není tak špatné!

 5. Ahoj, moc skvělý článek…S názorem jsem na tom podobně jako vy ostatní.
  Musím sice uznat, že na mém vzhledu mi záleží, ale rozhodně se nelíčim když jdu s košem nebo pomoct mamce na zahradě…určitě je důležitější “obsah hlavy”,
  ale v mém okolí se bohužel najde jen minimum lidí, ktěří se tím řídí:-(

 6. Ahoj, Já jsemm tak něco mezi tím. Zajímá mě můj vzhled a ráda se klukům líbím, ale také mě zajímá co mám v hlavě . Poslední dobou mám ale strach že se ze mě stává jedna z těch fiflen. Nejsem ale taková. Málo kdo mě zná takovou, jaká skutečně sem a nechci se změnit : ) ..Jo a ty fifleny kterým je 11 až 14 a hrajou si na 18tky a pak se všude chlubí že je kluci tipujou na víc taky moc nemusím a bohužel u nás je velké minimum holek, které jsou alespoň trošku podobní mně : ( …….jj , všechna dnešní mládež není nejhorší a nezaslouží si to , co o nich všichni říkají : )

 7. Pěkný článek, jen nesouhlasím s tím, že když se někdo líčí, musí být hned fiflenka. Jako jo, už jsem dost let ze základky a 14 mi bylo před fůrpi času, takže teď jsme trochu mimo obraz! Každopádně souhlasím s tím, že většina holek nemá ani páru o tom, co se kolem děje, budiž nemusí je zajímat,že se volí prezident, ALE aby kurde nevěděly, kdo tam teď pět let okupoval hrad! Měly by se stydět! Ale tak taky, co čekáte, že bude? Četla jsme otázky a odpovědi na naše miss- tento ročník. Nezlobte se, ale aby si jen dve vzpomněly na nějakou operu od Smetany, nebo nevěděly, kdy vznikla Karlova univerzita ( jo, dobra já vím, že to bylo 1348, ale jim stačilo století a některé pipinky řekly i 19!) no a přitom, jak na nich všichni visí pohledy, že!

 8. Nemyslim si, ze je to tak super clanek. Nelibi se mi, ze hned hazes vsechny do jednoho pytle (mladsi generaci)… kazda holka neni barbina s dutou hlavou… a navic nezapomen, ze slecna neni JEDINA stranka, kterou navstevujem… osobne sleduju zpravodajstvi a deni ve svete. Kdyz je mladsi generace tak nevzdelana, bezducha a “napudrovana”, jakto ze moje kamosky a spoluzacky, nejsou ani z pulky takove, jake je popisujes? Ze bych mela stesti na lidi? Nejsme tak marne, jak si myslis…ale jinak souhlas s poslednim odstavcem

 9. maja: Vždyť to Kača neřekla… Nesmíš bejt zas tak vztahovačná, víš? ;-) Ona upozorňuje právě na ty vymyté panenky barbie a o normálních holkách s mozkem v hlavě (jako jsou, jak říkáš tvé spolužačky a ty) se to vůbec nedotýká! ;-)
  Terezka: Někdy jsou vědomosti mnoha fiflenek doopravdy omezené jen na nové parfémy a slevy u Prady. Ovšem některé něco vědí: třeba že fialová moc nejde k růžové apod. Neříkám, že by všechny holky měly mít přečtené všechny encyklopedie a viset u vysílání zpravodajství očima na obrazovce – ale aspoň něco málo by tušit mohly.

 10. S tímhle článekm souhlasím, Je povedný a moc hezky napsaný, ale ..
  Je mi 15 a tak se k tomu jdu vyjádřit. Popravdě, starám se o svůj vzhled.. Nevyšla bych do školy neupravená, necítila bych se dobře, jsem zvyklá namalovat si oči a obléci se do něčeho pěkného. Jako typují mě na víc, ale můžu za to?? Ne, vždyť já nemůžu za to, že jsme se trochu víc vyvinula :-) Velké výstřihy nenosím, maluji se přirozeně a stejně mě typují na víc. Mysleli si to, i když jsem na sobě měla rolák a oči nebyly zvýrazněné. Myslím, že si nehraju na starší, prostě tak vypadám a nic s tím nezmůžu.
  Pravda, moc toho nevím, o tom co všechno děje v politice, ale nemůžu tvrdit, že nic nevím .. Scénu našeho světa sleduji, jelikož mě zajímá, co se děje, ale nesedím u novin, TVa PC jenom proto, abych zjistila, něco co mě ani nezajémá. Přečtu si to, co mě zaujme a zprávy většinou shlédnu celé. Ale nejsem člověk, který by vám všechno řekla. Jsme přece mladé, tak si můžeme užít život, ne? CO zmůžeme s tím, že chtějí v naší republice postavit radar?

