Rozporuplné téma: antikoncepce od A do Z

Pokud už máš občanku a zavítáš na prohlídku ke gynekologovi, patrně ti bude nabízet předepsání antikoncepce. Na hezkou pleť bez akné, pro pravidelný menstruační cyklus a v neposlední řadě pro bezpečný sexuální život. Ať už ti gynekolog předepíše pilulky, nebo antikoncepční náplast, do tvého těla se dostanou umělé hormony, které tě změní. Sice tě ochrání před nechtěným otěhotněním, ale také s sebou mohou přinést nechtěné změny.

Přijde mi to pomalu jako nějaká móda, která se šíří po internetových diskuzích a blozích. Dospělé ženy i mladé slečny řeší, jestli vysadit prášky, jaké na ně má jejich užívání viditelný i skrytý vliv a tak dále. Pojďme se na tosex-orgasmus-sebejistota-milovani ale podívat podrobněji. Je hormonální antikoncepce opravdu tak škodlivá, jak říkají některé její uživatelky?

Jak do sebe dostat hormony

[icon_check]Hormonální antikoncepce ve formě pilulek je nejčastěji prodávanou a asi také nejpohodlnější formou ochrany. Stačí jen pravidelně zobat a účinek je zaručen. Pro chronické zapomětlivky existují už dokonce i aplikace, které připomenou, že je čas užít tabletku. Pilulky jsou také nejlevnější formou ochrany. Cena za tříměsíční balení začíná na zhruba dvou stovkách, ale vyšplhat se může až na tisícovku.

[icon_check]Hormony můžeš do těla dostávat i přes kůži. Stačí, když si na pokožku nalepíš speciální náplast a obsažené hormony se vstřebají do krevního oběhu. Náplast nalepíš jednou týdně, nemusíš na ni denně myslet, a také si zbytečně nedráždíš žaludek a nezatěžuješ játra. Za průměrné měsíční balení antikoncepčních náplastí zaplatíš tisíc korun, mnohdy i víc.

[icon_check]V poslední době jsou oblíbené i implantáty, ze kterých se do těla postupně uvolňují hormony. Implantát se zavede pod kůži, kde vylučuje hormony po dobu až několika let. Tato metoda podávání hormonů je sice nejpohodlnější, ale také nejdražší. Najednou musíš zaplatit až pět tisíc.

Nehormonální ochrana

[icon_check]Nejspolehlivější ochranou před početím i přenosem pohlavních chorob je kondom. Byť spolehlivá – tato metoda není zrovna pohodlná a oblíbená. Je to ale jediný typ spolehlivé nehormonální ochrany, kterou si v mladším věku můžeš dovolit.

[icon_check]Starší ženy, nebo ty, které neplánují další děti, hojně využívají nitroděložního tělíska. To je zavedeno do dělohy, kde brání usazení oplodněného vajíčka a tím pádem i otěhotnění. Tato metoda ale výrazně poškozuje plodnost a mladším ženám se nedoporučuje.

[icon_check]Kromě kondomu existují samozřejmě nejrůznější metody výpočtu plodných a neplodných dní, které jsou ale krajně nespolehlivé. Jedinou spolehlivou verzí této ‚přírodní‘ antikoncepce je bazální teploměr, který s vysokou přesností určí tvé plodné a neplodné dny. Zásadním háčkem u této metody ochrany je ale její pořizovací cena, která se nedostane pod 8 tisíc korun. Na druhou stranu by s tebou měl teploměr vydržet valnou část sexuálního života a nezanášet tvé tělo umělými hormony.

Antikoncepce pro hezkou pleť?

Mnoho gynekologů nabízí slečnám antikoncepci pro zlepšení stavu pleti. Pilulky obsahují hormony estrogen a progestin, které ve většině případů dokáží eliminovat výskyt akné a také celkově zlepšit stav mladé pleti. Na druhou stranu se ale může stát, že hormonální antikoncepce s pletí neudělá vůbec nic, nebo dokonce kvalitu pleti ještě zhorší. Bohužel je to ale sázka do loterie. Proto, než si necháš prášky předepsat, zamysli se, jestli je doopravdy potřebuješ. Protože, antikoncepce pro hezčí pleť? Opravdu je tvá pleť tak nekvalitní? Nepomohla by ti spíš návštěva dermatologie, než do sebe cpát umělé hormony? Pokud ti gynekolog hned při první návštěvě nabídne recept, hned po něm neskoč a nezačni se ládovat pilulkami. Zamysli se, jestli chceš antikoncepci kvůli její primární funkci, tedy ochraně před nechtěným početím, nebo jestli nechceš zobat prášky díky vidině hezčí pleti. Pamatuj, že ne vždycky to musí vyjít.

