Říká se, že díky první menstruaci se z tebe stává žena. Ať již je tvůj názor stejný nebo jej považuješ za hloupost, pravdou zůstává, že nějaké ty změny přeci jen nastanou. Zřejmě i ty budeš těch několik dní v měsíci nenávidět a proklínat, ale pravidelné krvácení je nutnou součástí každé z nás.
Menstruace potkává dívky nejčastěji mezi jedenáctým a třináctým rokem. Není to však samozřejmě pravidlo, některé dívky se vyvíjejí rychleji a některé se s prvním krvácením potkají třeba až v patnácti letech.
Příznaky ti napoví, kdy se krev objeví
V pubertě procházíme určitými změnami. Nejvýraznější z nich je růst poprsí, jejich tvarování a zbarvení bradavek. Od chvíle, kdy si všimneš, že je s nimi něco jinak, se můžeš orientačně řídit tím, že zbývají asi dva až tři roky do první menstruace. Stejně tak je to i s růstem chloupků v podpaží a v klíně. Posledním signálem, který předchází krvácení, je poševní výtok. Není to nic, čeho by ses měla děsit, bývá zpravidla bělavý či lehce nažloutlý. Od tohoto okamžiku je otázkou několika měsíců, kdy na kalhotkách objevíš červenou skvrnku.
Vložky nebo tampón?
Dříve než nastane ten osudný den, je třeba mít připravené hygienické pomůcky. Vybrat si můžeš mezi vložkou či tampónem. Obecně se pro prvních několik cyklů doporučují vložky z důvodu snadné manipulace. Jakmile budeš vědět co a jak, můžeš přejít na tampóny. Nezapomeň nosit nějakou vložku vždy při sobě, nikdy nevíš, jestli tě menstruace nepřekvapí zrovna ve škole. Vyhneš se tak zbytečnému trapasu z ušpiněného oblečení.
Jak to vlastně probíhá
První menstruace může být velmi slabá. Navštívit tě může klidně jen na jeden den, a poté tě zase nechá na pokoji. Normální jsou i případy, kdy dívka dostane menstruaci a na další si počká i půl roku. Jednoduše řečeno – našemu tělu chvíli trvá, než si zvykne a cyklus se ustálí. Z toho vyplývá i délka menstruace, která je u každého odlišná, zpravidla 3 až 5 dní. Období mezi dvěma cykly by mělo být asi 28 dnů, ale zpočátku nemusíš mít starosti ani v případě, kdy se další krvácení objeví již za 20 dnů nebo naopak ještě později, než je obvyklé. První dny bývají nejnáročnější a krve je nejvíce, s postupujícím časem krvácení postupně slábne.
Stop bolesti
Je docela pravděpodobné, že tě každý měsíc budou provázet určité bolesti, které jsou s menstruací spjaty. Bolest hlavy, podbříšku, prsou, zad či končetin jsou zcela běžné. Vyřešit je můžeš klasickými tlumiči bolesti, ovšem nedoporučuje se zatěžovat každý měsíc tělo těmito látkami, pokud se dají bolesti vydržet. Další možností, jak předejít bolestem je užívání hormonální antikoncepce. Ta se však týká starších dívek, které mají pravidelný sexuální styk. Poslední a zároveň nejvíce přírodní možnost symbolizují nejrůznější bylinkové čaje, které seženeš v lékárnách a jsou přitom primárně určené na zastavení ženských bolestí.
Za menstruaci se není třeba v žádném případě stydět. Každou ženu totiž tato proměna potká. Jistě se neboj svěřit se vším mamince, která ti může objasnit tvé případné dotazy. Stejně tak starší sestra nebo kamarádky ti určitě pomohou, pokud budeš v něčem tápat. Svého prvního krvácení se proto neboj, buď na něj připravená a užij si svůj vstup do světa žen.
Máš nějakou otázku, která se menstruace týká? Neváhej se nás zeptat!