Coco Chanel: revoluční rebelka

[button link=”https://slecna.info/tag/svetovi navrhari 4.dil/” color=”red”]SVĚTOVÍ NÁVRHÁŘI 4. Díl[/button]

Coco Chanel byla první návrhářkou v historii, která navrhovala módu pro ženy. Její modely byly opravdu ‚šité‘ na míru ženám. Zavedla průlomovou módu volných šatů bez korzetů, naučila ženy nosit kalhoty i kostýmy, a přesto vypadat elegantně a žensky.

Coco Chanel, vlastním jménem Gabrielle Chanel, se narodila v srpnu 1883 do početné rodiny podomního obchodníka. Její matka ale záhy zemřela a Gabrielle se ocitla v sirotčinci. I přes bídné poměry vystudovala a ve coco-chanel-5dvaceti letech začala pracovat u své tety, kde si získala výbornou pověst jako švadlena. Aby si přilepšila, po večerech pracovala jako zpěvačka v nočních podnicích, kde si také vysloužila svou přezdívku Coco, neboli “miláček”. A právě tam se seznámila s britským diplomatem Arthurem Capelem, s jehož podporou později otevřela několik obchodů s luxusními klobouky.

V roce 1916 Coco uvedla svou první kolekci šatů. Jejím cílem bylo učinit luxusní módu aristokracie dostupnou pro všechny ženy. Díky tomu způsobila revoluci v módním průmyslu, její podniky měly téměř čtyři tisíce zaměstnanců a ve Francii se jí přezdívalo “královna módy”.

Ačkoliv se Coco dařilo v profesním životě, v osobním to bylo horší. Její přítel Arthur Capel zemřel při automobilové nehodě, a ačkoliv jejím životem prošlo mnoho mužů, nikdy se nevdala a neměla děti. “Myslela jsem si, že si svůj život musím vybudovat sama, ale byl to omyl. Teď nemám nic. Zůstala jsem sama se svými miliony”, prohlásila ve zralém věku Coco. Zemřela bezdětná v lednu 1971 v apartmá hotelu Ritz.

Z nouze ctnost

Hned první kolekce byla průlomová. Představila v ní volné šaty košilového střihu, které se nosily bez tolik oblíbeného korzetu, pouze svázané v pase. Stejně tak se v první kolekci objevily světoznámé “malé černé”, jednoduché černé šaty krátkého střihu ke kolenům, které byly vhodné pro všechny společenské příležitosti. Malé černé jsou dodnes základem šatníku, který by si měla pořídit opravdu každá žena. Dalším typickým a hlavně praktickým modelem jsou nadčasové tvídové kalhotové a sukňové kostýmky, které si můžeš pořídit dodnes, jen v úpravě návrháře Karla Lagerfelda.

Coco byla také první návrhářkou, která uvedla na trh kabelku s uchy, takže ji mohla mít přehozenou přes rameno a nezatěžovat tak své ruce. Ženy byly tímto přelomovým modelem nadšeny a kabelky šly na dračku.

Kromě nových volných střihů přinesla Coco také nové materiály. Během války bylo nedostatek kvalitních látek, ale ženy stále toužily po hezkém, praktickém oblečení a hlavně se chtěly líbit. Proto Coco chytře přišla s kolekcí šatů ušitých z žerzeje – pružné vlněné tkaniny, která se do té doby používala snad pouze pro výrobu pánského spodního prádla. I tato kolekce byla přijata s nadšením a Coco se konečně stala finančně nezávislou módní návrhářkou.

Aristokratky jako služebné

Coco navrhovala pro ženy praktické oblečení, ve kterém by se cítily luxusně a výjimečně, ale zároveň také pohodlně. Jak se ostatně sama vyjádřila, chtěla dát ženám možnost smát se a jíst, aniž by u toho musely omdlívat. Praktičnost a funkčnost oblečení okoukala za svého dětství v klášteře, kde obdivovala jednoduché oblečení jeptišek.

Její šaty tak neměly všité korzety, byly vyrobeny z neobvyklých materiálů a hlavně v nezvyklých barvách. Ve svých modelech například uvedla černou barvu, doposud určenou pouze pro služebnictvo a komorné. A teď si dámy z vysoké společnosti nadšeně kupovaly její černé šaty bez korzetu, což bylo ještě před pár lety naprosto nemyslitelné. Nejen, že Coco byla potěšena úspěchem svých modelů, ale také pro ni bylo jisté zadostiučinění, že si bohaté dámy kupují oblečení dříve určené pro pracující třídu.

Nejznámější parfém světa

reklama na nejznámější parfém světa
reklama na nejznámější parfém světa

Coco nebyla žádná troškařka, a když měly úspěch její oděvní kolekce, přišla i s parfémy. Správná dáma přeci potřebuje krásné šaty i zajímavou vůni, nebo ne? A tak v roce 1921 vznikl Chanel No. 5, nejznámější parfém světa, který se ve velkém prodává dodnes. Vůně obsahuje téměř 80 složek, mezi nimi například jasmín, růže, vanilka, santalový olej a ylang ylang. Sama Coco přirovnala vůni k povlečení vyvařenému v měděných kotlích, navoněnému sušeným kosatcem, růžovým dřevem a verbenou, což nezní zas tak lákavě. Chanel No. 5 má jemnou lehce nahořklou mýdlovou vůni, která se později rozvine do květinových tónů. Ač je to parfém, vůně není vlezlá ani těžká, je spíše jemná, svěží a elegantní.

Jako muž

Coco se vždycky snažila dobít svět, který ovládali muži. Aby se opačnému pohlaví alespoň trochu přiblížila, často oblékala modely, které běžně nosily muži, a často se v nich vydávala do společnosti. Když se poprvé v takovémto outfitu objevila na veřejnosti, způsobila tím značný rozruch. Na koňské dostihy si oblékla vázanku a kabát svého přítele, což bylo v roce 1909 dosti pobuřující. Tímto krokem ale vytvořila praktický oděv, který si postupem času oblíbily i další ženy.

Ve snaze vyrovnat se mužům používala Coco také své ženské zbraně. Za svůj život vystřídala mnoho milenců, kteří ji finančně podporovali. Právě díky bohatým sponzorům otevřela svůj první obchod s klobouky, navrhla svou první kolekci a otevřela butiky po celé Francii. Nijak se za to ale nestyděla, veřejně prohlašovala, že si osvojila zvyk obklopovat se vynikajícími lidmi, kteří slouží jako prostředníci mezi ní a vysokou společností.

Dokonce i během obou světových válek se Coco dařilo vést podnik zdárně a bez citelných ztrát. Během té první jí pomáhal vévoda z Wesminsteru, a během druhé nacistický špion Hans Günter. Povídá se, že Coco měla na oplátku nalákat Winstona Churchilla na schůzku, kde by pod nátlakem podepsal kapitulaci ve prospěch Německa. Akce se ale nezdařila a po válce byla návrhářka obviněna z kolaborace. Proto raději emigrovala do Švýcarska, kde spřádala plány a po 10 letech se vytasila s novou kolekcí. Ta ji tentokrát proslavila i za oceánem a přinesla novou vlnu věhlasu i v rodné Francii.

Jak říká jeden výrok Coco:  móda vybledne, ale styl zůstává stejný.

Líbí se i tobě jednoduchý a přesto ženský styl modelů Coco Chanel?

Martina Koubová

Milovnice sladkostí, hlavně cupcaků, přírodní kosmetiky, koček, gumových kachniček a vinylových desek, co by jednou ráda vlastnila kavárnu či obchod plný šminek.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.