Gynekologové s oblibou předepisují antikoncepci i pro pravidelnou menstruaci. Prášky odvedou svou práci, menstruace je pravidelná, ale je tu jedno velké ale. Proč nabízet mladé slečně, která menstruuje teprve chvíli, prášky na ustálení cyklu? Obvykle totiž trvá zhruba dva roky, než se cyklus samovolně ustálí, tak proč zbytečně cpát do mladého organismu umělé hormony? Pokud se menstruace po dvou až třech letech neustálí či je hodně bolestivá a je doprovázena nevolností a migrénami, chápu, že raději sáhneš po antikoncepci, ale pokud nemáš s nepravidelným cyklem žádné zásadní problémy, tak proč to nenechat na tvém těle, ať si to vyřídí přirozenou cestou samo?

Antikoncepce způsobuje celulitidu!

Stejně, jako některá slečna po užívání prášků přibere a některá naopak zhubne, někdo může díky hormonům zvýšeně trpět celulitidou. Váhový přírůstek i samotná pomerančová kůže jsou hodně individuální a také závisí na druhu užívaných prášků. Gynekolog ti většinou předepíše některý z nejobyčejnějších značek antikoncepce a řekne ti, že kdybys náhodou přibrala, tak ti předepíše jinou značku, případně jiný druh prášků. Ty ti buď sednou, anebo taky ne.

Výskyt celulitidy je totiž ovlivněn hladinou ženských hormonů v krvi. Vysoká hladina má negativní vliv na činnost lymfatického systému, takže pokud budeš denně zobat prášky, hladina hormonů stoupne a tím pádem se zpomalí i činnost lymfatického systému. Tělo tak zadrží vyšší množství vody a škodlivých látek než je běžné, a ty následně způsobují otoky i celulitidu.

Může antikoncepce za “šampóny”?vztahy muz

Každá žena v sobě má určitou hladinu pohlavních hormonů. Ty ovlivňují její chování, její hlas i celkový vzhled. Co se ale stane, když se přirozeně vyskytující hormony nahradí těmi umělými? Nezmění se tím nějak tvé tělo, ať už po fyzické či psychické stránce? Každý lék, který dlouhodobě užíváš, na tobě zanechá stopy. Proto, když pět let užíváš antikoncepci, umělé hormony plně nahradí ty přirozené a tělo se chová jinak, než kdyby fungovalo na základě přirozených biorytmů. Když užíváš antikoncepci, tvoje tělo si myslí, že jsi permanentně těhotná. Přijde ti to přirozené? Můžeš si to představit třeba tak, že by ti vypumpovali krev a nahradili ji nějakou jinou stejně funkční tekutinou. Všechno by zdánlivě fungovalo, jak má, ale…

A takhle dle mého názoru účinkuje i hormonální antikoncepce. Umělé hormony nahradí ty přirozené a určitým způsobem změní tvou osobnost. Nejsou to žádné citelné změny, ale signály, které vysíláš svému okolí, se postupně změní pod “cizím” vlivem. Na opačné pohlaví tak musíš zákonitě působit jinak, než kdybys antikoncepci neužívala. Tento názor podporuje i studie, která dokazuje, že žena, dlouhodobě užívající prášky, si za partnera zvolí upraveného navoněného ňoumu, zatímco ta, která není ovlivněna cizími hormony, raději zvolí neoholeného drsňáka v propoceném tričku.

Hormonální antikoncepce není rozhodně přirozenou cestou, kterou bys měla praktikovat po většinu svého života. Na druhou stranu, pokud chceš užívat prášky kvůli jejich primárnímu účelu, nechci tě od tohoto kroku odrazovat. Hormonální antikoncepce je pohodlnou metodou regulovaného početí, a pokud ji budeš užívat s rozumem, je vše v nejlepším pořádku.

Martina Koubová

Milovnice sladkostí, hlavně cupcaků, přírodní kosmetiky, koček, gumových kachniček a vinylových desek, co by jednou ráda vlastnila kavárnu či obchod plný šminek.

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.