Chci pohádkovou svatbu: Od prstýnků po svatební zvyky

Je lepší žít pouze na hromádce, či do toho vlítnout jako za starých časů naše babičky a dědečkové, kteří prakticky neměli jinou možnost? Stačí ti slib lásky a věrnosti, nebo toužíš po pohádkové svatbě? Slečna ti přiblíží svatební zvyky a tradice, aby ses jednou třeba mohla inspirovat…

Mnoho svatebních zvyků sahá svými kořeny ještě do předkřesťanského období. Dříve však byly tyto tradice brány naprosto vážně, nikoliv jako pouhé zpestření. Novomanželům měly přinést zdraví, štěstí, hodně dětí, měly ochraňovat před zlými duchy a trápením.

Co žádné nevěstě nesmí chybět

Podle tradice by nevěsta o svém svatebním dni měla mít něco nového, půjčeného, starého a modrého. Něco nového jako symbol nového počátku, půjčeného od šťastného, veselého člověka, aby i ona byla taková. Starého pro zachování rodinné tradice, a modrého proto, že modrá barva je barvou křesťanství. Většina nevěst dnes volí modrý podvazek.

Bílá barva svatebních šatů značí nevinnost a ženich by v nich svoji nastávající neměl vidět dříve než právě ve svatební den. Jen si představ ty jiskřičky tvého vyvoleného, až tě spatří kráčet k němu jako princezna!

Nevěsta by si měla dát do střevíčku minci, aby zbohatla. Pokud chce i štěstí a lásku, má si přidat i čtyřlístek.

Zkouška ženicha a nevěsty

Na prahu nevěstina domu má mít ženich přichystaný špalek se sekerou a láhev vína. Pakliže uchopí sekeru, je to dobré znamení, že z něj bude dobrý hospodář. Zvolí-li však láhev vína, nevěstí to nic dobrého.

Nevěsta by měla mít pro změnu připravenou v ženichově domě metlu, kterou musí hbitě zamést a dát si ji na své místo. Dá tím najevo, že bude dobrou hospodyní.

Svatební prstýnky jsou nepostradatelné

Velkou roli při zásnubách a svatebním obřadu hrají i prstýnky. Když muž svou vyvolenou žádá o ruku, navlékne jí na prst zásnubní prstýnek. Při svatebním obřadu si pak partneři vymění snubní prstýnky s vyrytými jmény, které symbolizují slib věčné lásky a věrnosti.


Moderní ocelové zásnubní a snubní prstýnky od sperky-stribrne-zlate.gaze.cz

Ačkoli se jedná o starou tradici, ve výběru prstýnků dnes záleží pouze na vašem v kusu. Můžete si vybrat třeba jen jednoduché zlaté kroužky anebo sáhnout i po něčem modernějším. V módě je bílé zlato, ale objevují se i jiné materiály – ocel, wolfram či kombinace různých kovů, které vypadají velmi moderně a elegantně.

Tip Slečny: Prstýnky jsou obecně dost drahou záležitostí. Dají se však sehnat i jen za pár stovek, aniž by ses pak styděla pochlubit okroužkovaným prostředníčkem všem svým kamarádkám. Například v e-shopu sperky-stribrne-zlate.gaze.cz najdeš spoustu zajímavých modelů za ceny už kolem tří set za kus. Kroužky jsou většinou ocelové s pozlacením a dámské snubní prstýnky jsou ozdobené vsazeným zirkonem.

Nejznámější zvyky po obřadu a při svatební hostině

Zasypávání rýží
Novomanželé jsou zasypáváni rýží a květy, aby měli hodně potomků. Stejný význam má i posazení malého dítěte na klín nevěstě při svatební hostině.

Svatební špalír
Hosté vytvoří uličku, jíž oba novomanželé procházejí. Symbolický význam zde spočívá v překonávání překážek v manželství.

Přenášení přes práh
Když ženich přenáší nevěstu přes práh jejich společného domova, dělá to prý proto, aby přelstil zlé duchy, kteří číhají pod prahem a hlídají dům. A symbolizuje to také počátek společného života.