 11. Jsme náctiletý a na tom, že pokukujeme po klucích, chodíme na diskotéky podle mě není nic špatného :-)

 12. Tvrdit, že jsem mladá a nic nezmůžu je podle mě alibismus… za tři roky máte možnost volit, budete mít možnost dělat hromadu věcí. Ale jestli si řeknete, že jste mladé a nic nezmůžete…tak to se pak nemůžeme divit, že to u nás vypadá tak jak to vypadá.
  Dívat se po klucích není nic špatného, ale záleží na tom, jestli se díváte jen po klucích nebo i po něčem jiném..
  I když na druhou stranu mě už může být celá naše mládež ukradená. Jak udělám bakaláře, sbohem Česká Republiko! (aspon na pár let)

 13. Mě to taky mrzí na mých vrstevnicích. Ne že by mě nikdy nezajímalo, co se píše v dívčích časopisech, ale upřímně, raději jsem četla třeba National Geographic. Pravda je, že pro moje manýry moc lidí pochopení nemělo, zvlášť když jsem z křesťanské rodiny. Takže to brali jako součást “střelené” víry.
  Zajímá mě, co se děje okolo, protože to nevědění potom způsobuje takový tragédie jako byl třeba holocaust. A nechci, aby se něco takovýho ještě někdy opakovalo . . .

 14. já souhlasím s Lenus…

  je to skvělý čláek to určitě:) jen já si prostě myslím že to není pravda mnohé.. Já se třeba nemalujumoc ale prostě tag at vypadám dobře .. ráda se oblíkám dobře protože mám z toho pak radost ráda si čtu holčičí časopisy pprotože mě to baví a když tam je stupidní ščlánek tak ho mužu zkritizovat.. opravdu si myslím že je blbost íct že holky (nebo i nějaká menšina to je ejdno) čtou časáky malují se a podobně a jsou blbě- podobá se to klukum kteří říkají hezká holka blbá holka- fagt mi to tag hnusně připadá…Nevim.. ALE některé holky ví něco o prezdientech a jiné jsou borky na matiku .. a ptaly ste se snad všech holek na všechnO? .. samozřejmě jsou holky které neví naprosto nic ale to není tím že by byly barbie ale tím že jsou prostě blbé a ovlivnujou je špatnosti dnešního světa…. a i tag jich je nehorázně málo.. PROSTě myslím si- jde nějaká hoolka je to blondna,má nádherné hary je namalovaná vypadá krásně a každý kluks e za ní otoší když má k tomu ještě minisukni…. a automaticky si každá holka řekne ježiš nějaká blbá kráva jde… npapř. já sem blond, mám celkem hubené nohy a proto ráda nosim minisukně, mám na sobě větinou v pohodě hadry a když projdu s minisukní v unoru tag se na mě každý podívá straným pohledem- a proč? protože si řeknou že sem kráva namyšlená..přitom nejsem nikdo mě z nich nzená..všichni si řeknou blbá blondýna přitom já měla třeba samé 1 a jsem v 8. nevím jo ale žádný člověk nezná skoro nikoho tag dobře aby věděl kým opravdu je…

 15. Při psaní tohoto článku mě inspirovala hlavně anketa, jak je výše řečeno. Z ní vyplynulo, co je dnešním holkám přednější. Musím uznat, že momentálně žiju trošku jinde, asi 2500km od naší republiky, ale znám dost mladých holek – sestra je trenérka jednoho takového družstva.To za prvé. Za druhé, článek je mým osobním názorem, žádným průzkumem holčičí duše nebo podobně. A sami mi řekněte, co si asi mám myslet, když s drtivým náskokem v anketě o aktuálních článcích zvítězí odpověď – žádné aktuální články, nezajímá mě to!

 16. A názor stejně měnit nebudu – myslím, že ve 14 nebo 15 mají holky na kosmetiku (a to jakoukoli dekorativní) času dost.

 17. hojik,chapu,ze ty ses uz starsi,me je trinact….jen jsem chtela reagovat na tvuj prispevek,ze maji holky v 15-ti,14-ti na kosmetiku cas…..nevenek se to asi jinak starsim lidem zda,ale proste,kdyz ste mezi tema holkama,ktery do skoly prijdou krasne naliceny a vsichni tim padem vypadaj lip nez ty,je to divnej pocit….jak se zacne licit jedna,tak ostatni nechtej zustat pozadu.
  U nas ve tride se lici skoro vsechny holky a klukum se i libej vic.Bohuzel.Ver,ze kdyby takovy trend nebyl,tak dodnes nemam make-up atd.doma,jenze bohuzel….pripadam si uz nenalicena divne.OSTATNI nechtej zustat pozadu.
  Ikdyz nekdy to prehanej,moji spoluzacce to trva jen naliceni a uprava vlasu rano hodinu……Nektery holky tak ziskaj pocit dospelosti,a ze jsou slecny….