Slavnostní proslov
Proslov mívá na starosti většinou tatínek nevěsty. Nemusí být dlouhý, leč humorný. Po něm následuje přípitek. Pakliže se toho bude chtít namísto tatínka ujmout některý ze svědků, nikdo nebude proti.

Krájení svatebního dortu
Ke svatebnímu dortu se váže legenda. Ten, kdo uchopí nůž, bude v manželství hrát první housle, a ten, kdo položí ruku na toho druhého, se bude muset vždy ve všem podřizovat. Dort by neměl nikdo odmítnout, to přináší smůlu.

Rozbíjení talíře
Rozbíjení talíře patří k dalším oblíbeným zvyklostem. Střepy mají přinést štěstí a společným zametáním novomanželé ukazují, jak jsou sehraní, dokážou spolupracovat, a tím pádem budou mít i harmonické manželství.

Krmení polévkou
Spolupráce je nezbytná také při pojídání polévky z jednoho talíře u slavnostního stolu. Další význam toho spočívá i ve společném rodinném krajíci, to znamená, že si z něj budou novomanželé brát i dávat rovným dílem.

Sólo pro novomanžele
Na všech svatbách se utvoří kolem čerstvých manželů kolečko a při tanci je ostatní zasypávají papírovými konfetami. Pak následuje tanec nevěsty s jejím otcem, ženicha s jeho matkou, a poté nevěsty s ženichovým tatínkem a ženicha s nevěstinou maminkou.

Únos nevěsty
Přátelé novomanželů unesou nevěstu do jedné z místních hospůdek, kde pijí na účet ženicha tak dlouho, dokud ženich nevěstu nenajde a nevyplatí.

Házení kyticí
Nevěsta se postaví zády k půlkruhu dívek, aby neviděla, které květinu hází. Ta, jež kytku uloví, se do roku vdá. Kytice by neměla spadnout, to přináší smůlu.

Navždy spolu v dobrém i zlém…

Víš, jaká svatební výročí se slaví?

15 let – křišťálová svatba
20 let – porcelánová svatba
25 let – stříbrná svatba
30 let – perlová svatba
40 let – rubínová svatba
50 let – zlatá svatba
55 let – smaragdová svatba
60 let – diamantová svatba
70 let – platinová (blahodárná, briliantová) svatba
75 let – korunovační svatba

Jitka Libigerová

Narodila se ve znamení Kozohora jednoho lednového dne roku 1989. Miluje český jazyk, literaturu, knihy, med, Tři oříšky pro Popelku, květiny, ananas, jógu, tenis, děti a pohádky. Ve volném čase se kromě psaní věnuje také sportu. Závodně se snaží o in-line bruslení a běh, rekreačně hraje tenis, jezdí na kole, plave a cvičí jógu. Blízká je jí také turistika, fotografování, zájem o interiér a pečení. Jednou by se chtěla stát spisovatelkou.

7 Comments
  1. To nikdy nevíš – a právě to je na tom to nejkouzelnější :-)
    Třeba já toho svého potkala na semináři angličtiny, který jsem si večer před první hodinou přehlásila z jiného dne a stejně jako on jsem přišla na první hodinu, která odpadla – jelikož jjsme se oba přihlásili na poslední chvíli, nepřišel nám o tom mejl… a díky tomu, že jsme prohodili pár slov, proč hodina asi není, jsme si další týden sedli spolu :-D

  2. Holky, já si zas toho svého našla díky tomu, že jsem byli dříve sousedi :D Jinak prstýnky jsou krásné a bylo by těžké vybrat si ten nej :)

  3. já svého partnera našla na společné akci u koní – jeden asi ze tří kluků, které znám a jezdí.. a jsme domluvení, že pokud spolu budeme ještě někdy mezi 3. ročníkem VŠ a jejím ukončení, tak se vezmeme :D :)
    článek jsme četli spolu a krásně jsme u toho snili s otevřenýma očima, takže díky! :) akorát mi tu chybí vypouštění holubiček :)

Leave a Reply

Your email address will not be published.