 18. mata: jsem starší, je mi 21 a můžu ti říct, že se líčím jen když to vyžadují okolnosti (ústní zkoušky na výšce, večírky, party). Nemaluju se ani do školy, a to chodím na přednášky asi s 60ti holkama, většinou perfektně upravených a taky nalíčených. Já totiž vím, že se líbím i bez líčení – a to kvůli tomu, jaká jsem, že klukům klidně nadám do volů, když si to zaslouží, nebo je na diskotéce vláčím po venku aby vystřízlivěli.
  Když mi bylo 13, moje spolužačky začaly chodit na nedělní odpolední diskotéky, začaly se líčit, nosit výstřihy a podpadky. Já jsem na to stejně kašlala a byla sama sebou a chodila si jezdit na koních. Ano, kluci na mě tak neletěli, tenkrát, ale mě bylo dobře, nemusela jsem vstávat o hodinu dřív a taky – mojí pleti bylo dobře.
  Jak jsem psala nahoře, ten článek je o mojem názoru, který mi kdokoli tady těžko vyvrátí. To, že ty máš názor jiný, je mi naprosto jasné a taky ti ho nebudu brát. Máme demokracii.

 19. ale ja nemam jiny nazor nez ty,ja sama se licim velmi slabe,skoro to nejde poznat…..jasne,my taky dospejem a hodne pohledu na svet se nejspis zmeni,jen jsem chtela vyjadrit,jak to je mezi tema mladsima……

 20. Holky, jak si tady čtu ty vaše přízpěvky, tak nevím článek mega!!!Je mi 15 a nosím výstřihy maluju se ale make up nosím jen když jdu někam tancovat…Jinak vodní dýmku už jsem párkrát měla a nepřipadá mi to jako machrovina 11-ti leté holky s make upem jako na naší škole v páté třídě co si o sobě mylí že jsou emo nesnáším holky s podpatkama tak samo nosím sice balerínky a vyzývavé trika ale jak kdy:-)většina holek mě odsuzuje za to, že mám hodně kamarádů jiného pohlaví , nevím co jim vadí když mám svojeho kluka!!!nenechají si to vysvětlit Ahoj a zase někdy marki

 21. No jak sem to precetla,tak musim rict,ze jsem taky patrila k tem “fiflenkam”. Pod vlivem mody jsem se zacala malovat a musim uznat,ze jsem to prehanela:D.Ale ted jsem nejspis dospela,protoze se nemaluju a ani me to nebavi:D mozna nenamalovana vypadam “divne” nebo mladsi,ale je mi to jedno. Ridim se hesle” vsichni me musi brat takovou jaka jsem” a zatim mi to vychazi. Protoze jenom diky tomu jsem nasla kluka,kteremu se libim i neucesana:D:D:D A nedospela jsem jenom ja,ale take skoro vsechny holky u nas ve tride,protoze na konci roku uz namalovane chodili snad jenom dve;-)Takze to s tou dnesni mladezi asinebude tak strasne:D

 22. Mě je patnáct, líčit jsem se začala… no asi tak ve třinácti, jenže nevím, jestli se tomu dá říkat líčení, když vlastně použijete jen korektor.

  Teď se líčím, ale dost střídmě. Jednou jsem zaspala, vykašlala jsem se na jakoukoli parádu a jen si rozčesala vlasy a opláchla obličej. Do školy jsem přišla překvapivě brzo a když jsem prohodila, že bych se klidně ještě stihla skočit namalovat, kamarádka na mě vytřeštila oči “vždyť ty se přeci nemaluješ!” Jenže já se líčím každý den… Zabere to většinou cca 30 vteřin až jednu minutu, někdy mi musí stačit 14 sekund ve výtahu. Takže chápete, že toho na sebe moc nenapatlám.

  Jinak o dění se zajímám, na televizi se sice ze zásady nedívám, jen hodně málokdy, poslouchám zprávy v rádiu a někdy si přečtu noviny. Když mě nějaký problém zaujme, posháním si o tom materiály. Mimochodem ve škole v různých předmětech zpracováváme aktuality k onomu předmětu a bavíme se o nich. V zeměpise o hospodářství, na angličtině cokoliv, ale anglicky… Je to docela dobré, myslím, protže i ti, kteří se o dění moc nezajímají, si o tom něco přečtou.

  Dost mě to děsí, jak se dost holek věnuje jen módě. Ale uklidňuje mě, když vidím, že třeba s lidmi ze třídy se mám vždy o čem bavit. S jednou holkou můžu rozebrat celý vesmír, Dänikena a nové zjištění NASA, s jinými dění na české divadelní scéně, s kluky (i holkami!) sportovní dění, přestože tomu se nijak nevěnuji, ale i to patří k přehledu, s jinými politiku atd. No a s kamarádkou, s níž sedím v lavici se můžu donekonečna bavit o gastrofestivalech a veletrzích, o polobožských šéfkuchařích a novém obchodu s arabským kořením (no a tom se bavím asi nějraděj :-))

 23. Jo, taky se mi nelíbí, když malé holky předvádějí, že i ony umí vypdat na 17 .. ale co si budu nalhávat, taky jsem taková chtěla být a teď když vše vidím nazpátek, jsem ráda, že mě naši brzdili a nedovolili mi to. Na konci osmičky(cca měsíc před začátkem prázdnin) jsme začala používat řasenku a tužku, kteoru jsem zachvíil vynechávala, protože mi nešla. V devítce jsme to taky tak nějak měla a o prázdninách jsem se začala malovat více. Vyhovuje mi to. Ne, nehcodím zmalovaná. Řasenka zůstává, tužku jsem obnovila, protože jsem si ztmavila o pár odsínů vlasy a torchu tam přidala jinou barvu. A většinou stíny, ale ne někam až k obočí, jenom tak, že mi díky tomu ,,vylezou” oči, jelikož je mám zapadlé. Make-up nepoužívám, chci zkusit pudr, ale snad mi bude vyhovovat, mám velmi citlivou pleť, kteoru jsem léčila dva roky a našťastí teď už je to mnohem lepší. Zašla jsem si ke kožní a ta s tím udělal divy, ovšem chce to velkou trpělivost. Jak říkám rok až dva to bude trvat. Oblečení volím normální. Což znamená džíny + tričko/tílko a mikina. Prostě se mi nelíbí trička bez výstřihu. Netvrdím, že mám nějaké velké, ale nějaký ano. V léte si ráda vezmu sukni a kraťasi, ovšem zase v jisté míře. Necítila bych se dobře. I teď, když mám o něco větší výstřih, hend měním tričko, protože se poté cítím blbě.
  Co se týče mých znalostí. Nejsem génuis. Jsem prvním rokem na OA a zatím to nevypadá tak špatně. Zajímá mě, co se děje ve světe. Zrovna dnes jsme si povídaly s kamarádky o válce, o knížkách, sportu, volbách v Americe. Opravdu si nemyslím, že jsme lhostejný člověk. Ale opravdu nevidím nic špatného na líčení, chození ven, tancovat, focení, atf. vždyť i když mě tohle baví, tak si o mně nemuíte myslet, že jsme namyšlená kra*ka, co se o ni nezajímá.

 24. well done holky … i přesto že si myslím že můj typ už dávno vymřel rozhodně by se jich tady pár našlo :)

 25. Mno souhlasím s jeníkem asi můj typ je ztracenv dávných dobách kdy ještě bylo připojeno československo:D:DBylo to lepší s holkama než tedka.Mě se vůbec nelíbí co se děje,nejsou vůbec své,všechny si na něco hrajou.Je málo vyjímek ale ty za život nepotkáme jen tak.A nemám rád holky co maj kamarády opačného pohlaví,nedělá to dobrotu,hodněkrát mě takhle holka podvedla:(Pořád mám smůlu.

 26. Proč bychom nemohly mít kamarády opačného pohlaví…? Já se přátelím s chlapci i děvčaty tak nastejno, možná s chlapci o něco málo víc a nevidím v tom problém… člověk se díky tomu naučí větší otevřenosti. Třeba by mě asi nikdy, než jsem uznala kluky za lidi a začala se bavit i s těmi, kteří mi momentálně nebyli objektem, že mi nerozumí a nechápou, co se jim snažím sdělit… přizpůsobila jsem se, chápou, myslím, že si díky tomuhle o dost líp rozumím i se svým partnerem. A domnívám se, že to funguje i naopak, když se vy přátelíte s děvčaty. A v neposlední řadě, s tou nevěrou… když tě má podvést, udělá to ať už s kamarádem nebo kýmkoli jiným.

 27. Je to nová generace, a mládež je prostě povrchní a do této povrchní společnosti patřím chtě nechtě i já .Je mi 17 a nemyslím si, že je to něco špatného když o sebe dívka či chlapec pečuje a chce se líbit okolí a nějak se v dnešní době zviditelnit. Je to změna.Každá generace je nečím jiná. A je to jen otázka času kdy se to změní.

Leave a Reply

Your email address will not be published.